Veselam
Psiholoģija

10 latviešu filmas ar Latviju sirdī0

Ne tikai reizi gadā piespraust karodziņu

Nav liela māksla reizi gadā piespraust pie atloka Latvijas karodziņu, tāpat kā vidējam statistiskajam kristietim Ziemassvētkos aiziet pagrūstīties baznīcā. Latvija jānes sirdī un caur to jāizpaužas visiem darbiem. Klusiem un lieliem. Bez patosa, izrādīšanās un nemotivētas lielības. Tādi ir šīs svētku nedēļas atlasīto filmu varoņi – ar Latviju sirdī.

Galerijas nosaukums

Rīgas sargi (2007)

Režisors – Aigars Grauba
Lomās – Vilis Daudziņš, Jānis Reinis, Elita Kļaviņa, Andris Keišs, Ģirts Ķesteris, Romualds Ancāns, Ģirts Krūmiņš, Ināra Slucka.

Viena no patriotiskākajām latviešu filmām, kuru skatītāji uz ekrāniem sagaidīja 2007. gadā. 1919. gads. Beidzies Pirmais pasaules karš. Mārtiņš pēc daudziem gadiem, kas pavadīti, karojot svešumā, atgriežas Latvijā pie savas līgavas Elzas. Viņš nenojauš, ka izšķirīgā cīņa – gan par Elzas sirdi, gan par jaundibināto Latvijas valsti – vēl tikai priekšā. Vācu karaspēks krievu virsnieka Pāvela Bermonta vadībā grasās ieņemt Rīgu. Mārtiņš ar saujiņu drošsirdīgo ir gatavs cīnīties. Rīgas sargu Tēvzemes mīlestība un varonība nostiprina ticību Latvijas valstij.
Cilvēka bērns (2009)

Režisors – Jānis Streičs
Lomās – Andris Rudzinskis, Jānis Paukštello, Boļeslavs Ružs, Akvelīna Līvmane, Agnese Latkovska, Signe Dundure, Uva Segliņa, Indra Roga, Romualds Ancāns u.c.

Romāna “Cilvēka bērns” autora Jāņa Klīdzēja bērnības pasaule, stāsts par Paulānu ģimenes dzīvi Latgalē, par tradīcijām un vērtībām, kas tiek nodotas no paaudzes uz paaudzi. Šis dvēseliskais režisora Jāņa Streiča darbs jau sen ieņem pelnītu vietu starp labākajām filmām, kas tapušas Latvijā. Ar Latviju sirdī.
Uz spēles Latvija (2014)

Režisors – Pēteris Krilovs

Pētera Krilova veidotā dokumentālā filma ir aizraujošs detektīvstāsts retro toņos – izmantojot padomju propagandas kino materiālu fragmentus un “čekas” pratināšanu protokolus, kas kadrā atdzīvojas melnbaltā plastilīna animācijā, tas vēstī par līdz šim maz zināmu vēstures realitāti – spiegošanas karu padomju Latvijā pirmajos Aukstā kara gados. Tomēr pats svarīgākais ir režisora personīgais stāsts par drošības orgānu apmeloto un nogalināto tēvu – Latvijas patriotu.

Festivālā Lielais Kristaps filma atzīta par labāko pilnmetrāžas dokumentālo filmu, kā arī saņēmusi laikraksta “Diena” gada balvu kultūrā.
Baiga vasara (2000)

Režisors – Aigars Grauba

Lomās – Artūrs Skrastiņš, Uldis Dumpis, Inese Caune, Eduards Pāvuls, Jānis Reinis, Varis Vētra, Uldis Vazdiks.

Liktenīgais 1940. gads. Filma par mīlestību starp radio žurnālistu Robertu un baltvācu meiteni Izoldi nepielūdzamā Otrā pasaules kara politikas spēlē, kurā tiek zaudēta arī Latvijas neatkarība. Roberta sirds deg ne tikai pret Izoldi, bet arī pret Latviju – dziļi un pa īstam. Filma, kas liek raudāt.
Rūdolfa mantojums (2010)

Režisors – Jānis Streičs

Lomās – Romualds Ancāns, Rēzija Kalniņa, Artūrs Skrastiņš, Dainis Gaidelis, Velta Straume, Venta Vecumniece, Jānis Paukštello, Uldis Dumpis u.c.

Romualda Ancāna atveidotais Rūdolfs iedvesmo latvieša pašapziņu ar savu godprātīga, pārliecināta un neatlaidīga saimnieka tēlu. “Rūdolfa mantojums” veidota pēc Rūdolfa Blaumaņa darbu motīviem un atspoguļo notikumus, kādi varēja risināties pirms “Skroderdienām Silmačos”. Šo filmu režisors veltījis Blaumanim, patvaļīgi atskatoties uz notikumiem, kad Skroderdienu varoņi bija pavisam jauni. Filmā tiem doti citi vārdi, kā arī darbība pārnesta uz vēlāku laiku – 20. gs. sākumu.
Pie bagātās kundzes (1969)

Režisors – Leonīds Leimanis

Lomās – Eduards Pāvuls, Līga Liepiņa, Kārlis Sebris, Zigrīda Stungure, Luijs Šmits u.c.

Filma, kura savu aktualitāti nav zaudējusi vēl šodien, jo sevišķi tad, kad tuvojas vēlēšanu laiks. Eduarda Pāvula varonis Oļģerts Kurmis – inteliģents bezdarbnieks, kurš piepelnās kā ratiņstūmējs un dažādu sīku darbu veicējs pie turīgā Kalnkājas kunga, kurš cer tikt ievēlēts Saeimā. Filma tapusi padomju laikā, līdz ar to neatkarīgās Latvijas trīsdesmitie gadi attēloti, lai kritizētu buržuāzisko sabiedrību, taču, skatoties šo filmu šodien, redzam, ka tajā kariķētie elementi ir aktuāli arī šodien – atjaunotās neatkarības laikā.
Sapņu komanda 1935 (2012)

Režisors – Aigars Grauba

Lomās – Jānis Āmanis, Inga Alsiņa, Vilis Daudziņš u.c.

Filma veidota, balstoties uz patiesiem notikumiem. Patriotisks stāsts par Latvijas uzvaru pirmajās Eiropas meistarsacīkstēs. 1935. gadā Ženēvā tiek rīkots pirmais Eiropas čempionāts basketbolā, čempionātam gatavojas arī Latvijas valsts vienība. Ar degošu Latviju sirdī puiši tic savai uzvarai.
Strēlnieku zvaigznājs (1982)

Režisors – Juris Podnieks

Jura Podnieka filma “Strēlnieku zvaigznājs” saviļņoja visu Latviju ar savu skaudro patiesību un dziļo emocionalitāti, ļaujot ieklausīties vēl to nedaudzo strēlnieku stāstos, kuri no 60 000 lielā pulka bija starp dzīvajiem. Strēlnieku uzvaras, brašums, pārliecība, smeldze, traģika. Filmas autoriem izdevies atkarot to visu laika nežēlīgajam plūdumam, likt apjaust latviešu strēlnieku kopējo vietu vēsturē un tautā.
Limuzīns Jāņu nakts krāsā (1981)

Režisors – Jānis Streičs

Lomās – Lilita Bērziņa, Ēvalds Valters, Olga Dreģe, Uldis Dumpis, Gundars Āboliņš, Baiba Indriksone, Boļeslavs Ružs, Diāna Zande, Romualds Ancāns, Līga Liepiņa u.c.

Latviešu kino vēsture nav iedomājama bez šīs filmas. Filma, kuru katrs esam skatījušies neskaitāmas reizes un kura nekad neapnīk. Lai arī tas nav stāsts par neatkarības cīņām, tomēr to nevar nepieminēt starp filmām, kas nes Latviju sirdī. Katrs šīs filmas tēls ir kā “Skroderdienu” vai “Mērnieku laiku” prototips – pārnesams un personificējams ikdienā sastopamos cilvēkos mūsu vidū. Filma par latvieša raksturiem, filma, kurā dzirksteļo citāti, kas jau iekļuvuši modernajā folklorā.
Zelta zirgs (2015)

Animācijas filma
Režisors – Reinis Kalnaellis

Arī pašiem mazākajiem ir ko skatīties šajā svētku nedēļā. Animācijas filmas sižeta pamatā ir Raiņa, pirms vairāk kā 100 gadiem sarakstītā, luga “Zelta zirgs”. Tā stāsta par cīņu starp labo un ļauno, drosmi, neatlaidību un mīlestības spēku. Kas ir princese, kas ir Baltais tēvs, kas – Melnā māte, kas – stikla kalns? Ļausimies iztēlei un patriotisma liesmiņai arī jaunākās paaudzes sirdīs.

LA.lv