Veselam
Ārstēšana

Aizsilniece: Valdība piekopj “atbildīgu vilcināšanos” attiecībā uz mediķu algām0


Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto: Shutterstock

Attiecībā uz mediķu atalgojuma palielināšanu esošā valdība piekopj “atbildīgu vilcināšanos”, saprotot, ka jaunajai būs jāuzņemas pieņemto lēmumu izpilde, tomēr vilcināties nevajadzētu, jo situācija ir ļoti nopietna, intervijā Latvijas Radio uzsvēra Latvijas Ārstu biedrības (LĀB) prezidente Ilze Aizsilniece.

“Mums ir gan valdība, kas darbojas, gan ievēlēta jaunā Saeima. Vienkārši jāturpina strādāt,” uzsvēra Aizsilniece.

LĀB prezidente ir nobažījusies, ka Nacionālās trīspusējās sadarbības padomes (NTSP) Veselības aprūpes nozares apakšpadomes priekšlikums trīs gadus ļaut mediķiem strādāt vairāk virsstundu, par visām samaksājot dubultā, nepalielinot mediķu atalgojumu kopumā, tikai veicinātu speciālistu aizplūšanu.

Viņa minēja, ka katru gadu pieaug ārstu un māsu skaits, kas kārto dokumentus, lai dotos strādāt ārpus Latvijas.

Aizsilniece uzsvēra, ka mediķi strādā virsstundas, jo tikai tā var nopelnīt pietiekami, tomēr tā ir arī ļoti liela izdegšana. Viņa minēja piemēru, kad medicīnas māsa, nostrādājot 12 stundas dienas laikā, nopelna 30% no tā, ko diennakts laikā, jo vislielākā samaksa ir par nakts darbu un virsstundām.

LĀB sagaida, ka līdzekļus virsstundu apmaksai piešķirs valsts. Ja tā nenotiks, nākamgad slimnīcās nebūs iespējams nodrošināt nakts dežūras, prognozēja Aizsilniece.

Jau ziņots, ka mediķu darba samaksas jautājumu risināšanai izveidotā darba grupa augustā pēdējā sanāksmē vienojās līdz 2021.gadam ik gadu mediķu atalgojumu palielināt par 20%.

Lai gan vienošanās darba grupā panākta, ar šo vienošanos un informatīvo ziņojumu, kas tagad tiks gatavots, vēl jāvēršas valdībā, toreiz norādīja veselības ministre Anda Čaksa (ZZS). “Tas tālāk jau ir budžeta process, lai to iestrādātu un ir nepieciešams valdības atbalsts, lai izpildītu šos solījumus,” viņa piebilda.

Plānots, ka šo otrdien minētais ziņojums beidzot nonāks valdības darba kārtībā.

Tomēr Ministru prezidents Māris Kučinskis (ZZS) un finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS) joprojām norāda, ka pašreizējai valdībai nav pilnvaru mediķu atalgojuma palielināšanai nākamgad.

Tāpat ziņots, ka NTSP Veselības aprūpes nozares apakšpadome aicinās līdz 2021.gadam ļaut ārstniecības personām strādāt vairāk virsstundu par Darba likumā paredzēto, vienlaikus paredzot, ka par tām visām tiek maksāts dubultā.

Šāds priekšlikums izvirzīts pēc tam, kad Latvijas Slimnīcu biedrība aizvadītajā piektdienā brīdināja par iespējamu ārkārtas situāciju no nākamā gada 1.janvāra saistībā ar Satversmes tiesas (ST) spriedumu attiecībā uz pagarinātā normālā darba laika apmaksu.

Normālā pagarinātā darba laika regulējums, vienojoties visām pusēm, kā kompromisa solis tika ieviests ekonomiskās un finanšu krīzes laikā 2009.gadā, lai ļautu mediķiem vairāk nopelnīt, strādājot ilgākas stundas vienā darba vietā. Tas paredzēja iespēju ārstniecības personai noteikt pagarināto normālo darba laiku, kas nepārsniedz 60 stundas nedēļā un 240 stundas mēnesī, nosakot par tām visām vienādu darba samaksu.

Tikmēr citās nozarēs strādājošajiem normālais darba laiks nedrīkst pārsniegt 40 stundas nedēļā, bet par virsstundām maksā dubultā.

Saistītie raksti

Pērn Saeima nolēma, ka ir jāatgriežas pie standarta virsstundu darba apmaksas medicīnā, tomēr to bija plānots darīt pakāpeniski.

Tomēr ieceri par normas pakāpenisku atcelšanu izjauca ST lēmums. Līdz ar to veselības nozarē no nākamā gada ir plānots atgriezties pie standarta virsstundu skaita un apmaksas.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Veselam
Ģimenes ārsti varēs nozīmēt pacientus ar respiratoru saslimšanu simptomiem valsts apmaksātām Covid-19 analīzēm
13 stundas
VE
Veselam.lv
Veselam
Papilomas vīrusa infekciju nevar izārstēt, bet no tās var pasargāties
14 stundas
LE
LETA
Veselam
Pēc Covid-19 konstatēšanas diviem darbiniekiem Liepājas SEZ pārvalde strādās attālinātā darba režīmā
15 stundas

Lasītākie

IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Skolas paliks slēgtas. Kā pagāja pirmā attālināto mācību nedēļa?
6 stundas
LE
LETA
Latvijā
Skolēnus no trūcīgajām ģimenēm nodrošinās ar pusdienām 1
6 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
VIDEO. Repatriantu bezatbildībai robežu nav: pašizolācijas vietā sarīko jautru ballīti 4
3 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ekonomika
“Vai man jāiet uz banku izņemt savi ietaupījumi?” Pirmajā mirklī prātā nāk atbilde, ka ne
7 stundas
LE
LETA
Latvijā
Rīt stāsies spēkā stingrākās sociālās distancēšanās prasības 3
10 stundas