Veselam
Dzīvesveids

Pavasara saulē var apdegt nemanot0

Foto – Shutterstock

Pēc vēsās, drēgnās un tumšās ziemas ikvienam gribas uzturēties saulē pēc iespējas ilgāk – lai baudītu gaismu, siltumu un atjaunotu savas D vitamīna rezerves. Taču pavasara saules stari ādu ne tikai glāsta, bet arī bojā.

 

Apdegt var nemanot

“Āda sevi aizsargā no kaitīgā saules starojuma, veidojot melanīnu – pigmentu jeb krāsvielu, kas darbojās kā saules staru filtrs. Pavasarī āda ir gaiša, melanīns tajā vēl nav izveidojies, tādēļ to jau aprīlī noteikti jāsāk sargāt no tiešiem saules stariem, jo ultravioletais starojums var nodarīt pāri nesagatavotai ādai,” brīdina “Veselības centra 4” skaistuma klīnikas “4. dimensija” dermatoloģe, kosmetoloģe Sandra Vizule. Viņa uzsver – tas ne tikai veicina ādas novecošanos, bet var ļoti nelabvēlīgi ietekmēt ādas šūnas, izraisot ļaundabīgas mutācijas. It īpaši piesardzīgiem jābūt bērniem, cilvēkiem gados un tiem, kuriem ir ļoti gaiša, vasarraibumiem klāta āda, jo šāda tipa āda jutīgāk reaģē uz saules stariem. “Zīdainim, kurš izvests laukā ratiņos, seja un rociņas noteikti jāieziež ar saules aizsargkrēmu arī tad, ja ratiem ir saulessargs,” atgādina ārste.

Jau divdesmit minūtes, kas pavadītas spožā pavasara saulē, kaut gaiss vēl ir pavēss, uzskatāmas par sauļošanos, teic ārste, tādēļ, strādājot dārzā vai dodoties laivu braucienā, atklātajām ķermeņa daļām – sejai, kaklam, rokām – jāuzklāj saules aizsargkrēms. Jo lielāks skaitlis norādīts uz tā iepakojuma, jo augstāks aizsardzības līmenis pret kaitīgo starojumu. Pavasarī ieteicams lietot krēmus ar SPH jeb saules aizsargfaktoru 30 – 50. Mūsdienās arī lielākajai daļai dienas sejas krēmu jau pievienotas aizsargvielas pret saules starojumu.

Solārija apmeklēšanu – ne vairāk par 2 – 3 reizēm – varētu pieļaut vienīgi pirms ceļojuma uz dienvidu zemēm, lai sagatavotu ādu un pludmalē neizceltos ar bālu ķermeni, uzskata dermatoloģe. Arī mati saules ietekmē kļūst sausāki, blāvi un lūstoši, tādēļ, strādājot vai atpūšoties laukā, vajadzētu likt galvā cepuri vai siet lakatiņu.

Der ielūkoties laika prognozē

“Atpūšoties vai sportojot brīvā dabā, jābūt uzmanīgiem, jo var gadīties, ka gaiss ir dzestrs, bet āda jau cieš no spožās saules UV starojuma, kas maijā ir pat intensīvāks nekā karstā augusta dienā,” brīdina arī Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra Hidrometeoroloģijas prognožu daļas vadītāja Laura Krūmiņa.

Laika ziņās, kas dzirdamas radio vai lasāmas avīzēs, parasti norādīts tikai, vai diena būs saulaina vai apmākusies. Informācija par saules ultravioleto starojumu jeb UV radiācijas indeksa prognoze atrodama centra interneta mājas lapā, tādēļ, plānojot dienu pavadīt svaigā gaisā, ar to der iepazīties. Indeksa lielums tiek noteikts robežās no 0 līdz 11. Jo tas lielāks, jo kaitīgāku ietekmi var atstāt uz ādu un acīm (pieaug ādas vēža un kataraktas risks). Aprīļa pēdējā nedēļā indekss ir vidējs un svārstās starp 3 un 4, piemēram, sestdien, 30. aprīlī, visaugstākais radiācijas indekss tiek prognozēts Daugavpilī un Liepājā – 3,8, bet Rīgā – 3,5. Vidēji augsts indekss nozīmē, ka jau nepieciešama aizsardzība pret saules stariem.

Sinoptiķe stāsta, ka saules UV radiācijas novērojumus Latvijā veic tikai viena novērojumu stacija, kas atrodas Rucavā, un dati par saules aktivitāti tiek atjaunoti ik pēc stundas.

Saistītie raksti

“Ļoti uzmanīgiem jābūt tiem, kas plāno doties ceļojumā uz valstīm, kas atrodas tuvu pie ekvatora, kur saule ir tieši virs galvas, jo tur saules radiācijas līmenis ir daudz augstāks nekā Latvijā. Kāpjot kalnos, arī jāatceras – jo augstāk esam uzkāpuši, jo plānāks atmosfēras slānis, kas aiztur saules ultravioleto starojumu,” norāda L. Krūmiņa, piebilstot, ka ik pēc kilometra UV starojums kalnos pieaug par 6 – 8%.

Bīstamos saules starus aiztur ozona slānis un mākoņi, taču izrādās, ka augstie spalvu mākoņi to izkliedē, tādēļ šādā dienā iespējams saņemt pat lielāku starojuma devu nekā skaidrā laikā. Jāņem vērā, ka smiltis un ūdens virsma, arī sniegs kalnos atstaro ne tikai saules gaismu, bet arī UV starojumu, tādēļ, nūjojot gar jūras krastu vai kāpjot kalnos, neaizsargāta āda un acis no saules var ciest pat vairāk nekā sauļojoties, tādēļ kvalitatīvas saulesbrilles un aizsargkrēms būs īsti vietā.

 

 

LA.lv