Veselam
Bērni

Antibiotiku lietošana bērnam drīzāk kaitē nekā palīdz, liecina pētījums0

Foto: Ruslan Guzov/Shutterstock

Ja bērns izlieto divus vai vairāk antibiotiku kursus gadā, samazinās iespēja, ka turpmāka ārstēšanās ar šā veida medikamentiem būs efektīva, liecina jauns atklājums.

Pētījumā, kurā piedalījās zinātnieki no Oksfordas, Kārdifas un Sautemptonas universitātēm, tika izvērtēta bīstamība, kādu bērniem rada pārmērīga antibiotiku izrakstīšana, īpaši tādos izplatītos saslimšanas gadījumos kā klepus, kakla iekaisums un ausu sāpes.

Pētnieki analizēja vairāk nekā 250 tūkstošu pirmsskolas vecuma bērnu ierakstus medicīniskajās kartēs un atklāja, ka tiem, kuriem gadā tika parakstīti vairāk nekā divi antibiotiku kursi, bija par 30% lielāka iespēja, ka nākamais kurss būs mazāk efektīvs.

Tas visbiežāk noveda pie tā, ka šiem bērniem bija nepieciešama turpmāka ārstēšana, tostarp slimnīcā.

Pagājušajā gadā veikts pētījums liecina, ka Lielbritānijā katrs piektais izrakstītais antibiotiku kurss nav bijis nepieciešams. Tomēr antibiotikas tika ordinētas tādos gadījumos kā krūškurvja infekcijas, ausu infekcijas un iekaisis kakls, jo ārstiem to nereti pieprasīja saslimušo bērnu vecāki.

Britu Karaliskās ģimenes ārstu koledžas priekšsēdētāja, profesore Helēna Stoksa-Lamparda mudināja vecākus ieklausīties ģimenes ārstos, ja viņi saka, ka antibiotikas bērna ārstēšanā konkrētā gadījumā nav vajadzīgas.

Foto: Shutterstock

“Ģimenes ārsti ļoti skaidri saprot antibiotiku izrakstīšanas iespējamos draudus gadījumos, kad tās nav absolūti nepieciešamas. Viņi arī apzinās, ka tas var veicināt pieaugošo rezistenci pret šiem medikamentiem, kas ir pasaules mēroga problēma. Ir jāatrod ļoti grūts līdzsvars, jo antibiotikas var glābt dzīvību, ja pacientam ir smaga infekcija, piemēram, sepse, bet gadījumiem, kad bērniem, kuriem ir infekcija, tiešām ir nepieciešamas antibiotikas, vajadzētu būt salīdzinoši retiem,” pauda eksperte.

Saistītie raksti

Rezistenci pret antibiotikām Pasaules Veselības organizācija atzinusi par vienu no 10 lielākajiem draudiem globālajai veselībai.

Pagājušajā nedēļā publicētā ASV Džordžtaunas universitātes Medicīniskā centra pētījumā akcentēts, ka Dienvidaustrumāzijā ir paaugstinājusies rezistence pret divām visplašāk lietotajām antibiotikām tādos gadījumos, kad infekciju izraisījušas bīstamas baktērijas, piemēram, “Klebsiella” un “E.coli”. Tas rada bažas, ka radīsies jaunas infekcijas, kuras nebūs iespējams izārstēt, norāda pētnieki.

LA.lv
LE
LETA
Veselam
Ķīnā apstiprināta jaunā noslēpumainā vīrusa nodošana no cilvēka cilvēkam
20 stundas
LE
LETA
Veselam
Saslimstība ar gripu Jelgavā mazinājusies. Latvijā gripas epidēmija vēl ir izsludināta
20 stundas
LE
LETA
Veselam
Pakalpojumu sniegšanai bērniem ar funkcionāliem traucējumiem būs pieejams 206 750 eiro liels ESF fonda finansējums
22 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

IB
Ivars Bušmanis
Ekonomika
Kā uzlabot eksportu, kur meklēt investorus un kā attīstīt pasaules līmeņa ražošanu. Intervija ar LIAA vadītāju Rožkalnu
1 stunda
LE
LETA
Sports
VIDEO: Porziņģis atgriežas laukumā un vaino sevi “Mavericks” zaudējumā
26 minūtes
EL
Egils Līcītis
Latvijā
Egils Līcītis: Kariņa valdības otrā elpa
1 stunda
LE
LETA
Ekonomika
“Latvijas dzelzceļa” darbinieku atlaišana sākta jau pagājušā gada nogalē
29 minūtes
LE
LETA
Pasaulē
Neitralizēta Berlīnes centrā atrastā aviobumba
53 minūtes