Veselam
Netradicionāli

Iegulies ziedu gultā! 8 skaistuma receptes ar maija ziediem no Līgas Reiteres0

Foto – Shutterstock.com

Smaržu tūre

“Maijs ir ziedēšanas laiks, apkārtne vienās puķēs, rotājas krūmi un koki. Zieds ir mīlestības plaukums – zied tikai tas, kas spēj apaugļoties, pāriet no jaunavīgā uz pilnbriedu. Uzzied arī cilvēks, ja ir mīlestības pārņemts,” saka Līga Reitere.

Ziedu tēma Līgai ir tuva, ne velti vietai, kur tagad saimnieko, devusi Ziednīcas vārdu. Ziedus viņa gan izmanto savā zāļu lapenē un pirts rituālos, gan māca par puķēm un citām dabas veltēm, braukājot pa visu Latviju. Ventiņu zāļu sieva iesaka ikvienam palūkoties uz ziedošo skaistumu vērīgākām acīm un dāvina astoņas receptes.

 

1. Smaržu tūre

Pirmo recepti Līga nodēvē vienkārši – gulēšana uz ziedošas zemes. Doties pļavā, kas pamazām uzzied, un atgulties, pavadīt tā kādu brīdi. Vislabāk kailam, jo smarža un ziedu spēks iedarbojas caur ādu. Aromterapija jeb, latviski sakot, smaržu kūre veicina jušanu, jausmu, harmonizē nervu sistēmu.

2. Ziedu gulta

Laikā, kad zied ievas un ābeles, ir vērts izmēģināt gulēšanu maigajos ziedos. Vakarā uz palaga saber ziedlapiņas un šādā gultā izguļ nakti.

Ziedu vajag daudz, saujām vien, lai tiek visai miesai, lai ir bauda. Kādu vakaru var post ievziedu gultu, citu vakaru – baudīt ābeļziedus. Der arī plūmīšu un ķiršu ziedlapiņas. Ziedu gultu var uztaisīt arī vēlāk, pēc Jāņiem, piemēram, gulēt vīgriežu baltajā klājumā.

Nevajag uztraukties, ka būs jāposta ziedošas ābeles. Ābeļziedi nav jāplūc. Pagaida, kamēr ābeles ir pilnziedā un jau nozied, tad lapiņas sāk atdalīties no zieda, tomēr vēl nav novītušas, ir smaržas pārpilnas. Zem koka noklāj palagu un papurina zarus – ziedlapiņas kā sniegs sabirst uz drānas. “Vai nav skaisti – pilnzieda jaukumu paņem savam pilnziedam!” priecājas Līga.

Līdzīgi rīkojas ar ievām. Kad koks sāk noziedēt, saplūc ievu zarus. Virs palaga sit vienu zaru pret otru, nopurinot ziedlapiņas. Uz ziedlapu palaga jāguļ kailam, jo, pēc Līgas teiktā, tikai tā var kļūt smuks. “Maijs ir lielās steigas laiks, kad darbs dzen darbu, notikums notikumu, sevis lutināšanai nav vaļas. Tādēļ ar skaistumkopšanu ir iespēja nodarboties naktī, paguļot uz ziediem. Prāts lai atpūšas, bet miesa lai elpo rūgtensaldo ziedu smaržu.”

Šādam nolūkam neder pārāk biezi, sulīgi ziedi – nebūs patīkami, miesai būs vēsa sajūta. Līga gan atceras, kā Turcijā gulējusi uz apelsīnu ziediem. Smarža tā apbūrusi, ka salasījusi saujām vien un sabērusi gultā. “No rīta pamodos – smarža bija sakāpusi ne tikai miesā, bet arī galvā! Pa gaisu vien gāju, kājas zemi neķēra! Bija ļoti sakāpinātas sajūtas, milzīga vēlme nest skaistumu sevī, dot to pasaulei.”

3. Maska sejai

Ņem visu, kas zied kokos, krūmos un pļavās, saplūc vēl kādu rūgtenu smaržaugu, piemēram, pelašķa un vīgriezes jaunās lapiņas. Rūgti augi labi attīra ādu. Ēdienā mēs no rūgtās garšas vairāmies, taču tā ir vajadzīga, jo palīdz attīrīt organismu. Viena no iespējām ir šo vērtīgo rūgtumu saņemt caur ādu.

Ņem divas papīra dvieļa loksnes, uz vienas biezā kārtā liek ziediņus, tos apsedz ar otru papīru. Gareno paciņu tur virs katliņa ar vārošu ūdeni, kamēr tā iztvaicējas, kļūst slapja. Pēc tam mazliet pavēdina, lai nav tik karsta, un piespiež sejai. Lai būtu ko elpot, papīru deguna vietā mazliet ieplēš. Patur pie sejas aptuveni piecas minūtes, kamēr maska atdziest. Ziedi karstumā strauji atdod smaržu, viss labums tiek ādai. Paveras ādas poras, kas elpojušas smaržpilno gaisu, seja izskatās atpūtusies un svaiga. Šāda maska labi noder, ja bijusi saspringta darba slodze, daudz stresa.

4. Masāža ar puķēm

Saplūc prāvus, blīvus pušķus ar pienenēm, purenēm vai citiem pavasara ziediem. Ar šādām buntēm vālo un izklapē kailu augumu, ritmiski masē. Vislabāk to darīt pirts priekštelpā, bet var arī siltā istabā. Labi, ja ir kāds palīgs, bet var izpērt pats sevi. Tas nekas, ka miesa pēc tam kļūst dzeltena, toties organisms saņem visu ziedu spēku.

5. Ledus gabaliņi

Savāc ziedlapiņas, arī rūgto augu ziediņus, biezā kārtā saliek ledus formiņās, uzlej ūdeni un liek saldētavā. Šādi ziedu ledus gabaliņi der sejas rīta masāžai, atsvaidzina ādu.

Ledutiņus var pielikt dzērienam, tējai vai ūdenim, tas kļūst aukstāks, turklāt skaisti izskatās, kad uzpeld kāda puķīte.

6. Spēka vanna

Ziedus var likt gan kāju vanniņās, gan lielajā vannā, kur iemērc visu ķermeni. Vannai labi der ceriņziedu ķekari, pienenes, ievziedi – ko vien sirds kāro un kādi ziedi atrodami. Jo raibāk, jo vairāk priecē acis un augumu. Ūdenim jābūt krietni siltam, jo tādā puķes labāk atdod savu spēku un aromātu. “Iegulies, un ziedi biezā kārtā peld pa ūdens virsu, apņem tevi. Šo labsajūtu grūti izstāstīt, tas jāizmēģina,” iesaka Līga Reitere.

Kāju vanniņām ieteicamas ceriņu lapas, tās mazina tirpšanu, svīšanu, ātri atpūtina pārgurušas kājas.

Ļoti īpaša ir ceriņu ziedu pirts – ziedošos ķekarus noklāj pa visu lāvu un guļ virsū. Pirts nedrīkst būt karstāka par 55  grādiem, jo karstākā svelmē smarža it kā sadeg, mainās uz sūru, nebūs patīkami un zudīs labums. Vēl var izpērt un izmasēt ar ziedošu ceriņu slotām. “Pēc tam nezini, kur likties no laimes,” sajūtu raksturo Līga.

7. Pienenes, ceriņi, purenes

Ceriņziedu izvilkums spirtā der pret locītavu sāpēm. Degvīnam nevajadzētu būt stiprākam par 40 grādiem. Ziedus aplej un notur vien 4–7 dienas, jo tie ātri ievelkas. Dažreiz saka, ka visstiprākie esot parastie zilie ceriņi, tomēr tas ir tikai pieņēmums, to neviens nav zinātniski salīdzinājis.

* No purenēm var vārīt ziedi, ar ko dziedē pušumus un mīkstina pavasara darbos sastrādātās rokas. Ņem gī sviestu vai taukus – vislabāk zosu vai bebru, bet der arī cūku. Taukos liek ziediņus un karsē, pavāra, it kā nofritē, lai izvilktu no augiem visu labumu.

Vērtīga ziede izdodas, ja pureņu ziedlapiņas izkaltē, saberž pulverī un iemaisa siltā vaskā, kam pievieno auksta spieduma eļļu. Ar tādu smēri var dziedēt ne tikai roku ādu, bet arī govs tesmeni, ja tas sasprēgājis pavasara gaisa kontrastos.

* Līdzīgi izmanto pienenes vidējās ziedlapiņas. Tās izkaltē un samaļ pulverī, pēc tam var pievienot, piemēram, sasildītai kokoseļļai. Kad virums atdzisis, iegūst ziedi, kas palīdz mīkstināt lūpu ādu un neļauj veidoties herpēm. Šim nolūkam der arī kliņģerīšu ziedlapiņas.

Pienenēs ir vērtīgas rūgtvielas, zieda viducīti var iebārstīt salātos vai tāpat iemest mutē. Daudzu tik iecienītais pieneņu medus nav tik vērtīgs, jo tajā ir pārāk daudz cukura, turklāt parasti tiek ilgi vārīts, dabas labuma paliek maz.

8. No zirņa zieda

Šie ziedi veicina smukumu. Tie nav tikai puķu vai sējas zirņu ziedi, bet arī ziedoši vanagzirņi vai dedestiņa, arī pupas un pupiņas. Ne velti senatnē sīkos ziediņus izmantoja pirtīžās, ja meitene piedzima zirņu ziedēšanas laikā. Vēl senatnē sacīja, ka meitām jāsēj, jāravē un jāvāc zirņi un pupas, tad būs smukas kā zirņa zieds un bagātas kā zirņa pāksts.

Lai labāks miegs un vieglāka elpošana, uz spilvena uzliek marlīti un virsū uzkaisa zirņa ziedus. No rīta vaidziņi ziedēs kā zirnīši, skaistums būs vairojies. Zirņa ziedus var likt uz acīm, lai tās atpūšas, arī skatiens top gaišāks. Un vēl vajag muti mazgāt – agrā rītā izskriet dārzā vai pļavā un paķert rasu no šiem ziediņiem, nobraucīt tos gar seju.

 

 

Konsultante LĪGA REITERE, ventiņu zāļu sieva

LA.lv