Veselam
Ārstēšana

Aicina valsts amatpersonas palielināt zāļu kompensācijas apmērus0

Foto: pexels.com

Latvijas patentbrīvo medikamentu asociācija (LPMA) aicina valsts augstākās amatpersonas palielināt zāļu kompensācijas apmērus, lai iedzīvotājiem būtu pieejami medikamenti, teikts LPMA atklātajā vēstulē.

LPMA aicina valdību steidzami izvērtēt iespēju veicināt zāļu pieejamību, palielinot zāļu kompensācijas apmērus Veselības ministrijas (VM) iepriekš plānoto 86 miljonu eiro apmērā.

“Laikā, kad iedzīvotāju maksātspēja ir strauji samazinājusies un daudzi iedzīvotāji piedzīvo emocionālo, sociālo un ekonomisko krīzi, šāds solis ir īpaši būtisks un neatliekams. Mēs aicinām Latvijas likumdevējus un valdību nodrošināt to, ka šajos saspringtajos apstākļos sociāli vismazāk aizsargātie cilvēki saņemtu maksimāli lielu atbalstu,” pausts vēstulē.

LPMA norāda, ka 86 miljonu eiro piešķiršana zāļu kompensāciju nodrošināšanai ļautu pacientiem iegādāties nepieciešamos medikamentus, un valsts izvairītos no situācijas, ka budžeta izdevumi palielinās. Situācijā, kad pacienti naudas līdzekļu trūkuma dēļ neiegādājas vajadzīgās zāles, viņu veselība pasliktinās, ārstēšana kļūst komplicētāka, daudz dārgāka, turklāt samazinās pacienta darbspēja.

Lai valsts un sabiedrība ilgtermiņā spētu veiksmīgi funkcionēt, ir ļoti nozīmīgi ieguldīt valsts budžeta līdzekļus sabiedrības veselības stāvokļa uzlabošanā – gan darbspējas vecuma cilvēku, kas aktīvi strādā un sniedz ieguldījumu valsts attīstībā, gan sociāli mazāk aizsargāto, skaidro LPMA.

LPMA šādu aicinājumu valsts augstākajām amatpersonām paudusi, ņemot vērā Covid-19 radītos smagos ekonomiskos un sociālos apstākļus. Asociācija vērš uzmanību uz to, ka Latvijā zāļu pieejamība iedzīvotājiem ir viena no zemākajām Eiropas Savienībā.

Aptaujas liecina, ka gandrīz trešā daļa jeb 28,4% iedzīvotāju pēdējos gados Latvijā izjutuši finansiālas grūtības, lai iegādātos ārsta izrakstītos kompensējamos medikamentus. Tāpat gandrīz puse jeb 45,8% iedzīvotāji atzīst, ka bijuši spiesti iegādāties tikai daļu no kompensējamām zālēm, jo līdzmaksājumu summa par zālēm bijusi pārāk augsta, norāda LPMA.

Saistītie raksti

Īpaši tas skar gados vecākus cilvēkus ar zemiem ienākumiem, kuriem šajā laikā vajadzība iegādāties medikamentus ir vitāli nozīmīga. Cilvēki, kuri nevar atļauties iegādāties medikamentus, par to maksā ar savu veselību vai pat dzīvību.

VM, veidojot budžetu šim gadam, bija ieplānojusi 86 miljonus eiro zāļu kompensācijai iedzīvotājiem. Diemžēl šāda summa, apstiprinot budžetu, netika piešķirta. 86 miljoni eiro cilvēkiem ievērojami atvieglotu zāļu iegādi, samazinātu iedzīvotāju līdzmaksājumus esošām kompensējamo zāļu saraksta zālēm, kā arī ļautu iekļaut jaunas diagnozes, tajā skaitā tādas, kurām nepieciešamas inovatīvas zāles, skaidro LPMA.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
RO
Regīna Olševska
Veselam
Kāpēc ceļu locītavā krājas ūdens un kā ar to cīnīties?
1 diena
RO
Regīna Olševska
Veselam
Lai kauli nelūst kā sērkociņi, palīdzēs saules nogatavināts vitamīns
1 diena
LE
LETA
Veselam
Apmēram 80 gadus vecs, ar hroniskām slimībām – miris vēl viens Covid-19 pacients
1 diena

Lasītākie

LE
LETA
Latvijā
Premjers Kariņš paziņo, no kā būs atkarīga ierobežojumu mīkstināšana pēc 9.jūnija 1
9 stundas
LE
LETA
Latvijā
Cilvēki tiek sodīti un atstāti bez ienākumiem. Opozīcija kritizē koalīciju 6
6 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Par pārkāpumiem novadu reformas kampaņā soda ierēdni. Ministrs Pūce komentē
3 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Iedzīvotāji pasaka, ko domā par Kučinska solījumiem. Kučinskis atbildi parādā nepaliek 1
6 stundas
LE
LETA
Kultūra
Austrija pašnodarbinātajiem māksliniekiem maksās 1000 eiro ikmēneša pabalstu
2 stundas