Veselam
Dzīvesveids

Aptieciņas dažādiem gadījumiem – mājām, brīvdienām, ceļojumiem0

Foto-Shutterstock

 

Mājās un brīvdienās

Katrā ģimenē un pat katram cilvēkam mājas, brīvdienu izbraukuma un svētku aptieciņa ir citāda, jo ikvienam ir atšķirīga nepieciešamība pēc konkrētiem medikamentiem vai palīglīdzekļiem. Arī ceļojumā līdzi ņemamais atkarīgs no brauciena mērķa un valsts.

Veidojot mājas, brīvdienu, festivāla vai ceļojuma aptieciņas saturu, priekšroka jādod līdzekļiem, kas iepriekš līdzīgās likstās jau palīdzējuši. Turklāt bērniem var būt nepieciešami citādi līdzekļi nekā pieaugušajiem. Izvēli nosaka arī hroniskas slimības.

Vasarā biežāk nepieciešami preparāti, kas atvieglo gremošanas problēmas, ko izraisa negausīga ēšana un karstumā sabojājies ēdiens. Ja kuņģis ar gastronomiskajām baudām netiek galā, der gan aktivētā ogle, gan kuņģa pilieni un enzīmu un zarnu mikrofloru atjaunojoši medikamenti.

Piemērotākie pretsāpju līdzekļi gan pieaugušajiem, gan bērniem satur paracetamolu. Aptieciņā vajag būt gan ziedei, gan tabletēm, jo dažādas sāpes remdē atšķirīgas zāļu formas. Piemēram, sastiepuma vai sasituma gadījumā noder ziede vai gēls, bet gludās muskulatūras spazmas kuņģa un zarnu traktā mazina tabletes.

Gūstot vieglu apdegumu vai netīšām iegriežot pirkstā, brūci dezinficē ūdeņraža pārskābe vai joda spirta šķīdums. Aptiekās pieejami arī universālie krēmi, kuru sastāvā ir jods. Tādi preparāti ne tikai dezinficē, bet arī dziedē. Pret apdegumiem vai applaucējumiem noder aerosoli. Brūču apkopšanai var būt vajadzīgas dažāda platuma marles saites, plāksteri, tīklveida pārsēji, leikoplasts.

Līdzeklis pret alerģiju mazina gan niezi pēc nātru audzes izbrišanas, gan diskomfortu pēc bites dzēliena. Kukaiņu kodumu un alerģisku izsitumu gadījumā palīdz preparāti, kas satur antihistamīnus.

Odiem, knišļiem, dunduriem un pat ērcēm nepatīk vielas ar spēcīgu aromātu. Iedarbīga ir eikalipta, Austrālijas tējas koka, piparmētras, anīsa, lavandas, bergamotes un citroneļļas, krustnagliņu un kanēļa ēteriskā eļļa. Aptiekās nopērkami aerosoli, izsmidzināmi līdzekļi un smērējami zīmuļi, kas satur šīs eļļas vai repelentus – mākslīgi radītas vielas, kas atbaida kukaiņus.

Jārēķinās, ka preparāti pret saaukstēšanos vajadzīgi pat karstā laikā. Caurvējā vai pēc sasvīšanas, iedzerot aukstu ūdeni, noķert vīrusu ir vienkāršāk par vienkāršu. Slimību ierosinātāji sarosās arī pēc pārmērīgas atvēsināšanās ūdenī, ilgstošas uzturēšanās kondicionētās telpās. Tāpēc mājās jābūt līdzekļiem, kas pazemina temperatūru, palīdz tikt galā ar klepu un iesnām.

Ceļojumā

Ne tikai veselības problēmas, bet arī citi neparedzēti sarežģījumi sabojā skaisti saplānotu ceļojumu. Tāpēc tūristiem atkarībā no maršruta specifikas līdzņemšanai ir jāsagatavo sava aptieciņa. Dažas lietas tajā ir universālas visiem. Farmaceite Ivanda Krastiņa uzskaita svarīgākās: plāksteri, pārsēji, dezinfekcijas līdzeklis, pretiekaisuma, pretsāpju un caurejas novēršanas līdzekļi, kā arī mitrās salvetes. Nedrīkst aizmirst šķēres, pinceti skabargu un citu svešķermeņu izņemšanai. Ja ceļojuma laikā nebūs pieejams tīrs dzeramais ūdens, noderēs tabletes ūdens attīrīšanai.

Nelielas traumas – nobrāzums, sagriezums, ierauta skabarga – ir biežākās ceļojuma traumas. Noder dažāda izmēra plāksteri, marles saite un ūdeņraža pārskābe vai cits dezinficējošs līdzeklis rētas apstrādei. Tie ir vienkāršākie līdzekļi, kas attīra savainojuma vietu, uzsūc un palīdz apturēt vieglu asiņošanu.

Mitrās salvetes noder, ja nav iespējas nomazgāt rokas vai atsvaidzināt sejas ādu. Ceļojumam piemērotākas tādas, kas piesūcinātas ar dezinfekcijas līdzekli, lai ādu gan attīrītu, gan neitralizētu uz tās savairojušās baktērijas. Piemērots arī speciāls ātri žūstošs līdzeklis roku higiēniskai dezinfekcijai.

Aptieciņā jāparedz vieta pretsāpju medikamentiem, kuru sastāvā ir paracetamols vai ibuprofēns. Jānodrošinās arī ar līdzekļiem pret iespējamiem gremošanas traucējumiem, vēdergraizēm, caureju un sliktu dūšu.

Izvairīties no piepampuma, niezes un vispārēja diskomforta, kas rodas pēc kukaiņa koduma, palīdz pretiekaisuma krēmi. Noder arī zāles pret alerģiju, ko izraisa saskarsme ar kukaiņiem, ziedputekšņiem vai pārtiku.

Lai mazinātu saules apdeguma varbūtību, vajadzīgs saules aizsargkrēms ar ādas tipam piemērotu UVB un UVA aizsardzības faktoru. Pēc sauļošanās nepieciešams mitrinošs krēms, lai nomierinātu ādu, bet, gūstot apdegumu, tā jāatvēsina ar līdzekli, kas satur pantenolu. Šī aktīvā viela vienlaikus veicina ādas reģenerāciju.

Pirms došanās ceļā uz kādu eksotisku valsti ir lietderīgi uzklausīt ģimenes ārsta vai infektologa ieteikumus. Tas īpaši attiecas uz cilvēkiem ar hroniskām sirdskaitēm vai cukura diabētu. Speciālista padoms noderēs par savlaicīgu vakcinēšanos, pietiekamā daudzumā jāiegādājas arī vajadzīgie medikamenti.

Nedrīkst aizmirst, ka, šķērsojot laika joslas, mainās ne tikai miega, bet arī pretapaugļošanās tablešu un citu medikamentu lietošanas režīms.

Ceļojumā, īpaši pārvietojoties ar lidmašīnu, jāņem līdzi medikamenti tikai oriģinālajos iepakojumos. Jā kādas no zālēm iepriekš nav lietotas, iepriekš jāpakonsultējas ar ārstu vai farmaceitu. Ir recepšu medikamenti, kam līdzi jāņem ārsta parakstīts apstiprinājums par nepieciešamību zāles lietot ceļotāja personiskai lietošanai. Dažas valstis pieprasa, lai šī izziņa ir apstiprināta arī nacionālajā veselības pārvaldē.

LA.lv