Veselam
Uzturs

Vispirms biezpiens un kustības, pēc tam zāles. Par kalciju, D vitamīnu un osteoporozi0

Foto – Timurs Subhankulovs

Osteoartrīts un osteoporoze ir biežākās muskuloskeletālās saslimšanas, kas parasti skar cilvēkus pēc 50 gadu vecuma un nereti noris paralēli.

Biežāk slimo sievietes

Abām hroniskajām, lēni progresējošām slimībām ir gan daudz kopīga, gan atšķirīga, skaidro Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) interniste Signe Zelča. Piemēram, osteoporoze ietekmē kaulu masu un uzbūvi, mazinot to stiprību un pat radot lūzumus plaukstu locītavās, mugurkaula skriemeļos un gūžās, bet osteoartrītam raksturīgas deģeneratīvas pārmaiņas locītavās – gan kaulaudos, gan skrimšļos, gan saitēs un meniskos, piemēram, skrimšļa zudums un kaulu malu hipertrofija, tā saucamie osteofīti jeb radziņi.

Osteoporozes rašanās vairāk saistīta ar dzimumhormonu nepietiekamību, tādēļ sievietes ar to saslimst jau pēc 50, bet vīrieši pēc 60 – 70 gadu vecuma, bet osteoartrīts saistīts ar locītavu pārslodzi, traumām. Abas šīs slimības var rasties kā sekas citām kaitēm, piemēram, cukura diabētam.

“Atšķirībā no osteoartrīta, kam raksturīgas sāpes, pietūkums, stīvums locītavās, it īpaši no rītiem, osteoporozi nejūt. Par slimību netieši var liecināt auguma samazināšanās un kaulu lūzumi, biežāk apakšdelma kaulos pat niecīgas traumas gadījumā. Tie osteoporozes pacienti, kuriem ir arī D vitamīna deficīts, var izjust arī muskuļu sāpes, vājumu,” informē ārste.

Ja osteoartrīta dēļ, izzūdot skrimslim starp locītavu veidojošajiem kauliem, pieaug locītavu stīvums un sāpes, ierobežojot spēju kustēties, osteoporozes bīstamība slēpjas augšstilba jeb gūžas kaula kakliņa lūzumā, jo tikai mazāk par pusi pacientu pēc tā atveseļojas un spēj pārvietoties bez palīgierīcēm.

Kalcijs un D vitamīns

Ārste stāsta, ka mūsdienās gan osteoporozes, gan osteoartrīta ārstēšanā arvien lielāks uzsvars tiek likts uz nemedikamentozo terapiju, tā vietā iesakot ķermeņa masas samazināšanu (samazinot svaru tikai par 5 kg, sāpju sindroms sarūk par 25%), pareizas un regulāras fiziskās aktivitātes, kā arī uzturu, kurā ir daudz olbaltumvielu un kalcija.

Signe Zelča uzsver, ka pietiekama D vitamīna un kalcija uzņemšana ir svarīga ne tikai osteoporozes, bet arī osteoartrīta profilaksei. Piemēram, līdz 70 gadu vecumam vīriešiem ik dienu ar uzturu būtu jāuzņem 1000, bet sievietēm pēc 50 un vīriešiem pēc 70 gadu vecuma – 1200 mg kalcija. Ja šādu kalcija līmeni ar pārtikas produktiem vien ir grūti sa­sniegt, papildus jālieto kalcija preparāti ar D vitamīnu. Ārste gan brīdina, ka tos drīkst lietot tikai tik, cik nepieciešams. Pirms tam jāveic asins analīzes, nosakot gan kalcija, gan D vitamīna līmeni, kā arī jāizvērtē, cik daudz kalcija tiek uzņemts ar uzturu. Īpaši svarīgi noteikt D vit­amīna līmeni gadījumos, ja ir kādi uzsūkšanās traucējumi kuņģa un zarnu traktā, nieru slimības, arī veģetāriešiem. “Lietojot lielos daudzumos kalciju bez D vitamīna, paaugstinās infarkta un insulta risks, bet pazemināts D vit­amīna līmenis paaugstina pēkšņās nāves risku,” stāsta ārste.

D vitamīns ir ļoti svarīgs kaulu vielmaiņai un ir viens no pamatelementiem, kas nepieciešams veseliem un stipriem kauliem. Tā deficīts gados vecākiem cilvēkiem rada nopietnas problēmas – izteikti samazinās muskuļu spēks, mainās gaita un palielinās iespēja nokrist, gūstot dzīvībai bīstamus lūzumus.

Osteoartrītam raksturīgi slimības saasinājumi, tādēļ tā ārstēšanā jāizmanto nesteroīdie pret­iekaisuma līdzekļi, kas bremzē slimības attīstību. Osteoporozes ārstēšana vērsta uz kaulu noārdīšanās samazināšanu vai tā blīvuma palielināšanu. Pacientiem, kuriem ir abas slimības, bet osteoporoze noris ar lūzumiem, jālieto īpaši medikamenti, kas vienlaikus iedarbojas gan uz kaulaudiem, gan skrimšļiem.

Fakti

Osteoartrīta un osteoporozes kopīgie riska faktori:

* vecums – pēc 70 – 75 gadu vecuma ar osteoartrītu slimo 70 – 90% cilvēku, bet osteoporozes risks palielinās trīs reizes;

* dzimums – lielāks risks saslimt ar osteoartrītu un osteoporozi ir sievietēm. Osteoartrīts skar ap 18% sieviešu un 9% vīriešu, bet osteoporoze – ap 35% sieviešu un 20% vīriešu;

* dzīvesveids – slimību attīstību veicina alkohola lietošana, smēķēšana, mazkustība.

Atšķirīgie riska faktori

Osteoartrītam:

* iedzimtas locītavu deformācijas, traumas, operācijas;

* palielināts ķermeņa svars. Tas saistīts ne tikai ar locītavu noslogojumu, bet arī ar tauku šūnu izdalītā hormona nelabvēlīgo ietekmi uz skrimšļaudu vielmaiņu. Tā ietekmē hondrocīti jeb skrimsli veidojošās šūnas vairojas lēnāk;

* profesija – smags fizisks darbs, kas saistīts ar regulāru pietupšanos un smagumu celšanu.

Osteoporozei:

* gūžas kaula kakliņa lūzumi pirmās pakāpes radiniekiem;

* pazemināts ķermeņa svars (ķermeņa masas indekss jeb ĶMI < 18 – 20 kg/m2);

* menopauze, it īpaši agra menopauze (menstruācijas beigušās pirms 45 gadu vecuma);

* nepietiekama kalcija un D vitamīna uzņemšana,

* medikamentu lietošana (glikokortikosteroīdi, vairogdziedzera hormonu aizvietojošie, kuņģa skābi mazinošie medikamenti).

Der zināt

Saistītie raksti

 Lai mazinātu osteoartrīta radītās locītavu sāpes un stīvumu, regulāri jāveic fiziski vingrinājumi, kuru mērķis ir nostiprināt locītavu aptverošos muskuļus un saites. Piemēram, ieteicams peldēt vai nūjot.

 Pierādīts, ka soļošana, kā arī mērenas intensitātes spēka un līdzsvara vingrinājumi samazina arī osteoporozes radīto kaulu minerālā blīvuma zudumu un mazina kritiena risku.

LA.lv
VE
Veselam.lv
Veselam
Psiholoģes ieteikumi, kā palīdzēt bērnam uzsākt bērnudārza un skolas gaitas
1 diena
VE
Veselam.lv
Veselam
9 ģeniālas idejas, ko pagatavot no arbūza
1 diena
VE
Veselam.lv
Veselam
Seko šiem ieteikumiem un nekad vairs neuztraucies par matu veselību
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

SK
Skaties.lv
Ekonomika
VIDEO: Alga līdz pat 10 000 eiro mēnesī. Sludinājumos atklāj, cik strauji uzlekušas algas Latvijā
3 stundas
LE
LETA
Latvijā
Slimnīca nāk klajā ar izmeklēšanā secināto par smagi piekauto krāslavieti, kurš mira slimnīcā
7 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO: “Tas ir krājies gadus divus un vairāk.” Ozolnieki lūdz novirzīt lidmašīnu ceļus
1 stunda
LA
LA.LV
Sports
Samoilovs/Šmēdiņš sasniedz pusfinālu
2 stundas
LE
LETA
Dabā
Latvijai tuvojas anticiklona centrs. Jaunākā laika prognoze svētdienai
4 stundas