Veselam
Ārstēšana

VM skaidro, kādēļ krūts vēža skrīningam ir noteiktais vecuma ierobežojums0

Foto – LETA

Jau rakstījām, ka šodien pie Veselības ministrijas (VM) ēkas pulcējās 12 seniores, kuras, turot rokā plakātus, aicināja atcelt vecuma ierobežojumus bezmaksas vēža skrīniga saņemšanai, novēroja aģentūra LETA.

Valsts apmaksātas krūts vēža savlaicīgas atklāšanas programmā vecuma grupas noteiktas, pamatojoties uz ārstu profesionālo asociāciju, kā arī Eiropas Komisijas (EK) rekomendācijām, aģentūrai LETA norādīja Veselības ministrijas (VM) pārstāve Undīne Šulca.

Viņa norādīja, ka Latvijā darbojās vēža savlaicīgas atklāšanas programma, kas paredz valsts apmaksātas dzemdes kakla vēža, krūts vēža un zarnu vēža profilaktiskās pārbaudes.

Dzemdes kakla un krūts vēža pārbaužu veikšanai Nacionālais veselības dienests izsūta uzaicinājuma vēstules. Uzaicinājums dzemdes kakla pārbaudei tiek nosūtīts sievietēm vecumā no 25 līdz 67 gadiem, savukārt krūts vēža pārbaudei ar mamogrāfijas metodi sievietēm vecumā no 50 līdz 68 gadiem.

Pēc Šulcas paustā, vecuma grupas noteiktas pamatojoties uz ārstu profesionālo asociāciju rekomendācijām, kā arī EK rekomendācijām par valsts organizētā un apmaksātā krūts dziedzera un dzemdes kakla ļaundabīgo audzēju savlaicīgas atklāšanas programmas ieviešanu dalībvalstīs.

Pēc EK rekomendācijām, katrai dalībvalstij ieteicams ieviest valsts organizētu vēža skrīninga programmu, kurā vēlams veikt mamogrāfijas izmeklējumu sievietēm vecumā no 50 līdz 69 gadiem. Arī citās Eiropas valstīs, piemēram, Lietuvā, Beļģijā, Dānijā, Somijā, Vācijā, Itālijā, Luksemburgā, Slovēnijā un Spānijā organizētā krūts vēža skrīnings tiek veikts sievietēm šajā vecumā.

Jau ziņots, ka šodien pie ministrijas ēkas pulcējās 12 seniores, kuras, turot rokā plakātus, aicināja atcelt vecuma ierobežojumus bezmaksas krūts vēža skrīniga saņemšanai.

Kā aģentūru LETA informēja biedrības “Par taisnīgumu un atklātību” valdes priekšsēdētāja Astrīda Babāne, patlaban izstrādātās valsts programmas paredz, ka bezmaksas skrīningu jeb profilaktisko pārbaudi krūts vēzim var saņemt sievietes līdz 69 gadu vecumam.
Babāne noradīja, ka arī seniori grib dzīvot pilnvērtīgu dzīvi, tomēr rodoties sajūta, ka valsts politika tiek veidota ar lozungu “labs pensionārs ir beigts pensionārs”. “Tas pārkāpj iedzīvotāju tiesības demokrātiskā valstī uz valsts apmaksātu veselības aprūpi. Katrs trešais seniors ir pakļauts nabadzībai – tā vietā, lai no valsts puses tiktu uzlabota viņu dzīves kvalitāte, tā tiek ar visiem līdzekļiem grauta,” norāda zibakcijas rīkotāja.

Pēc viņas teiktā, iepazīstoties ar statistikas datiem nevarot apgalvot, ka krūts vēzis galvenokārt tiek atklāts sievietēm vecumā līdz 69 gadiem. Pēdējā publiski pieejamā statistika liecina, ka 2016.gadā vecumā pēc 70 gadiem uzskaitē reģistrētas vairāk nekā 600 pacientes, bet vecumā no 50 līdz 69 gadiem to skaits ir 750. Vecuma grupā no 50 līdz 69 gadiem saslimstības rādītāji ir no 159 līdz 204 jauni gadījumi uz 100 000 sievietēm, bet pēc 70 gadiem tas ir no 174 līdz 218 gadījumi uz 100 000 sieviešu, kas apliecinot, ka sievietēm pēc 70 gadiem ir augsts risks saslimt ar krūts vēzi.

LA.lv