Veselam
Psiholoģija

20 sirreālas filmas – antiutopijas, kuras liek aizdomāties par nākotni0

Foto no athenacinema.com

Nākotne, kurā kaut kas nogājis greizi

Utopija ir ideāla sabiedrība, bet tās pretstats ir antiutopija. Visbiežāk par antiutopiju tiek uzskatīta versija par nākotnes pasauli, kurā kaut kas nogājis greizi: iedzīvotāju skaits krasi samazinājies vai pasaule ir pārapdzīvota, cilvēki cieš no pārtikas trūkuma un vides katastrofām, dzimstība samazinās un/vai izplatās plašas ģenētiskās mutācijas. Vairumā antiutopiju dominē totalitārs režīms, kad lielāko daļu iedzīvotāju apspiež privileģēta valdošā šķira.

Pašlaik filmas – antiutopijas ir viens no populārākajiem filmu žanriem. Piemēram, “Bada spēles”, “Citādie”, “Labirinta skrējējs”… šo projektu kases panākumi ir milzīgi. Mēs neesam iekļāvuši tās šajā sarakstā, tomēr tajā jūs atradīsiet 20 lieliskas filmas – antiutopijas, kuras patiesi ir vērts redzēt.“1984” (1984)

Nosaukums oriģinālā “Nineteen Eighty-Four”

Ikvienam ir zināms Džordža Orvela klasiskais darbs “1984”. Iespējams, tas ir visslavenākais un drūmākais romāns – antiutopija. Populāri kļuvuši teicieni no grāmatas, piemēram, ” Karš ir miers, brīvība ir verdzība, nezināšana – spēks”.

“1984” sižeta centrā ir vīrietis Vinstons Smits, kurš dzīvo totalitārā režīmā. Viņam ir nelikumīgs romāns ar jaunu sievieti vārdā Džūlija. Filma un, protams, arī grāmata raisa nomācošu sajūtu ne tikai dēļ atspoguļotās sabiedrības– saskatāmas biedējošas paralēles starp izdomāto sabiedrību un mūsējo.


“Zaļais soilents”

Nosaukums oriģinālā “Soylent Green” (1973)

Filma ir uzņemta pēc Harija Harisona romāna “Pavirzieties! Pavirzieties!” motīviem. Darbība notiek 2022. gadā. Pasaule cieš no pārapdzīvotības un vides katastrofām. Akūta pārtikas trūkuma fonā, korporācija “Soilent” piedāvā jaunu pārtikas avotu: “zaļais soilents”. Viens no plaukstošās korporācijas īpašniekiem tiek nogalināts un izmeklēšanu uztic detektīvam Tornam. Izmeklētājs atklāj šokējošu “zaļā soilenta” ieguves noslēpumu.

Filma radīta 1973. gadā, bet joprojām kalpo kā spilgts zinātniski fantastiskā kino piemērs. Īpaši to ieteicams noskatīties tiem, kuriem patīk fantastika ar spēcīgu sociālo tēmu attēlojumu.


“Īpašais ziņojums”

Nosaukums oriģinālā “Minority Report” (2002)

Šajā zinātniskās fantastikas žanra trillerī, kurš uzņemts pēc Filipa Dika romāna motīviem, izvirzīts tik svarīgs temats kā “aizvien izplūstošākā robeža starp reālo un virtuālo”.

Darbība notiek 2054. gadā. Tieslietu sistēmas funkcionēšana balstās uz tāda departamenta darbību, kurš novērš noziegumus, pirms tie tiek izdarīti. Eksperimentālas programmas laikā departaments uzzina trīs ekspertu vīzijas par gaidāmo noziegumu. Bet vienam no viņiem ir “īpašs viedoklis”, kas atšķiras no citu domām.


“Karaliskā cīņa”

Nosaukums oriģinālā “Battle Royale” (2000)

Šī ir viena no mūsdienu japāņu filmām, par kuru gandrīz ikviens ir dzirdējis, un, iespējams, arī redzējis. Oriģināla un nozīmīga filma. Tā aizved skatītājus apokaliptiskā nākotnē, kur skolēnu klase piespiedu kārtā tiek nosūtīta uz neapdzīvotu salu un pakļauta “spēlei”: trīs dienas viņiem jānogalina vienam otru, kamēr izdzīvos tikai viens. Spilgta un agresīva psiholoģiska antiutopija, uzņemta pēc Koušuna Takami tāda paša nosaukuma romāna.


“Pazudušo bērnu pilsēta”

Nosaukums oriģinālā “La cité des enfants perdus” (1995)

Drūma zinātniski fantastiska filma par neprātīgo zinātnieku Krenki, kurš dzīvo uz platformas okeānā. Viņš nespēj redzēt sapņus, tāpēc no tuvējās ostas pilsētas nolaupa bērnus un nozog viņu sapņus. Kādu dienu viņš noķer mazu zēnu vārdā Denrijs. Zinātnieks nav gaidījis, ka zēnam ir vecākais brālis – stiprinieks, kurš dosies meklēt pazudušo brāli.

Filma gandrīz uzreiz ieguva kulta statusu. Laika gaitā šis statuss tikai nostiprinājās, pateicoties darba patiesi unikālam vizuālam ietērpam.


“Process”

Nosaukums oriģinālā “The Trial” (1962)

Filma ir balstīta uz tāda paša nosaukuma Franca Kafkas romānu. Režisors teicis, ka “Process” ir labākā filma, ko viņš jebkad uzņēmis.

Kādu rītu filmas varoni pamodina nepazīstami vīrieši. Viņi apgalvo, ka viņš tiek arestēts, taču nepaskaidro, kāpēc. Vīrietis ir spiests staigāt pa tiesām, lai noskaidrotu apcietināšanas iemeslu, atrastu taisnīgumu nebeidzamos birokrātijas labirintos. Šajā neprātīgajā pasaulē filmas varonis tiek notiesāts uz nāvi, nepaskaidrojot iemeslus.


“12 pērtiķi”

Nosaukums oriģinālā “12 Monkeys” (1995)

Fantastikas žanra filmas sižets veidots pēc franču īsfilmas “Pacelšanās josla” motīviem un “12 pērtiķi” ieguvusi kulta kino statusu. Galvenā varoņa lomā Brūss Villiss. Viņš spēlē ieslodzīto, kurš dodas atpakaļ laikā, lai savāktu informāciju par vīrusu – tas laupījis dzīvību lielākajai daļai pasaules iedzīvotāju. Arī Breds Pits šeit pirmo reizi pierādījis, ka ir kas vairāk par skaistas sejas īpašnieku – par šo lomu viņš tika nominēts “Oskaram”.


“THX 1138”

Nosaukums oriģinālā “THX 1138” (1971)

Būdams Dienvidkalifornijas universitātes students, Džordžs Lūkass uzņēma īsfilmu “Elektroniskais labirints: THX 1138 4EB”. 1968. gadā viņa darbs ieguva pirmo balvu III Nacionālajā studentu filmu festivālā Ņujorkā. Vēlāk režisors īsfilmas sižetu izvēlējās par pamatu savai pirmajai pilnmetrāžas filmai “THX 1138”.

Filmas darbība notiek 25. gadsimtā. Cilvēki dzīvo zem zemes un viņu ikdienu autokrātiski kontrolē roboti. Vārdu vietā cilvēkiem piešķirta burtu un ciparu kombinācija. Cilvēkus izmanto kā vergus un viņiem jālieto zāles, kuras nomāc emociju izpausmes. Jebkuras cilvēciskas emocijas tiek uzskatītas par novirzi no normas un tiek brutāli apspiestas. Bet pelēkajā pūlī atrodas dumpinieks, kurš vēlas palikt Cilvēks.


Nosaukums oriģinālā “They Live” (1988)

Bezdarbnieks un klaidonis Džons ierodas Losandželosā, lai piestrādātu un nopelnītu naudu būvlaukumā. Viņš iedraudzējas ar Frenku, kurš aizved viņu uz graustiem. Naktī baznīcā notiek policijas reids, pēc kura Džons atrod kasti ar brillēm un paņem sev pārīti.

Drīz vien viņš saprot, ka saulesbrilles faktiski ļauj redzēt pasauli tādu, kāda tā ir. Sabiedrībā starp cilvēkiem dzīvo citplanētieši, bet uz reklāmas stendiem, bukletiem un grāmatām slēpjas saukļi: “Patērē”, “Pakļaujies”, “Precieties un vairojieties”, “Nekādu neatkarīgu domu”, “Skatieties TV”, “Guliet”, uz naudas: “Šis ir tavs Dievs”. Džons mēģina pastāstīt citiem par savu atklājumu, bet viņu uztver kā ārprātīgo. Bēgot no citplanētiešiem, viņš sastop cilvēkus, kuri zina patiesību un meklē veidu, kā atmaskot “Svešos”.


“Matrikss”

Nosaukums oriģinālā “The Matrix” (1999)

Kulta statusu ieguvis ambiciozs fantastikas žanra trilleris ar filozofisku noslieci par patieso realitātes dabu. Filma ieņem augstu pozīciju starp labākajām jebkad uzņemtajām šāda žanra filmām.

Stāsts par tuvāko nākotni, kad cilvēku sabiedrība eksistē saprātīgu mašīnu radītā virtuālā realitātē. Turklāt mākslīgi konstruētā sabiedrība nav pamanījusi savu apspiestību.


“Gataka”

Nosaukums oriģinālā ” Gattaca” (1997)

“Gataka” ir viena no filmām, kas nav pietiekami novērtēta un atzīta, lai gan filmas ideja, nenoliedzami, ir pelnījusi uzmanību. Filma piedāvā izpētīt gēnu inženierijas ideju, neuzbāzīgi uzsverot smalkos teoloģiskos jautājumus par to, vai cilvēks var iejaukties “Dieva darbos” un vai šāda iejaukšanās var novest pie labākas sabiedrības un cilvēku izveidošanās. Stilīgs trilleris, kas sniedz vielu pārdomām, un viena no nedaudzajām zinātniskās fantastikas filmām, kurā nav specefektu.


“Brazīlija”

Nosaukums oriģinālā “Brazil” (1985)

Filmu “Brazīlija” daudzi raksturojuši kā “satīrisku antiutopiju”, kas “izsmej birokrātiju”.

Filmas galvenais varonis Džonatans Praiss ir ierēdnis. Viņš mēģina atrast sievieti no saviem sapņiem. Džonatans strādā nomācošu darbu, dzīvo nelielā dzīvoklī, eksistē drūmā antiutopijas pasaulē, kur viss ir atkarīgs no despotiskas birokrātiskas mašīnas. Valda tās nekļūdīguma kults. Bet atgadās neliela drukas kļūda, kura izraisa notikumu virkni.


“451 grāds pēc Fārenheita”

Nosaukums oriģinālā “Fahrenheit 451” (1966)

Reja Bredberija romāns tika publicēts 1953. gadā, bet franču režisora Fransuā Trifo filma ar tādu pašu nosaukumu radīta 13 gadus vēlāk. Šī ir viņa pirmā krāsainā filma un vienīgā filma, kas uzņemta angļu valodā.

Filmas sižets risinās totalitārā valstī, kuras valdība liek masveidā dedzināt grāmatas. Viens no tādiem dedzinātājiem ir arī filmas galvenais varonis. Viņš dzīvo normālu dzīvi līdz brīdim, kad satiek jaunu meiteni. Viņa liek vīrietim pārdomāt savas profesijas lietderīgumu un apšaubīt sabiedrības ideoloģiju attiecībā uz grāmatu iznīcināšanu. Ekranizācija nepretendē uz precīzu grāmatas atspoguļojumu, bet parāda literatūras nozīmi cilvēka gara un personības attīstībā.


“Trakais Makss 2: Skarbais ceļš”

Nosaukums oriģinālā “Mad Max 2: The Road Warrior” (1981)

Filmas “Trakais Makss” (1979) turpinājums, iespējams, ir viena no izcilākajām zinātniskās fantastikas filmām kino vēsturē. Lai gan arī pirmā daļa kļuva par hītu, turpinājums pat aizēnoja oriģinālu, ieguva plašu popularitāti un tiek uzskatīts par vienu no lieliskākajām apokaliptiskām un antiutopijas filmām.


“Cilvēces bērns”

Nosaukums oriģinālā “Children of Men” (2006)

Alfonso Kuarona filma – satraucoša filozofiski-fantastiska antiutopija. Problēmas avots vairs nav valdība, bet sabiedrība. Pasaule tiek atspoguļota nepievilcīgā, nomācošā gaismā. Cilvēci piemeklējusi neauglība – 18 gadus nav piedzimis neviens bērns.

Galvenais varonis nonāk bīstamā situācijā, viņam jāpavada imigrante – vienīgā grūtniece pasaulē. Viņa mēģina nokļūt uz gandrīz mītiskas organizācijas kuģa, kura sola aizsargāt viņu un bērnu. Bet mazuli saviem nolūkiem izmantot plāno kaujinieciski noskaņoti politiskie aktīvisti. Varonim jāizdara pareizā izvēle un jāaizstāv ceļabiedre, nogādājot to drošā vietā. Ļoti emocionāla, pārsteidzoša filma.


“Tumsas pilsēta”

Nosaukums oriģinālā “Dark City” (1998)

Filma pēta personības izpausmes un pakļaušanos konkrētajiem apstākļiem. Patiesībā “Tumsas pilsēta” ir realitāte, kas izveidota, lai izpētītu cilvēka dvēseli, projicējot koncepciju par ideālu sabiedrību. Filma parāda, kā cilvēks var pārvarēt realitātes radīto diskomfortu un grūtības (šajā gadījumā drūmo un nomācošo pilsētas atmosfēru), un pilnveidot šajā pasaulē savu personīgo “drošo patvērumu”, attīstīt savu apziņu.


“Mehāniskais apelsīns”

Nosaukums oriģinālā “Clockwork Orange” (1971)

Entonija Bērdžesa slavenā romāna “Mehāniskais apelsīns” ekranizācija – viena no populārākajām filmām kino vēsturē, kuru uzņēmis viens no zināmākajiem režisoriem Stenlijs Kubriks. Tā stāsta par jaunu puisi, kurš kopā ar savu bandu plosās pilsētā, un pēc sievietes slepkavības nonāk cietumā. Ieslodzījumā viņš piekrīt eksperimentālai ārstēšanai, lai atbrīvotos no tieksmes uz vardarbību. Bet programmai ir blakusparādības.


“Akira”

Nosaukums oriģinālā “Akira” (1988)

Tā ir ne tikai viena no labākajām jebkad radītajām japāņu animācijas filmām, bet arī viena no ievērojamākajām zinātniskās fantastikas filmām. “Akira” spilgti iepazīstināja Rietumus ar “anime” jeb japāņu animācijas žanru.

Darbība notiek 2019. gadā pilsētā, kura uzcelta Tokijas vietā. Pirms 30 gadiem Tokija dramatiskā veidā iznīcināta un notikušais saistīts ar kādu vārdā Akira. Jauns motociklists tiek iesaistīts negadījumā ar bērnu-mutantu, kurš apveltīts ar neticamām spējām. Sadursmes vietā ierodas militāristi un saņem ciet abus. Jaunajam motociklistam lielā ātrumā parādās neizskaidrojamas psihiskas spējas un liels fiziskais spēks. Ar līdzīgām spējām apveltīts ir tikai slepenā vietā ieslodzītais zēns Akira.


“Metropole”

Nosaukums oriģinālā “Metropolis” (1927)

Šī ir vecākā filma mūsu sarakstā. Režisors Frics Langs to uzfilmēja 1927. gadā vācu ekspresionisma un 20-to gadu stilā. Šī drāma par šķiru cīņu ir pelnījusi ievērību ar savu vēsturisko nozīmi un filmētāju grandiozajām ambīcijām. “Metropole” bija visdārgākais un, protams, vispārsteidzošākais sava laika kino projekts.

Filma stāsta par Metropoles valdnieka dēlu, kurš vīlies bagātībā, jo zina, par kādu cenu tiek uzturēta augstākās šķiras pārticība.

Šī episkā drāma liek domāt par tehnoloģisko progresu un ar to saistītajiem riskiem, izskata šķiru cīņas, un, protams, nākotni, kas izskatās ļoti nepareiza.


“Pa asmeni skrejošais”

Nosaukums oriģinālā “Blade Runner” (1982)

Šī ir viena no gudrākajām un dziļākajām visu laiku zinātniskās fantastikas filmām. Dažas no tēmām, kuras tajā aplūkotas: cilvēces dehumanizācija dēļ tehnoloģiskajām un kapitālistiskām pārmērībām; cilvēces daba: emocijas, atmiņas, mērķi, vēlmes, nežēlība, apkārtējās vides tehnoloģiska apgūšana, zemes dzīve un nāve; eksistences jēga un vēl daudz vairāk.

Viss norisinās uz vizuāli satriecošas drūmas futūristiskas pilsētas ainavas fona.

 

Avots: cameralabs.org

LA.lv