Veselam
Bērni

Antroposofā medicīna – ritms atjauno bērna atveseļošanās spēkus 0

Foto – Shutterstock

Antroposofā medicīna medicīna balstās filosofa Rūdolfa Šteinera antroposofijas idejās. Antroposofijā balstītie gara zinātniskie pētījumi dod iespēju atjaunot, pilnveidot un piepildīt ar patiesu garīgu saturu praktiski visas cilvēka dzīves sfēras, tostarp medicīnu. Kā tā palīdz bērniem? Konsultē pediatre ANDA FLAUMANE-JAHENSA, antroposofās medicīnas ārste, kas ieguvusi starptautisko sertifikātu.

Antroposofās medicīnas zāļu līdzekļi ražošanas procesā tiek gan potencēti, gan ritmizēti. Kopīgais ar homeopātiju – tiek izmantotas tikai dabiskas izcelsmes vielas – augu, minerālu un dzīvnieku izcelsmes substances. Lielākajai daļai līdzekļu substance vairs nav klātesoša (kā homeopātijā), bet ir arī preparāti, kuros auga substance ir kā darbīgā viela, un tie darbojas pēc fitoterapeitiskā principa.

2012. gada augustā antroposofās medicīnas sistēma Nacionālajā veselības dienestā ir reģistrēta kā apstiprināta medicīniska tehnoloģija.

Antroposofos līdzekļus lieto gan vienus, gan nepieciešamības gadījumā vienlaikus ar tradicionālās medicīnas preparātiem. “Lietojam temperatūru pazeminošus līdzekļus, ja citādi nevar, tāpat antibiotikas. Ja vecāki bērna ārstēšanā vēlas mēģināt iztikt bez antibiotikām, izvērtēju situāciju un kopīgi pieņemam lēmumu, kā rīkoties. Taču, ja bērna atveseļošanās spēki ir vāji, priekšroku tomēr dodu klasiskiem preparātiem, lai tiktu galā ar šo saslimšanas epizodi un tad izmantotu antroposofās ārstniecības kursu, attālinot nākamo slimošanu un tad jau iztiekot bez antibiotikām,” stāsta antroposofās medicīnas ārste Anda Flaumane-Jahensa.

Ritms ir dziedinošs

Antroposofā medicīna no citām ārstniecības metodēm atšķiras ar to, ka uzsver pareiza dzīves ritma nozīmi. “Bērnu līdz septiņu gadu vecumam ir svarīgi pieradināt pie pareiza dienas ritma, ko veido ēdienreizes un miegs. Tad diena ir ritmiska, un šis ritms ir fizioloģisks pamats tam, lai bērna pašatveseļošanās spēki būtu labi visu turpmāko dzīvi. Antroposofajā medicīnā tos dēvē par ēteriskajiem jeb dzīvības spēkiem.

Tie nodrošina organisma augšanu, atveseļošanos, brūču dzīšanu – visu, kas saistīts ar spēku atjaunošanu. Pirmajos septiņos dzīves gados šie spēki darbojas visspēcīgāk, ļoti intensīvi aug un nobriest bērna iekšējie orgāni, un tam vajadzīgi šie ēteriskie spēki,” uzsver Anda Flaumane-Jahensa.

Ja bērnu šajā dzīves posmā intelektuāli pārāk noslogo, ēteriskie jeb veidojošie spēki tiek izmantoti viņa vecumam neatbilstošai intelektuālai nodarbei vai jau tāpat ir nepietiekami, var gadīties, ka pietrūkst spēka orgānu nobriešanai un veidošanai. Tas var atstāt sekas uz visu dzīvi. Ja orgāni neizveidojas pilnvērtīgi, tie nespēj pilnvērtīgi funkcionēt. Vēlāk, vecumā starp 7 un 14 gadiem, tas var izpausties dažādās rakstura īpatnībās.

Jau Hipokrats runāja par organisma četrām sulām – proti, cilvēka spēku sistēmu veido čet-ri elementi: zeme, ūdens, gaiss un uguns.

Aknas antroposofajā medicīnā saista ar ūdens elementu, kas savukārt tiek saistīts ar minētajiem ēteriskajiem spēkiem. Varētu teikt – ēterisko spēku tronis cilvēka organismā ir aknas.

Sirds ir uguns vai siltuma “sēdeklis” organismā, pārāk izteikts uguns elements var būt par iemeslu nosliecei uz agresivitāti. Antroposofā medicīna saskata arī temperamenta saistību ar elementiem. Piemēram, holerisks temperaments saistīts ar uguni. Holeriķi ir iniciatīvas bagāti pasaules pārveidotāji un iekarotāji šo vārdu pozitīvā nozīmē. Tomēr viņiem ir arī negatīvā puse – nereti mēdz emocionāli eksplodēt.

Izvēloties piemērotākos preparātus, ņem vērā gan šos, gan citus aspektus. Daļai pacientu ir ļoti skaidri pamanāms, ka slimību noteicošais faktors meklējams kādā no elementiem, kas ir pārāk spēcīgs vai pārāk vājš.

Antroposofajā medicīnā tiek izmantoti arī tā sauktie veģetabilizētie metāli – preparāti no augiem, kas augšanas procesā apstrādāti ar noteiktu metālu. Piemēram, tādus gatavo no melisas, kas audzēta dobē un noteiktā ritmā apstrādāta ar varu. Pēc novākšanas daļa no auga tiek izkaltēta, daļa sadedzināta pelnos un kompostēta. Šie augi tiek audzēti, izmantojot bioloģiski dinamisko metodi. Kompostam biodinamiskajā lauksaimniecībā ir ļoti liela nozīme kā noslēgtas sistēmas sastāvdaļai.

Zāļu līdzekli gatavo no auga zaļās daļas, kas šajā gadījumā satur ne tikai auga, bet arī metāla substanci, kura zāļu līdzekļa iedarbību pastiprina.

“Šādu līdzekli labprāt izmantojam bērniem, kuriem vajag vairāk siltuma. Varbūt tīri fiziska siltuma, piemēram, ja ir aukstas pēdas un plaukstas, taču bieži vien – dvēseliska, emocionāla siltuma, kā bērniem mūsdienās šad tad pietrūkst…” secina antroposofās medicīnas ārste.

Antroposofā medicīna var palīdzēt visdažādāko veselības traucējumu un saslimšanu gadījumā.

 

Raksts no tematiskās avīzes “Bērns – vesels un drošībā”

LA.lv