Veselam
Psiholoģija

Anekdote, kas mainīs attieksmi attiecībās0

Foto – Fotolia

Šī anekdote likusi ko būtisku saprast daudziem cilvēkiem. Gan sievietēm, gan vīriešiem. Man patīk to izmantot konsultācijās vai grupu nodarbībās, stāsta psiholoģe Jevgeņija Kisļicina. Tā ir ļoti sena, vienkārša un efektīva, tikai nedaudzus tā atstāj vienaldzīgus.

Anekdotes oriģinālā darbojas Vērsis un Lauva. Es gribētu aizstāt Vērsi ar Aunu, lai palielinātu efektu. Auna un Lauvas jēdzienos var daudz ko ielikt. Es domāju, ka ikviens var darīt to pats, un jo vairāk īpašību jūs pievienosiet, jo lielāka būs identifikācija.

Turpināsim ar anekdoti:

Lauva un Auns sēž krodziņā, dzer alu. Te iezvanās Auna (viņš jau ir mazliet iereibis) telefons.
– Jā? Sēžu kopā ar Lauvu, dzeru alu. Ko tev vajag? Kad pabeigšu vai kad pats sagribēšu, tad arī nākšu mājās! Vai saprati?! Kāda maize? Ej pati nopērc! Un nezvani man vairāk! Es esmu aizņemts!
Ar sevi apmierinātais Auns noliek klausuli un turpina dzert alu.
Tad iezvanās Lauvas tālrunis.
– Jā, dārgā! Mēs ar Aunu dzeram alu. Jā, labi, mēs jau taisījāmies beigt, pēc kādām 10 minūtēm būšu mājās. Maizi nopirkt? Labi, mīļotā.
Auns pārsteigts skatās uz Lauvu un saka:
– Kā tā? Tu esi Lauva! Tu esi zvēru ķēniņš! Kāpēc tu ļauj pret sevi tā izturēties?
– Nu redzi, Aun, kas ir tava sieva?
– Aita!
– Bet mana sieva ir Lauvene!

Godīgi atbildiet uz jautājumu:
• Kas ir tavs partneris?
• Vai tavs vīrietis ir Auns vai Lauva?
• Vai tava sieva ir Aita vai Lauvene?
• Kas tu pats esi no šīs anekdotes (metaforas)?

Protams, uzreiz gribas teikt, ka es noteikti esmu Lauva vai Lauvene! Bet kā ir patiesībā? Kādas ir jūsu attiecības? Cik cieņas tajās ir?

Ja tavs vīrietis ir Lauva, vai tiešām tava attieksme pret viņu ir kā pret Lauvu? Vai tu tiešām viņu cieni? Cieni viņa viedokli un izvēles? Vai viņš pats pret tevi izturas ar cieņu?

Mūsu iekšējā attieksme pret partneri patiesībā izskaidro daudz un jo īpaši mūsu uzvedību. Cik bieži notiek, ka vienu uzdod par otru.

Sievietei šķiet, ka viņas vīrs ir Lauva, bet viņa izturas pret viņu kā pret īstu Auna, toties rīcību pieprasa kā no Lauvas. Stāsts ir skumjš tāpēc – ja mēs izturamies pret partneri kā pret Aunu, tad viņš arī izturēsies pret mums kā Auns. Jūs varat, protams, dusmoties, cik vien vēlaties, bet tas neko nemainīs – tas tikai saasinās attiecības.

Ja mēs izturēsimies pret partneri kā Lauvu, tad arī viņa uzvedība būs atbilstoša. Vai neticat man? Pāris mēnešu patiesas cieņas un apbrīnas – un partneri vairs nepazīsiet!

Pats interesantākais ir tas, ka, uzskatot vīrus par Auniem, daudzas naivi pieņem, ka viņas ir tieši Lauvenes. Bet diemžēl dabā tā nenotiek, bez izņēmumiem! Nav svarīgi, cik ļoti vēlaties, lai būtu citādi.

Daudzi cilvēki šūpojas kā šūpolēs – te viņš ir Auns, te Lauva. Partneris nespēj saprast, kas viņš ir mūsu acīs. Dubultais vēstījums patiesībā ir bieži sastopama parādība attiecībās. Un šī parādība nav ļoti noderīga.

Pretrunīgi vēstījumi no sērijas “Stāvi tur – nāc šurp” mūsu piemērā varētu izskatīties šādi – vārdos runā par cieņu, apbrīnu utt., bet neverbāli pauž nicinājumu, necieņu, agresiju pret partneri. Un problēma ir tā, ka ļoti grūti nošķirt un jautāt: “Uz ko man tagad reaģēt – uz to, ko tu saki, vai to, ko dari”. Lai šādu dubultu vēstījumu būtu mazāk, mums skaidri jānosaka, kas esmu es un kas ir mans partneris.

Tāpēc es uzskatu, ka svarīgi noskaidrot, kas esmu es un kas ir mans partneris, izmantojot šīs metaforas-anekdotes piemēru. No šī iekšējā stāvokļa izriet darbības pret otru.

 

Avots: all-psy.com

LA.lv