Veselam
Psiholoģija

15 spēcīgas filmas, kas var mainīt skatījumu uz dzīvi0

Foto no scriblets-bleets.blogspot.com

Filmas, kas pārsteidz un spēlējas ar skatītāja noskaņojumu

Šajā kolekcijā jūs atradīsiet 15 filmas pārdomātai baudīšanai. Tās sniedz vielu pārdomām un ir tik labas, ka var mainīt skatījumu uz dzīvi.

Mūsdienu kino tik bieži demonstrē supervaroņus arvien jaunās filmu sižeta versijās, ka ļoti reti gadās saturīgas filmas. Parasti bez tukšiem specefektiem nekā cita arī nav. Taču šīs filmas pārsteidzošā un lieliskā veidā spēlējas ar mūsu noskaņojumu: vienā brīdī mēs smejamies, otrā jau slaukām asaras.

Galerijas nosaukums

Pamestais

Nosaukums oriģinālā “Cast Away” (2000)

Toms Henks nospēlējis vienu no savām labākajām lomām klasiskajā filmā “cilvēks pret dabu”. Tādam mūsdienu Robinsonam Krūzo jāizdzīvo pilnīgā izolācijā no visas cilvēces.

Kamēr vērosiet varoņa neiedomājamo cīņu par izdzīvošanu, droši vien sajutīsieties pateicīgi par komfortu, kurā atrodaties. Parasti tas tiek pieņemts kā pašsaprotams. Roberta Zemecka piedzīvojumu drāma atgādina, ka vajadzētu vienkārši baudīt to, ko mums jau sniedz dzīve.


Strošeks

Nosaukums oriģinālā “Stroszek” (1977)

Šis ir stāsts par nesen no cietuma atbrīvoto ielu muzikantu Bruno, kurš mēģina sākt jaunu dzīvi. Kopā ar savu ekscentrisko vecāka gadagājuma kaimiņu un sutenera apspiestu prostitūtu viņš dodas uz Viskonsinu ASV atrast labāku dzīvi.

Bruno Strošeks – viens no dīvainākajiem personāžiem filmu vēsturē. Viņu tēlo reāls ielu mūziķis Bruno S. Varam vērot stāstu par mūsu darbību un eksistences bezjēdzību.

Režisors Verners Hercogs teicis, ka šī filma – viņa reakcija uz amerikāņu kultūru, un dažas no ainām – reāli atgadījumi, kas notika ar viņu ceļojumā uz Viskonsinu.

Esošā apokalipse

Nosaukums oriģinālā “Apocalypse Now” (1979)

Frānsisa Forda Kopola kara drāmai bija milzīga ietekme 70. gadu beigās, kad daudzi amerikāņi neatbalstīja bezjēdzīgo karu Vjetnamā. “Mana filma – tā nav filma, mana filma nav par Vjetnamu, tā ir Vjetnama. Tas ir tas, kas notika patiesībā, “- teicis režisors. Marlona Brando varonis pulkvedis Kurcs iemieso visas tautas sāpes, atspoguļoto laiku. Scenārijs daļēji balstās uz Džozefa Konrāda romānu “Tumsas sirds” (1902).

Stalkers

Nosaukums oriģinālā “Сталкер” (1979)

Filma uzņemta pēc Brāļu Strugacku garā stāsta “Pikniks ceļa malā” motīviem. Trīs vīrieši ar iesaukām Rakstnieks, Profesors un Stalkers dodas uz aizsargājamu teritoriju, ko sauc par Zonu. Leģenda vēsta, ka tur atrodas istaba, kurā piepildās iegājušo slēptākās vēlmes.

“Stalkers” – viena no noslēpumainākajām ne tikai Tarkovska filmām, bet arī, iespējams, visā kinematogrāfa vēsturē. Šis īpašais garadarbs var palikt prātā un mēnešiem neļaut to aizmirst, spiežot pārdomāt ticības raksturu, vēlmju dabu un to, kā zemapziņa vājina mūsu impulsus.

Vienošanās

Nosaukums oriģinālā “The Arrangement” (1969)

Turīgu vīrieti ceļā uz darbu pēkšņi piemeklē garīgi traucējumi. Mājās viņš lēnām apzinās savas labklājības banalitāti un nolemj iznīcināt visu, kas ir panākts, mēģinot atrast savu patieso būtību. Filma ir balstīta uz režisora Elijas Kazana uzrakstīto tāda paša nosaukuma romānu. Filma palika kritiķu nesaprasta un tāpēc nenovērtēta.

Kailais

Nosaukums oriģinālā “Naked” (1993)

Britu režisora Maika Lī filmas pazīstamas ar cilvēku attiecību reālistiskām ainām. 1993. gadā uzņemtā drāma sākas ar vardarbīga dzimumakta ainu. Tajā piedalās Džonijs, inteliģents un labi izglītots jauneklis, kurš acīmredzami cieš no kādas depresijas. Pēc tam viņš pamet dzimto pilsētu Mančestru un meklē patvērumu pie bijušās draudzenes Londonā. Jo vairāk iepazīstam galveno varoni, jo kļūst skaidrāks, cik nihilistiska, sarkastiska un nežēlīga ir viņa daba.

Iznākšanas gadā drūmajai komēdijai bija milzīgi panākumi Kannu filmu festivālā.

Strūklaka

Nosaukums oriģinālā “The Fountain” (2006)

Filma-līdzība vēsta par mūsdienu zinātnieku, kurš izmisīgi meklē zāles, lai izārstētu no progresējoša smadzeņu audzēja mirstošo sievu. Stāstā saaustas trīs sižeta līnijas no dažādiem laikiem, kuri apvienoti vienā stāstījumā par cilvēku, kurš mēģina glābt savu mīlestību.

Filma fokusējas uz Nīčes koncepciju par mūžīgo atgriešanos. Viens un tas pats notikums turpina atkārtoties neierobežotu reižu skaitu bezgalīgajā telpā. Tomass, Toms, Tomijs – viņi visi darbojas dažādos laikos dažādās vietās, tiecoties uz vienu un to pašu mērķi – Dzīvības koku. Viņi baidās no nāves un tā mēģina to pārvarēt, ka aizmirst dzīvot.

Idioti un eņģeļi

Nosaukums oriģinālā “Idiots and Angels” (2008)

Mākslinieka Bila Plimptona animācijas filma par nepatīkamu cilvēku un viņa ikdienas dzīvi. Bet vienā jaukā dienā šis cilvēks pamostas ar uz muguras augošiem spārniem. Sākotnēji viņš jaunieguvumu izmanto ne pārāk labiem mērķiem (nozog vecenītei maciņu, novēro kailus cilvēkus pludmalē utt.). Bet galu galā spārni padarīs viņu par neapzinātu labu darbu veicēju.

Šī animācijas filma ar savdabīgu gotisko atmosfēra ir neparasta pēc jebkuriem standartiem. Nav dialogu, stāsts tiek pavēstīts ar personāžu pantomīmas palīdzību skaistas hipnotiskas mūzikas pavadījumā. Filma atgādina mums, ka pat viszemāk kritušie cilvēki ir spējīgi darīt labu. Visi mēs patiesībā esam gan idioti, gan eņģeļi.

Otrais

Nosaukums oriģinālā “Seconds” (1966)

Stāsts par baņķieri, kura dzīve mainās, kad viņam tiek dota iespēja atteikties no visa, ko viņš zina, apmaiņā pret jaunu seju un jaunu dzīvi. Viņu pārveido par skaistuli mākslinieku, bet sajūsma par jauno dzīvi drīz vien pāriet, bet atgriezties ierastajā izrādās daudz sarežģītāka un bīstamāka problēma nekā viņš varētu iedomāties.

Trilleris ir eksistenciāla līdzība par cilvēku, kurš burtiski nomet savu ārējo apvalku, cenšoties uzlabot savu pasaules uztveri, pārveidoties par sevis paša labāku versiju. Bet vai tas vispār kādam ir pa spēkam? Izmaiņas ārienē jau nemaina to, kas atrodas zem ādas.

Bezbailīgais

Nosaukums oriģinālā “Fearless” (1993)

Džefs Bridžess spēlē Maksa Kleina lomu – cilvēka, kurš izdzīvoja lidmašīnas avārijā un pēc tās pārstāja baidīties no nāves. Varonis maina attiecības ar ģimeni un mēģina izraisīt sevī baiļu sajūtu. Starp nedaudzajiem izdzīvojušajiem ir arī sieviete vārdā Karla. Viņas dēls gāja bojā katastrofā un viņa nevar sev piedot, ka nenosargāja bērnu.

Šī ir filma par sāpēm un bailēm, kā kopīgi pārdzīvojumi palīdz atgriezties dzīvē un par to, kā saskaroties ar nāvi, cilvēks apzinās savas esības brīnumu.

Pavasaris, vasara, rudens, ziema… un atkal pavasaris

Nosaukums oriģinālā “Spring, Summer, Fall, Winter… And Spring” (2003)

Dienvidkorejas filmas darbība notiek uz ezera, kur mazā peldošā templī dzīvo vecs mūks-dziednieks un viņa jaunais māceklis. Kopā ar varoņiem mēs vērojam, kā mainās gadalaiki, kā aizskrien gadi. Notikumi šķiet tikpat nenovēršami, kā gadalaiku maiņa, parādot dzīves ciklu.

Aizraujoša Kim Kiduka drāma ar īsiem dialogiem un nepretenciozu stāstu, mierīgs un apcerīgs šedevrs, kurš perfekti atbilst formulai: “mazāk – nozīmē vairāk”.


Neticamais stāsts par Bendžaminu Batonu

Nosaukums oriģinālā “The Curious Case of Benjamin Button” (2008)

Filmas pamatā ir F. Skota Ficdžeralda tāda paša nosaukuma stāsts. Galvenā varoņa Bendžamina lomu spēlē Breds Pits. Varonis piedzimst sirmgalvja ķermenī un laika gaitā kļūst arvien jaunāks. Mūsu acu priekšā norit visa viņa dzīve ar dažādām sižetiskajām līnijām, jo īpaši saistībā ar bērnību un mīlestību pret Deiziju (spēlē Keita Blanšeta).
Galvenais filmas vēstījums: dzīve ir jānovērtē, pirms laiks visu ir dzēsis.

Izgaišanas vieta

Nosaukums oriģinālā “Vanishing Point” (1971)

Vjetnamas kara veterāns Kovaļskis piekrīt pārdzīt automašīnu «Dodge Challenger» no Denveras uz Sanfrancisko. Pa ceļam policija aicina viņu apstāties, bet viņš tikai palielina ātrumu un drīz vien sākas neganta pakaļdzīšanās, kas ilgst visu filmu. Tomēr tā nav filma par sacīkstēm. Skatītāju prātos Kovaļskis iegūst teju mītisku tēlu. Viņš – kontrkultūras un skumjās realitātes simbols, kurā vienmēr dominē “sistēma” vai “cilvēks”.

Sinekdoha, Ņujorka

Nosaukums oriģinālā “Synecdoche, New York”, 2008)

Oskaru saņēmušā scenārija autora Čārlija Kaufmana debija režijā stāsta par kādu teātra režisoru, kurš ir apsēsts ar savas jaunākās lugas ideju. Dīvaina, absurda un grandioza filma par vientulību, radošo krīzi, nepiepildītām vēlmēm un mīlestības meklējumiem.


Magnolija

Nosaukums oriģinālā “Magnolia” (1999)

San-Fernando ielejā uz 24 stundām krustojas cilvēku ar šķietami dažādiem dzīves ceļiem likteņi. Pilnīgi atšķirīgie personāži meklē vienu un to pašu: mīlestību, piedošanu, pieņemšanu…

“Magnolija” – viena no nedaudzajām Holivudas filmām, kas liek mums apstāties, aizdomāties un varbūt mainīt savu skatu uz dzīvi. Filmas režisors teicis, ka tā ir labākā kinofilma, pie kuras viņš jebkad strādājis.

 

Avots: cameralabs.org

LA.lv