Veselam
Ārstēšana

Pašārstēšanās robežas: katram pašam jāuztur veselība. Tomēr jājūt, kad padomu jautāt ārstam0

Foto-Shutterstock

Vairāk nekā 80% iedzīvotāju ar saaukstēšanās simptomiem nevēršas pie ārsta, bet dodas uz aptieku pēc bezrecepšu zālēm, liecina farmācijas uzņēmuma “Silvanols” un pētījumu centra SKDS nesen veiktās aptaujas dati. Gandrīz puse aptaujāto atzinuši, ka zāļu izvēlē paļaujas uz farmaceita ieteikumiem, piektdaļa pajautā ārstam, vēl viena piektdaļa – radiem vai draugiem, bet desmitā daļa informāciju meklē internetā. No vienas puses, paš­ārstēšanās slēpj sevī dažādus riskus, no otras – ietaupa laiku un naudu.

Sevi labi jāpazīst

Bezrecepšu zāles un citi aptiekās pieejamie līdzekļi paredzēti, lai vienkāršāku veselības traucējumu gadījumos cilvēks varētu ārstēties pats. Taču, lai paš­ārstēšanās būtu droša, jābūt pietiekami izglītotam, lai saprastu, kurā brīdī iespējams iztikt ar bezrecepšu līdzekļiem, kurā – vispār bez zālēm, bet kad steigšus jāvēršas pēc palīdzības pie ārsta.

“Vispirms jau cilvēkam pašam jāuzņemas atbildība par sevi un savu veselību. Pašlaik ir pieejama ļoti plaša informācija par dažādu slimību riskiem un kompetentu speciālistu padomi slimību profilaksei. Bukleti par šiem tematiem ir pieejami ģimenes ārstu uzgaidāmajās telpās, slimnīcu un veselības centru interneta mājaslapās,” norāda otorinolaringoloģe Gunta Sumeraga. “Tāpat kā ārsts mācās mūža garumā, ikvienam jāizglīto sevi savas veselības uzturēšanas pamatos, jo šīs zināšanas palīdzēs izvērtēt slimības nopietnību.”

Neatliekami stāvokļi, kad jāsauc ātrā medicīniskā palīdzība, ir labi zināmi – pēkšņs samaņas zudums, asiņošana, elpas trūkums, stipras sāpes, krampji. Ja situācija nav tik nopietna, jāapdomā nākamais solis – vērsties pie ārsta vai ārstēties paša spēkiem. Saaukstēšanās gadījumā noteicošā ir slimības gaita. Ja pēc četrām dienām simptomi nemazinās, jādodas pie ģimenes ārsta vai tas jāizsauc uz mājām.

Aptieku tīkla “Apotheka” sertificētā farmaceite Ivanda Krastiņa skaidro, ka, saņemot pietiekami izsmeļošu informāciju no klienta, farmaceits var ieteikt vairākus iespējamos veselības problēmu risinājumus, taču katrs cilvēks gala lēmumu pieņem pats. Farmaceita zināšanas tomēr bieži vien ļauj izvairīties no veselībai bīstamām situācijām. “Ja rodas aizdomas, ka klientam nepieciešama steidzama ārsta konsultācija, piemēram, ir akūta trauma, asinsspiediena problēmas, galvas reiboņi vai ģībšana, tiek saukta ātrā neatliekamā medicīniskā palīdzība,” viņa saka. Pārējos gadījumos farmaceits, uzdodot dažādus jautājumus, mēģina noskaidrot sūdzību cēloni un ieteikt, ko darīt. Iespējams, līdzēs kāds bezrecepšu medikaments vai uztura bagātinātājs, bet ļoti iespējams, ka būs nepieciešama ārsta konsultācija.

Pēdējā laikā vērojama tendence, ka cilvēki biežāk taujā farmaceita padomu. Kā liecina “Apotheka” aptieku tīkla sadarbībā ar “Mana aptieka” veiktais pētījums “Veselības indekss 2017”, tikai 7% cilvēku atzīst, ka lieto medikamentus, nekonsultējoties ar ārstu vai farmaceitu.

Nelaist gar ausīm farmaceita ieteikumus

Mēdz teikt, ka ārstētas iesnas pāriet septiņu, bet neārstētas – nedēļas laikā. Tā vietā, lai neietu uz darbu, atpūstos un lietotu daudz šķidruma, liela daļa cilvēku sāk lietot zāles, tiklīdz parādās pirmie slimības simptomi. Piemēram, biedrība “Veselības projekti Latvijai”, savulaik pētot Latvijas iedzīvotāju medikamentu lietošanas paradumus saaukstēšanās slimību gadījumos, noskaidroja – gandrīz trešā daļa aptaujāto vienlaikus bija lietojuši trīs vai vairāk medikamentu (Pasaules veselības organizācija uzsver, ka racionāla zāļu lietošana ietver tikai vienu divus medikamentus vienā saslimšanas reizē). Turklāt cilvēki ne vienmēr lieto zāles tā, kā rakstīts instrukcijā vai kā ieteicis ārsts vai farmaceits: tiek mainītas devas, lietošanas ilgums. Daudzi pat neiedomājas, ka, piemēram, apelsīnu sulas glāze var mazināt zāļu iedarbīgumu.

“Cenšamies izskaidrot klientam potenciālos zāļu lietošanas riskus, jo ne jau visi medikamenti der visiem un visās situācijās. Piemēram, bērniem noteikti nevajadzētu dot zāles, kuras ir domātas pieaugušajiem, jo tām ir atšķirīgs iedarbīgo ķīmisko vielu sastāvs. Informējam par zāļu lietošanu, uzglabāšanu, aicinām ievērot zāļu lietošanas kursu. Ne mazāk būtiski ir pastāstīt par visiem iespējamiem blakusefektiem, vai konkrētais medikaments ir piemērots transportlīdzekļa vadītājam, grūtniecei, ka, pašsajūtai pasliktinoties, jāpārtrauc medikamentu lietošana un jāvēršas pie ār­sta,” stāsta I. Krastiņa. Viņa teic, ka cilvēki uz aptieku nāk gan akūtos gadījumos, gan jau ar zināmu “slimības bagāžu”, tādēļ farmaceits cenšas iegūt pēc iespējas visaptverošu informāciju, jo tikai tad, zinot par blakus saslimšanām un citu medikamentu lietošanu, varēs ieteikt piemērotāko risinājumu.

Kā var palīdzēt farmaceits

* Informē par zāļu īpašībām, uzglabāšanas noteikumiem, kā arī sniedz padomus par to lietošanu, pamatojoties uz drošas medikamentu lietošanas pamatprincipiem un aktuālām Latvijā reģistrētām klīniskām vadlīnijām.

* Izskaidro pareizu medikamenta lietošanu, to izsniedzot pirmo reizi vai medikamenta maiņas gadījumā, kā arī pēc pacienta lūguma sniedz rakstisku informāciju par to lietošanu.

* Iztaujā klientu par citiem lietotajiem recepšu un bezrecepšu medikamentiem, uztura bagātinātājiem, pārtiku un alkohola patēriņu un novērtē mijiedarbības risku.

* Brīdina par zāļu mijiedarbību, kas var būt par cēloni divu vai vairāku lietoto zāļu iedarbības nevēlamām izmaiņām vai blakusparādībām, par dubultmedikāciju (ja vienlaikus lieto zāles ar līdzīgu sastāvu) vai pseidodubultmedikāciju (ja vienlaikus lieto zāles ar dažādu sastāvu, bet vienādu terapeitisko iedarbību).

* Pastāsta par kontrindikācijām, ja klientam ir slimības, sindromi vai citas pazīmes, kas nav savienojamas ar noteiktu zāļu lietošanu, kā arī par nozīmīgām zāļu blakusparādībām.

* Sniedzot konsultācijas par zālēm, farmaceits informē arī par zāļu cenām, ja ir pieejamas ekvivalentas zāles ar zemāku cenu un ir iespējama izvēle.

Avots: Farmaceitiskās aprūpes standarti un kvalitātes indikatori

LA.lv
VE
Veselam.lv
Veselam
Kendama, velosipēds vai batuts – kas rada biežākās traumas mūsu bērniem?
17 stundas
IA
Ieva Apiņa
Veselam
Latvānis dabas takās un degšķidrums uz oglēm! Kā palīdzēt, ja piknikā gūts apdegums?
18 stundas
AN
Annika Niedrīte
Veselam
“Izārstēšu vēzi ar vienu rokas pieskārienu!” Kā atpazīt viltus dziednieku?
20 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
FOTO: Baltijas ceļa 30. gadadienai veltītais atceres pasākums pie Brīvības pieminekļa
6 stundas
LA
LA.LV
Sports
Samoilovs/Šmēdiņš un Pļaviņš/Točs Jūrmalas posmā sasniedz astotdaļfinālu
7 stundas
LE
LETA
Pasaulē
FOTO: Viļņā “Baltijas ceļa” gadadienā sadodas rokās vairāk nekā 12 000 cilvēku
5 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Sekojot Baltijas valstu paraugam, tūkstošiem “Honkongas ceļa” dalībnieku apliecina savu vienotību
8 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
VIDEO: Lucavsalā notiek grupas “Skyforger” metāloperas “Kurbads. Ķēves dēls” atjaunotais uzvedums
5 stundas