Veselam
Ārstēšana

Zāļu tēja pret klepu no Dailoņa Pakalna0

Foto – Shutterstock

“Kuras ir ieteicamākās tējas pret klepu, un cik ilgi tās drīkst lietot?” LĪVIJA VIRSE

Klepus nav slimība, bet tikai simptoms, ko novērš, ārstējot pamatslimību vai citu cēloni. Ārstniecības augu speciālists, bioloģijas zinātņu doktors Dailonis Pakalns iedrošina zāļu tējas lietot bez laika ierobežojuma – tik ilgi, kamēr pāriet simptomi. Bet jāpatur prātā, ka ilgstoša klepus gadījumā jāvēršas pie ārsta. Klepu par akūtu uzskata, ja tas ilgst ne vairāk par 2–3 nedēļām, bet kļūst hronisks, ja turpinās vairāk par četrām nedēļām.

Klepus ir organisma atbildes reakcija uz jebkuru elpceļu funkcijas mehānisku traucējumu: putekļiem, dūmiem vai infekcijas radītiem gļotādu iekaisumiem. Tāpēc klepojot krūtis un elpceļi tiek atbrīvoti no gļotām (krēpām) vai citām kairinošām daļiņām. Augu gļotvielas klepu var nomākt, veidojot aizsargkārtiņu, kas pasargā kakla gļotādu no kairinājuma.

Klepu var izraisīt arī elpceļu infekcija (saaukstēšanās, gripa, pneimonija, bronhīts, sinusīts), hroniska obstruktīva plaušu slimība (HOPS), trahejā vai plaušās iekļuvuši svešķermeņi, sirds mazspēja, kuņģa skābes atvilnis, smēķēšana. Tad jāārstējas, lai novērstu ne tikai klepu, bet arī cēloni. Ārstniecības līdzekļu klāstā pēc vajadzības iekļauj pretklepus līdzekļus, inhalācijas, antibiotikas, pretalerģijas, atkrēpošanas līdzekļus. Nozīmīgas ir arī zāļu tējas un uztura bagātinātāji, dzīvesveids un dienas režīms.

Saistītie raksti

Ja klepu izraisa sausas bronhu gļotādas, jāpalielina bronhu dziedzeru sekrēcija un jāšķidrina izdalītā bronhu sekrēta stigrība. Produktīvais klepus nozīmē to, ka klepojot izdalās biezas, stīgras vai šķidras un ūdeņainas krēpas. Ja tās ir biezas, jāpanāk, lai krēpas tiktu sašķidrinātas un izvadītas.

Pret klepu lieto eikalipta, ceļteku, salvijas, māllēpes (lapas), gaiļbiksītes, ālantes, lakricas, altejas (sakni), mārsila, raudenes, trejkrāsu vijolītes, liepas, melnā plūškoka (ziedus), fenheļa, Islandes ķērpja (lapoņus) drogas.

Iedarbīgs pretklepus līdzeklis ir medus, ko pievieno zāļu tējām.

 

LA.lv
VE
Veselam.lv
Veselam
Latvijas ārsti Saeimas deputātiem atgādina par dotajiem solījumiem
4 stundas
VE
Veselam.lv
Veselam
Speciālisti: jāaptur cukura diabēta lavīna
5 stundas
VE
Veselam.lv
Veselam
Kāpēc sporta zālē ir bīstami lietot vadu austiņas? Vērtīgi trenera padomi
7 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

JL
Juris Lorencs
Latvijā
21. gadsimts vairs nav autoritātes laiks. To nomaina īslaicīgas slavenības. Saruna ar Skaidrīti Lasmani
1 stunda
OZ
Olafs Zvejnieks
Ekonomika
Olafs Zvejnieks: Privātā kapitāla uzvaras gājiens
1 stunda
LE
LETA
Pasaulē
Lielbritānijā kravas mašīnas konteinerā atrasti 39 cilvēku līķi
2 stundas
LA
LA.LV
Ekonomika
Rīgā būvēs pirmo bezoglekļa biroju ēku
1 stunda
LE
LETA
Pasaulē
Kijevas centrā nograndis spārdziens; ir bojāgājušie
2 stundas