Veselam
Psiholoģija

Glābt kailo dzīvību… 10 filmas par izdzīvošanas psiholoģiju 0

Pērles izdzīvošanas filmu gūzmā

Starp gūzmu filmām par izdzīvošanu var viegli palaist garām pērles. Šī filmu izlase vienā vai otrā veidā ir daļa kino vēstures un ataino izdzīvošanu no dažādiem rakursiem.

Galerijas nosaukums


Viss ir zaudēts

Nosaukums oriģinālā “All Is Lost”

“Viss ir zaudēts” ir filma par katastrofu, kur redzam tikai vienu cilvēku, kurš visiem spēkiem tiecas stāties pretī stihijai. Devies vienatnē braucienā pa okeānu, kādā mirklī galvenais varonis saprot, ka viņa jahta ir uzdūrusies dreifējošam kravas konteineram un grimst.  Seko cīņa par dzīvību, pasniegta bez jebkā lieka.

NeticamaRoberta Redforda spēle noteikti šo filmu ierindo skatāmo sarakstā.

 


Alkas izdzīvot

Nosaukums oriģinālā “Alive”

Režisords Frenks Maršals radījis māksliniecisku rekonstrukciju vienai no zināmākajām izdzīvošanas vēsturēm. 1972. gadā lidmašīna ar skolas regbija komandu cieta avārijā Andos. No 45 cilvēkiem pēc kritiena izdzīvoja 27, taču pats šausminošākais vēl bija priekšā. 72 dienu garumā viņi sniegainā kalnā cīnījās ar badu, aukstumu un dabas stihijām.

Kopumā filma ir tuvu reālajam notikumam. Filmas konsultants bija viens no 16 izdzīvojušajiem Nano Prado, kura lomu lieliski nospēlēja Ītans Houks.


Pamestais

Nosaukums oriģinālā “Cast Away” (2000)

Toms Henks nospēlējis vienu no savām labākajām lomām klasiskajā filmā “cilvēks pret dabu”. Tādam mūsdienu Robinsonam Krūzo jāizdzīvo pilnīgā izolācijā no visas cilvēces.

Kamēr vērosiet varoņa neiedomājamo cīņu par izdzīvošanu, droši vien sajutīsieties pateicīgi par komfortu, kurā atrodaties. Parasti tas tiek pieņemts kā pašsaprotams. Roberta Zemecka piedzīvojumu drāma atgādina, ka vajadzētu vienkārši baudīt to, ko mums jau sniedz dzīve.


Sniegāju gūstekņi

Nosaukums orģinālā “The Grey”

Lidmašīnas katastrofa Aļaskā kļūst par sākumu bīstamam ceļojumam izdzīvojašajiem naftas iegūšanas kompānijas darbiniekiem. Galveno varoni tēlo harizmātiskais Laiems Nīlsons, kurš cenšas izvest izdzīvojošos no sniegotajiem laukiem un paglābt no niknajiem vilkiem, kas viņus izseko. Taču bez nezvēriem viņam nākas tikt galā ar vēl lielāku bīstamību kopā ar saviem brāļiem nelaimē.


127 stundas

Nosaukums oriģinālā “127 hours”

Filmas pamatā ir patiess alpīnista Ārona Ralstona izdzīcvošanas stāsts. Nepateicis nevienam ne vārda, viņš devās brīvdienās pastaigāt pa kanjoniem Jūtā, kur viņš iekļuva bīstamās lamatās. Proti, iekritis šaurā kalnu aizā ar zem akmens iesprostotu roku, praktiski bez ēdamā un sakariem ar apkārtējo pasauli. Āronam (kuru brīnišķīgi nospēlējis Džeimss Franko), nākas piedzīvot pašas baisākās cilvēcīgās bailes un pieņemt atbaidošu lēmumu, lai tiktu laukā. Notikušais ir ļoti reālistisks.


Šķirtne

Nosaukums oriģinālā “The Divide”

Filma, kuru nepelnīti, bet likumsakarīgi, nav guvusi lielas auditorijas atsaucību. Viena no pašām baisākajām un biedējošākajām filmām par globālu katastrofu, proti, par nesaprotamu sprādzienu. Taču filma nav gluži par to, bet par to, kā smokošā pagraba vidē Ņujorkas daudzstāvu mājas iedzīvotāji, apzinoties tuvojošos nāvi, pamazām zaudē cilvēcisko un iegrimst neprātā vai neticamā nežēlībā.

Neskatoties uz mazpazīstamiem aktieru vārdiem, tieši viņu neatkārtojamā spēle pārvērš šo kinolenti par skatīšanai ieteicamu.


Ceļš

Nosaukums oriģinālā “The Road”

Fonā dūmu apvītām drupām un pelēkām debesīm, tēvs un dēls iet pa bīstamu ceļu, meklējot jūras piekrasti, kur cer paglābties. Apokaliptisko filmu kategorijā šī kinolente atšķiras ar dziļu sižetu, kur lieliski spēlē Vigo Mortensens. Atšķirībā no citām holivudiskajā filmām, šī galīgi nav, lai ēstu popkornu un skatītos. Skatīties tiem, kam nav bail iekrist depresijā.


Mušu pavēlnieks

Nosaukums oriģinālā “Lord of Flies”

Filma, kas uzņemta pēc kulta grāmatas, kas jau pusgadsimtu (uzņemta 1963. gadā) ir psihodēliskas drāmas paraugs – par sabiedrību un izdzīvošanu.

Mazi bērni ir vienīgie, kuri izdzīvojuši pēc aviokatastrofas un nonākuši uz vientuļas salas. Viss, ko var novērot tālāk – mērķtiecīga pieaugšana un dziļas arhaiskas un nežēlīgas civilizācijas izveidošana. Viņi izveido savu hierarhiju, reliģiju un sadalās “savējos” un “svešajos”.

Deviņdesmito gadu sākumā radās jauna grāmatas ekranizācija, pēc snobisku kinomānu domām – daudz neveiksmīgāka, tomēr gana pieņemamam. Kuru skatīties – lemjiet paši.


Siena

Nosaukums oriģinālā “Die Wand”

Tā ir unikāla filma, pēc sižeta atbilstoša izdzīvošanas filmām, tajā pašā laikā ļoti smalki filozofiska. Šī filma ļoti labi parāda mūsdienu cilvēku, kurš nokļūst pilnīga izolācijā un katru dienu viņam jāpieņem lēmums, lai paliktu dzīvs ne tikai fiziski, bet arī morāli. Galvenā varone vienā rītā pamostas ārpuspilsētas mājā starp kalnu ainavām un dodas pastaigā. Aizejot līdz ceļam, notiek situācija, kas sākumā liekas komiska, viņa uziet caurspīdīgu sienu, par kuru ne viņa, ne skatītājs tā arī neko neuzzina un drīz par to aizmirsīs… Varonei katru dienu jāmeklē izdzīvošanas iespējas, bet pati smagākā cīņa būs ar pilnīgu vientulību un apzināšanos, ka siena nekad nepazudīs.

Neskatoties uz šķietamo melanholismu, filma sniedz ne mazums pārsteigumu, kas liek aizdomāties par daudz ko. Filma, ko ieteicams noskatīties vai vismaz mēģināt to izdarīt.


Migla

Nosaukums oriģinālā “Mist”

Kārtējā “lieliskā un brīnišķīgā” Stīvena Kinga ekranizācija. Noslēpumaina migla pārņem pilsētu un nelielā lielveikalā cilvēki nevar iziet uz ielas. Te redzami diezgan uzskatāmi uzvedības modeļi, kā cilvēki var rīkoties ekstremālās situācijās. Te it kā var aplūkot visu sabiedrību, tās veidolu, kas “iespiesta vienā lielveikalā”. Un rakstsnieks tam piešķīris savu sarkasmu un psiholoģismu.

Var uzskatāmi redzēt kā panika visādi citādi normālus cilvēkus var pārvērst fanatiskā un bezprātīgā pūlī.

LA.lv
36,6 °C
Veselam
Kā sagatavoties medicīniskajām analīzēm
12 stundas
VE
Veselam.lv
Veselam
Kuri ir pieprasītākie bērnu ārsti reģionos. Aicina atbalstīt bezmaksas vizītes
1 diena
DE
DELFI
Veselam
Pazīmes, kas liecina – tevi uzaudzināja īstens narciss
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA/LA.lv
Latvijā
Ulme ticis pie kārotās 8247 eiro kompensācijas pēc divu mēnešu darba Saeimā 1
46 minūtes
LE
LETA/LA.lv
Latvijā
FOTO, VIDEO. Iemirdzas tradicionālais gaismas festivāls “Staro Rīga”!
1 stunda
JL
Juris Lorencs
Latvijā
Juris Lorencs: Latvijas neatkarības garants esam tikai mēs paši 2
3 stundas
LE
LETA
Latvijā
Avārijā uz Ventspils šosejas gājis bojā autovadītājs
2 stundas
LE
LETA
Sports
Kitijai Laksai līdzīga trauma kā Porziņģim – sezona noslēgusies
46 minūtes