Veselam
Ārstēšana

Ar gaisa kondicionieriem uzmanīgi! Tie var izraisīt slimības0

Foto – Fotolia

Šo nedēļu aizvadījām ar jauniem karstuma rekordiem, kad daudzos birojos ar pilnu jaudu darbojās gaisa kondicionieri. Lai gan tie nodrošina patīkamu vēsumu un komfortablus darba apstākļus, gaisa kondicionēšanas iekārtas var veicināt arī dažādas saslimšanas, norāda ārsti.

Ģimenes ārste Dana Misiņa gan norāda, ka kondicionētam gaisam ir vairāk plusu nekā mīnusu – tas pasargā mūs no karstuma dūriena, tā filtri aiztur putekļus un alergēnus, tomēr veselības problēmas var rasties, ja šīs iekārtas netīra.

Dana Misiņa: “Ilgstoši netīrot kondicionieri, pavairojas baktēriju, sēnīšu, vīrusu daudzums kondicionieros, un tie tiek savukārt izplatīti telpā. Sēnītes tātad pastiprina šo alerģisko saslimšanu, piemēram, bronhiālās astmas saasinājumi, dažādi vīrusi un baktērijas ierosina, visbiežāk, augšējo elpošanas ceļu saslimšanas, to skaitā arī plaušu karsoņi, iesnas, kakla saslimšanas.”

1976. gadā Filadelfijā ASV, tikās vairāki tūkstoši armijas veterānu. Daļa no tiem, kas mitinājās vienā no pilsētas smalkākajām viesnīcām, turpmāko mēnešu laikā saslimsa ar plaušu karsonim līdzīgu slimību. Ar noslēpumaino kaiti 200 veterāni nonāk slimnīcā, 34 – mirst. Sākas viena no ASV vēsturē visu laiku vērienīgākajām slimības iemeslu izmeklēšanām. Tā atklāj, ka sērgu, ko vēlāk tā arī nosauc par leģionāru slimību, izraisa baktērija, kas savairojusies viesnīcas gaisa kondicionēšanas sistēmā.

Mūsdienas gaisa kondicionieru tehnoloģijas vairs nepieļauj leģionāru slimības izplatīšanos, bet var radīt citas nopietnas veselības problēmas.

Saistītie raksti

Tieša gaisa plūsma var radīt muskuļu spazmas, kas var izsaukt nervu kairinājumu, bet strauja temperatūras maiņa, no karstuma ieejot aukstā telpā un otrādi, nav laba mūsu termoregulācijas sistēmai.

Likumdošanā noteiktas arī maksimāli pieļaujamās temperatūras, kādas būtu jāievēro telpā atkarībā no fiziskās slodzes. Birojos nedrīkstētu būt vairāk par 28 grādiem. Savukārt ārsti iesaka, ka temperatūras starpība starp āra un iekštelpu gaisu nedrīkstētu pārsniegt 5 grādus.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Veselam
Bērnu slimnīcai ziedoti 120 kilogrami svaigu gurķu un 100 litri medus
15 stundas
LE
LETA
Veselam
Aicina valsts amatpersonas palielināt zāļu kompensācijas apmērus
15 stundas
LE
LETA
Veselam
Tikai 78% pirmsskolu darbinieku nodrošināti ar dezinfekcijas līdzekļiem, vēl mazāk ar sejas maskām un cimdiem
15 stundas

Lasītākie

LE
LETA
Latvijā
Viņķele izdod rīkojumu, nosakot prasības rīcībai ar Covid-19 inficēto personu mirstīgajām atliekām 3
6 stundas
LP
Linda Pužule
Pasaulē
“Mēs nebijām gatavi katastrofai.” Tautietes Lindas stāsts par straujo notikumu attīstību Spānijā
Speciālreportāža 10 stundas
LE
LETA
Veselam
Visstraujāk ar Covid-19 inficēto skaits turpina augt Rīgā 1
8 stundas
LE
LETA
Latvijā
Policija atklāj, kāds sods piemērots vīrietim par pensionāres nogrūšanu veikalā Ozolniekos
7 stundas
LL
LETA, LA.lv
Latvijā
VIDEO. Traģiska avārija Juglā: bojā gājusi gājēja
8 stundas