Veselam
Bērni

Zilo ekrānu “apburtajā lokā” jeb sociālie mediji ir solis tuvāk depresijai0

Foto: Pexels

Regulāra sociālo tīklu lietošana var izraisīt depresiju, atklājuši jaunākie pētījumi. Īpaši tas attiecas uz tīņu meitenēm, raksta CNN.

Pētījums, kas šonedēļ publicēts žurnālā “Lancet Child & Adolescent Health”, balstīts uz 10 000 jauniešu vecumā no 13 līdz 16 intervijām. Apkopojot rezultātus, pētnieki atklāja, ka sociālie mediji var kaitēt meiteņu garīgajai veselībai, palielinot iespēju būt iebiedētām, kā arī samazinot miega kvalitāti. No pavadītā laika sociālajos medijos cieš arī fiziskā sagatavotība.

Rezultāti liecina, ka paši sociālie mediji nerada kaitējumu, bet bieža to lietošana var izjaukt darbības, kas pozitīvi ietekmē garīgo veselību, piemēram, gulēšana un sportiskās aktivitātes. Vienlaikus jaunieši tiek pakļauti negatīvam saturam tiešsaistē, visbiežāk kibermobingam, kas savukārt grauj garīgo veselību un jaunas meitenes dzen kompleksos.

Foto: Pixabay

Pētījuma laikā jaunieši atklāja, cik bieži diennakts laikā pārbauda un lieto pasaulē populārākos sociālos tīklus – facebook, instagram, whatsApp, twitter un snapchat. Atbilde “vismaz trīs reizes” kvalificējās kā “ļoti bieži”. Pētījuma laikā tika vaicāts arī par pusaudžu psiholoģisko stāvokli, par pārdzīvojumiem, labsajūtu, uztraukumu un laimi.

Saistītie raksti

Pētnieki atklāja, ka abiem dzimumiem ļoti bieža sociālo mediju lietošana saistās ar psiholoģiskiem pārdzīvojumiem – jo sliktāks garastāvoklis, jo biežāk rokās tiek paņemts telefons. Īpaši izteikta tendence tieši meiteņu vidū. Lielākajai daļai jeb 60% meiteņu neapmierinātību un slikto garastāvokli, kas mudināja “sēdēt” tīklos ilgāk, radīja arī bezmiegs, veidojot apburto loku, no kura grūti izsprukt. Turpretī zēniem šāda tendence novērojama tikai 12% gadījumu.

Katra vecāka atbildība ir iespēju robežās tomēr mēģināt samazināt “laiku” sociālajos tīklos un būt “lietas kursā” par sava bērna brīvā laika pavadīšanu. Ja rodas aizdomas, ka bērns pārāk daudz laika pavada pie ekrāna, jāierosina doties kādā aktīvā atpūtā, sportot vai interesanti pavadīt laiku ar tuviniekiem. Sarunai par kibermobingu un nejaukiem komentāriem noteikti vajadzētu sekot.

LA.lv
AN
Annika Niedrīte
Veselam
TESTS: Ko sēņu lasīšanas maniere pastāsta par tavu raksturu?
22 stundas
VE
Veselam.lv
Veselam
Rudenīgā spēkstacija – ābols! Mazina vēža risku, cīnās ar sirds slimībām un uzlabo ādu 1
22 stundas
VE
Veselam.lv
Veselam
Sākusies apkures sezona – kā izvairīties no alerģijām, ādas problēmām un elpceļu saslimšanām?
22 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

AD
Artis Drēziņš
Latvijā
Agrāk zaga spoguļus un magnetolas, tagad – “torpēdas”. Saruna ar VP pārstāvi Māri Priednieku
7 stundas
LE
LETA
Latvijā
Neskaidras kodīgas vielas dēļ Juglā no daudzstāvu nama evakuē iedzīvotājus 1
7 stundas
LE
LETA
Latvijā
ECT pret Latviju vērsies vīrietis, kuru tiesā 25 gadus pēc zādzības izdarīšanas
7 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Breksita vienošanās: deputāti noraida Džonsona grafiku
7 stundas
ZE
Zane Eniņa
Latvijā
“Latvijas lepnuma” laureāti izraudzīti!
8 stundas