Veselam
Dzīvesveids

10 populārie pārtikas produkti, kas bieži ir bagāti kaitīgām e-vielām 0

Foto – Shutterstock.com

Pārtika kā inde

Nevienam vairs nav jāskaidro, cik liela nozīme mūsu veselības saglabāšanā ir pareizam uzturam. Tomēr bieži vien tas, ko saņem mūsu organisms ar pārtiku, ir…inde. Runa ir par visu veidu kaitīgajām piedevām, kuras satur rūpnieciski apstrādātā pārtika. Mūsu organisms ir diezgan spēcīgs, tas ir spējīgs patstāvīgi atbrīvoties no daudzām kaitīgajām vielām, kuras uzņemam ar pārtiku, ūdeni, gaisu. Bet, kad šīs kaitīgās vielas ir pārāk daudz, organisms nespēj tikt galā.

Pirmā lieta, kas būtu jādara ikvienam, kurš rūpējas par savu veselību – nelietot visvairāk kaitīgos pārtikas produktus (jo tie satur kaitīgas piedevas) vai vismaz samazināt šādu produktu izmantošanu līdz minimumam.

Problēma gan varētu būt tā, ka mūsdienās ir gandrīz neiespējami nopirkt patiešām videi draudzīgus produktus, kas nesatur nekādas veselībai kaitīgas piedevas. Populārākie pārtikas produkti bieži vien ir kaitīgi mūsu veselībai. Daži pārtikas produkti satur īpaši daudz kaitīgo piedevu. Lūk, saraksts ar desmit populārākajiem un tajā pašā laikā – veselībai kaitīgākajiem pārtikas produktiem.

Košļājamā gumija, konfektes

Lorem ipsum
FOTO: Leta

Šos produktus diez vai vispār var nosaukt par pārtiku, jo tie sastāv galvenokārt no pārtikas piedevām, saldinātājiem un cukura aizvietotājiem, stabilizatoriem, recinātājiem un biezinātājiem, emulgatoriem, antioksidantiem un pārtikas krāsvielām. Košļājamā gumija sastāv gandrīz tikai no pārtikas piedevām. Saldumi, atkarībā no veida, satur nedaudz mazāk pārtikas piedevu. Košļājamā gumija un konfektes ir ļoti populāras, jo īpaši bērnu vidū, un, protams, ir pelnījušas ierindoties vispopulārākās kaitīgās pārtikas sarakstā.

Iespējamās problēmas: šie pārtikas produkti var izraisīt gremošanas traucējumus, dehidratāciju, nieru un aknu slimības, nierakmeņu slimību, kuņģa un zarnu trakta slimības, alerģiskas reakcijas, ādas slimības, paaugstinātu holesterīna līmeni asinīs, demenci.

2. Vārītas desas, cīsiņi, sardeles

Lorem ipsum
FOTO: Leta

Šie ir vieni no viskaitīgākajiem gaļas ēdieniem, tie satur kaitīgas vielas (vai dažas no tām – atkarībā no produkta): konservantus, stabilizatorus, biezinātājus, emulgatorus, antioksidantus, krāsvielas, aromatizētājus, garšas pastiprinātājus. Turklāt desas, sardeles un cīsiņi satur līdz 80% transgēno soju, kura, lai gan neattiecas uz pārtikas piedevu tēmu, arī ir visai bīstams produkts. Par “galvenās” desu sastāvdaļas – gaļas – kvalitāti būtu vēl atsevišķa tēma.

Iespējamās problēmas: vēzis, kuņģa-zarnu trakta slimības, redzes traucējumi, slikta dūša, caureja, galvassāpes, alerģija. Antioksidanti nogalina derīgo mikrofloru, tādēļ var rasties dažādas slimības un gremošanas traucējumi. Pārtikas krāsvielas un stabilizatori provocē ļaundabīgo audzēju rašanos un attīstību.

Kūpināta gaļa un zivis, kūpinātas, žāvētas un pusžāvētas desas

Lorem ipsum2
FOTO: Leta2

Šie pārtikas produkti kaitīguma ziņā pārspēj iepriekšējos – vārītās desas un sardeles. Tos bez pārspīlējuma var saukt par viskaitīgākajiem gaļas produktiem. Satur konservantus, stabilizatorus, biezinātājus, emulgatorus, antioksidantus, krāsvielas, garšas pastiprinātājus.

Iespējamās problēmas: tās pašas, kas jau nosauktas pie vārītiem gaļas produktiem. Turklāt, pusžāvētās un žāvētās desas kaitē aizkuņģa dziedzerim, paaugstina holesterīna līmeni asinīs, kā rezultātā noslogo sirds un asinsvadu sistēmu.

Jogurts

Lorem ipsum
FOTO: Leta

Pateicoties reklāmai, mums radies priekšstats, ka jogurts ir gandrīz visnoderīgākais no piena produktiem. Tomēr tie ir iekļauti desmit viskaitīgāko produktu sarakstā, jo satur stabilizatorus, biezinātājus, antioksidantus un aromatizētājus.

Iespējamās problēmas: vēzis (pat citronskābe, kuru satur jogurts, lielās devās ir ar kancerogēnu iedarbību), alerģijas, aizkuņģa dziedzera slimības.

Čipsi un frī kartupeļi

Lorem ipsum2
FOTO: Leta2

Šie produkti satur stabilizatorus un aromatizētājus (garšas pastiprinātājus). Kartupeļu frī ātrās ēdināšanas restorānos tiek cepti daudzreiz izmantotā eļļā, kas noved pie kancerogēnu vielu veidošanās. Arī čipsu ražošanas process noved pie kancerogēno sintētisko tauku un citu kancerogēnu vielu veidošanās. Liels daudzums kancerogēnu vielu padara šos pārtikas produktus īpaši kaitīgus.

Iespējamās problēmas: vēzis (saistībā ar bīstamu daudzumu kancerogēnu), “ķīniešu restorāna sindroms” (galvassāpes, sejas piesarkums, svīšana, smaguma sajūta utt.) un citas slimības (precīza čipsu visu pārtikas piedevu ietekme vēl nav izpētīta).

Saldējums

Lorem ipsum
FOTO: Leta

Saldējums var arī nesaturēt pārtikas piedevas. Bet daudz veidu saldējumi satur šādas kaitīgas piedevas: pārtikas krāsvielas, stabilizatorus, biezinātājus, emulgatorus, garšas pastiprinātājus. Saldējums ar šīm piedevām pelnīti iekļauts 10 viskaitīgāko pārtikas produktu sarakstā.

Iespējamās problēmas: vēzis, aknu un nieru slimības, gremošanas traucējumi, palēnināta vielmaiņa organismā, redzes traucējumi, galvassāpes, nieze, nemiers, miega traucējumi.

Dzērieni

Lorem ipsum
FOTO: Leta

Visbīstamākie – bezalkoholiskie gāzēti dzērieni, enerģijas dzērieni. Tāpat kā košļājamo gumiju tos ir grūti pat nosaukt par pārtiku. Negāzētie parasti satur mazāk kaitīgo pārtikas piedevu. Papildus risks – kaitīgās vielas iedzerot absorbējas ātrāk un vieglāk, nekā apēdot. Visbīstamākās piedevas, kas atrodamas dažādos dzērienos: sintētiski saldinātāji, pārtikas konservanti, emulgatori, aromatizētāji.

Iespējamās problēmas: vēzis, aknu ciroze, sirds funkcijas pasliktināšanās, alerģiskas reakcijas, u.c. Pārmērīga enerģijas dzērienu lietošana noved pie nervu sistēmas novājināšanās.

Mērces

Lorem ipsum
FOTO: Leta

Daudzas mērces satur: pārtikas konservantus, stabilizatorus, biezinātājus, emulgatorus, krāsvielas, garšas pastiprinātājus u.c. Mērces, ko lieto kā piedevas, var pārvērst jebkuru veselīgu pārtiku kaitīgā.

Iespējamās problēmas: atkarībā no sastāva var izraisīt visas uzskaitītās slimības citās kategorijās.

Sausiņi

Lorem ipsum
FOTO: Leta

Sausiņi parasti sastāv no dažādiem aromatizētājiem un pārtikas krāsvielām. Var ietvert arī citas kaitīgas piedevas.

Iespējamās problēmas: redzes pasliktināšanās, asinsspiediena svārstības, kuņģa darbības traucējumi, alerģiskas reakcijas.

Šokolāde

Lorem ipsum
FOTO: Leta

Lai atrastu šokolādi bez kaitīgām piedevām, būtu ļoti jāpapūlas. Tās sastāvs parasti ietver aromatizētājus, stabilizatorus, biezinātājus, emulgatorus, konservantus.

Iespējamās problēmas: vēzis, alerģijas un daudz kas cits.

Kāpēc mums tā garšo viskaitīgākie pārtikas produkti un ir grūti no tiem atteikties

Saistītie raksti

Dažas kaitīgās pārtikas piedevas, ko satur populārie produkti, izraisa pieradumu un atkarību. Tas īpaši attiecas uz nātrija glutamātu (E-621) – populārākais garšas pastiprinātājs, kurš ir pievienots burtiski visur – ātrās ēdināšanas produkti, čipsi, desas, gaļas pusfabrikāti, mērces, ātri pagatavojamās zupas u.c. Šī pārtikas piedeva stimulē nervu sistēmu. Var izraisīt nopietnas negatīvas sekas (jo īpaši attiecībā uz bērniem): redzes un smadzeņu bojājumus un alerģiskas reakcijas. Turklāt uz iepakojuma drīkst nenorādīt, ka šis produkts satur nātrija glutamātu. Ja uz iepakojums ir rakstīts “garšvielas”, nenorādot sīkāk, gandrīz noteikti starp tām ir nātrija glutamāts.

Atkarību izraisa arī kaitīgais saldinātājs aspartāms (E-951). Visi pētījumi, ko finansēja pārtikas ražotāji, nonāca pie secinājuma, ka aspartāms ir droša piedeva, bet praktiski visi neatkarīgi finansētie pētījumi secināja, ka aspartāms var izraisīt vairākas nopietnas slimības, no Alcheimera slimības līdz vīriešu neauglībai.

 

Avots: health4ever.org

LA.lv