Veselam
Ārstēšana

Ādas veidojumiem – sava pase. Kas tā ir un ko dod 0

Foto – Shutterstock

Zinu, kas ir potēšanas pase un kam tā nepieciešama, bet nu pie kādas ārstes dzirdēju, ka esot arī pase ādai. Kam tāda nepieciešama? Lūdzu, izskaidrojiet! Ilze Vangažos

 

Pēdējos gados daudz tiek runāts par ādas vēzi, īpaši par vienu no agresīvākajām tā formām – melanomu, kā arī par nepieciešamību to savlaikus pamanīt un atklāt, lai būtu iespējams efektīvāk sākt ārstēšanu un nenonākt situācijā, kad viss kļūst bezcerīgs.

Melanoma var attīstīties kā mazs ādas jaunveidojums, kam sākotnēji neviens nepievērš uzmanību. Tikai palielinoties, tas iegūst melanomai raksturīgās pazīmes. Otrs variants – melanoma sāk attīstību uz kāda cita pigmentēta veidojuma (dzimumzīmes). Arī šajā gadījumā sākotnēji pamanīt izmaiņas ar neapbruņotu aci ir teju neiespējami. Melanomas gadījumā ļoti svarīgi saslimšanu pamanīt un pazīt pēc iespējas agrāk, jo tad ir cerības uz veiksmīgu tās ārstēšanu.

Bieži dzirdam arī dakteru brīdinājumus par ultravioletā starojuma kaitīgo ietekmi un nepieciešamību uzraudzīt jaunveidojumus uz ādas. Taču apskatīt un novērtēt visu ķermeni, īpaši mugurpusē, praktiski nav iespējams. Šajā ziņā talkā var nākt dermatoskopija jeb ādas daudzkārtējs palielinājums. Taču ir vēl viens variants – tagad arī Latvijā ir iespēja tikt pie savas ādas pases.

Derma Clinic Riga dermatoloģe Evita Jakušonoka stāsta, ka šāda ādas pase tiek veidota, izmantojot jaunākās paaudzes skrīningaparātu, ar kuru tiek iegūti ķermeņa attēli no četrām pusēm, papildinot ar pēdu fotoattēliem. Iespējams nofotografēt arī ādas veidojumus atsevišķi. Ādas pase ir lielisks veids, kā izsekot līdzi varbūtējām izmaiņām ādas veidojumos un bojājumu gadījumos. Šādu ādas pasi vēlams veikt ikvienam, bet īpaši tiem, kas ir riska grupā (ja bērnībā bijuši saules apdegumi, ja kopumā ir daudz ādas veidojumu, ja kādam ģimenē bijis ādas vēzis).

“Dokumentējam visu ķermeņa ādas virsmu, ieskaitot pēdas, kā arī nepieciešamības gadījumā piefiksējam un izpētām atsevišķi katru veidojumu, izmantojot gan dermatoskopa, gan fotografēšanas iespējas,” stāsta daktere. “Tas nepieciešams, lai laikus pamanītu, ka veidojumi mainās. Visa šī dokumentēšana un ādas pases veidošana ir tikai vienam nolūkam – lai agrīni diagnosticētu ādas vēzi. Ja to savlaikus atklājam, ir daudz lielāka iespēja pilnībā izārstēties. Šāda izmeklēšana ir cilvēka organismam nekaitīga – tā balstās uz pasaulē veiktiem zinātniskiem pētījumiem, savukārt iekārtā tiek izmantoti unikāli tehniskie risinājumi.”

Iekārta nofotografē un izanalizē visas pacienta dzimumzīmes. Šādi iegūtos ādas pases datus saglabā datorā. Ja pacients vēlas savā pārziņā iegūt rezultātus ar visām uzņemtajām bildēm, informāciju var ierakstīt atmiņas kartē vai pārsūtīt uz e-pastu – pacients var redzēt, kā kura dzimumzīme izskatās dermatoskopiski, un mājās pats vai ar savu tuvinieku līdzdalību sekot tam, vai nenotiek kādas izmaiņas. Ja pēc kāda laika pacients nomainīs dermatologu, viņam uz rokas būs šie iepriekš veiktie fotouzņēmumi.

 

Kā notiek process

Uz jautājumu, kā notiek ādas pases sastādīšana un ar ko tās laikā pacientam jārēķinās, daktere Evita Jakušonoka atbild: “Pacientam jāizģērbjas līdz apakšveļai, pēc tam jānostājas pie speciālas sienas, un aparāts viņu bildē – sākumā visu ķermeni no četrām pozīcijām, ieskaitot pēdas, pēc tam atsevišķi katru ķermeņa veidojumu. Parasti šis process aizņem apmēram stundu. Ja pacients nevēlas fotografēt visu ķermeni, bet tikai kādu atsevišķu veidojumu, ir arī tāda iespēja – tad patērētais laiks ir krietni īsāks un var pietikt ar pāris minūtēm.”

Šo procedūru veic dermatologs, kurš veidojumu analizē un novērtē, vai tas ir labdabīgs vai ļaundabīgs, kā arī nozīmē turpmāko taktiku – ārstēšanu vai novērošanu. Ja visi veidojumi ir labdabīgi, nākamo pārbaudi vēlams veikt pēc gada.”

 

Varbūt tomēr citas pārbaudes?

Pēc dermatoloģes Evitas Jakušonokas vārdiem, nav pareizi uzskatīt, ka, vienu reizi uztaisot pārbaudi un saņemot no ārsta atzinumu, ka viss ir kārtībā, pacients drīkst par saviem ādas veidojumiem vairs nedomāt. Kā reizi gadā mēs veicam asinsanalīzes un plaušu rentgenu, lai novērtētu visa organisma veselības stāvokli, tāpat būtu nepieciešams izmeklēt ādas veidojumus. Ja nav vēlmes vai arī finansiālais stāvoklis neļauj, ādas pases vietā var apskatīt dzimumzīmes dermatoskopā. Taču vēža riska grupu pārstāvjiem rekomendē ādas veidojumus dokumentēt, izveidojot ādas pasi.

Protams, ādas pase ir izvēles iespēja, taču tas ir lielisks veids, kā izsekot izmaiņām ādas veidojumu un bojājumu gadījumos. Tā ir specifiskāka un detalizētāka diagnostika.

 

Mūsu eksperte: Evita Jakušonoka, Derma Clinic Riga dermatoloģe

LA.lv
ML
Māra Lapsa
Veselam
Izvērsti: Uztura ieteikumi senioriem. No kuriem produktiem neatteikties
7 stundas
IO
Indra Ozoliņa
Veselam
Tamponu, paketi vai piltuvi? Laikus nenomainīts tampons var izraisīt toksisko šoku
7 stundas
DE
DELFI
Veselam
Veiksmīgai sarunai: Sešas frāzes, ar kurām labāk nesākt teikumu
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
Bordāns runājis ar Vējoni: Manis iecerētā valdība vairs nav iespējama
55 minūtes
LE
LETA
Ekonomika
Irina Maligina savas “Olainfarm” akcijas nodod Igaunijā jaundibinātam uzņēmumam
21 minūtes
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ekonomika
Latvija piedalīsies “Expo 2020” Dubaijā: cer veicināt eksportu uz Āzijas valstīm
4 stundas
LE
LETA
Dabā
Arī ceturtdien vietām gaidāmi saulaini mirkļi
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Atlaistā Jelgavas ziedu veikala pārdevēja no firmas vēlas piedzīt 5201 eiro
1 stunda