Veselam
Ārstēšana

Arī latviešu neiroloģe liek cerības uz jaunajām zālēm multiplajai sklerozei 0

Foto-Fotolia/decade3d

Autore: Ilona Noriete, speciāli Veselam.lv

Nule kā ASV Pārtikas un zāļu pārvalde reģistrējusi pirmās un šobrīd vienīgās zāles primāri progresējošas multiplās sklerozes ārstēšanai – vienas no šīs smagās un hroniskās slimības formām ar vislielāko invaliditātes risku. Tāpat tās ir paredzētas arī remitējoši recidivējošas slimības formas ārstēšanai. Jau visai drīz zāles būs pieejamas arī Latvijā, tāpēc ikviens ar multiplo sklerozi sirgstošais par tām aicināts jautāt savam ārstējošam neirologam. Multiplās sklerozes centra vadītāja, Latvijas Jūras medicīnas centra neiroloģe Jolanta Kalniņa stāsta, kādas var būt multiplās sklerozes formas un kam var palīdzēt jaunais medikaments.

 

Dažādas izpausmes

Pēc neiroloģes Jolantas Kalniņas stāstītā, MS ir hroniska iekaisīga demielinizējoša slimība, kas skar centrālo nervu sistēmu, kā arī redzes nervu. Demielinizējoša nozīmē stāvokli, kad rodas mielīna bojājums ap nervu šķiedrām galvas un muguras smadzenēs, veidojot perēkļus. Tas, kāpēc tā notiek, vēl līdz galam nav noskaidrots.

MS uzskatāma par autoimūnu slimību, kur pats organisms „uzbrūk” savai nervu sistēmai, līdz ar to veidojas neiroloģiski traucējumi.

Slimības izpausmes ir dažādas. Ne velti tēlaini mēdz teikt, ka tai ir neskaitāmi daudz seju. Biežākie simptomi, kas vispirms parādās, ir redzes pasliktināšanās, kas raksturojas ar pazeminātu un miglainu skatījumu. Nereti ir jušanas traucējumi vienā vai vairākās ķermeņa daļās – tie līdzīgi tirpšanas sajūtai. Tāpat viens no simptomiem var būt kustību pavājināšanās ar roku, arīdzan kāju nevarību. Retāk slimība var sākties ar viegliem atmiņas vai urinācijas traucējumiem.

No vieglas formas līdz smagai

„MS izpausmes un smaguma pakāpes var būt dažādas,” savu skaidrojumu turpina daktere Jolanta Kalniņa. „Vismaz 85% gadījumu slimība sākas ar recidivējoši – remitējošu norisi, kad ir paasinājumi ar konkrētu simptomātiku, un tad šīs slimības izpausmes mazinās un pat pāriet. Jāatzīst arī tas, ka aptuveni desmitajai daļai slimība norit pavisam viegli, kad starp paasinājumiem ir vairāk nekā desmit gadi, – šie pacienti ietilpst tajā kategorijā, kuriem ir labvēlīgi noritošā MS. Bet uz to nevajag paļauties, jo sākotnēji labvēlīgi noritoša slimības forma ne vienmēr var norādīt arī uz turpmāk labvēlīgu norisi.

Recidivējoši-remitējoša slimības forma ir tāda, kad novēro paasinājumus, bet kuriem pēc tam seko remisijas (miera) periods, kad nav simptomātikas. Taču vairumā gadījumu ar laiku arī šiem pacientiem attīstās sekundāri progresējošā slimības forma, kad vairs nav remisijas, bet lēnām novēro slimības progresējušu norisi.

Jāatzīst, ka desmitajai daļai pacientu ir primāri progresējošā forma, kad jau no sākuma izpaužas slimības attīstība bez remisijām.”

Jaunais medikaments – cerību stariņš pacientiem ar primāri progresējošu slimības formu

„Līdz šim pasaulē nebija pieejami medikamenti, kas ārstētu primāri progresējošu MS formu, tāpēc uz jaunajām zālēm liekam lielas cerības,” apgalvo neiroloģe Jolanta Kalniņa. „Jaunais medikaments ir izgājis klīniskos pētījumus, un ir pierādīta tā efektivitāte, ārstējot tieši šo MS stāvokli. Tas paredzēts gan primāri progresējošās, gan recidivējoši remitējošās MS formas ārstēšanai.

Pacientiem ar recidivējoši remitējošu MS stāvokli mūsu valstī jau bija iespēja piedalīties jaunā medikamenta aprobācijā. Rezultāti parādīja, ka lielākai daļai sirdzēju, kas lietoja šīs zāles, slimības progresēšana apstājās, līdz ar to uzlabojās viņu dzīves kvalitāte. Tostarp jāņem vērā – lai gan pacienta veselības stāvoklis stabilizējas, šīs zāles tomēr nav brīnumlīdzeklis, kuru lietojot, viņš varētu kļūt pilnīgi vesels. Taču reāli viņš jūtas labāk, un arī tas šajā situācijā jau ir daudz. Viss tālākais atkarīgs no paša slimnieka un viņa dzīves uztveres – tas, ka viņam, pateicoties zālēm, vairs nav slimības paasinājumu, dod iespēju rūpēties par sava veselības stāvokļa uzlabošanu, piemēram, apmeklējot fizioterapiju.”

Daktere Kalniņa atgādina, ka šobrīd slimnieki ar primāri progresējošo MS par turpmāko terapijas iespēju var interesēties pie sava ārstējošā neirologa.

Jauno zāļu izstrādātājs ir kompānija „Roche”. Tās Medicīnas un vispārējās preparātu izstrādes nodaļas vadītāja Sandra Horninga paziņojumā medijiem uzsvērusi, ka jauno zāļu reģistrācija Amerikas Savienoto Valstu Pārtikas un zāļu pārvaldē (FDA) ir „jaunas ēras sākums MS pacientiem, un pirmā šāda uz B-šūnām vērsta terapija ir būtisks solis zinātnes attīstībā. Līdz pat šim brīdim primāri progresējošās MS pacientiem nebija pieejami FDA apstiprināti ārstniecības līdzekļi, un dažiem pacientiem ar recidivējošu MS joprojām tiek novērots slimības aktivitātes un invaliditātes pieaugums, neraugoties uz pieejamajām terapijas iespējām. Mēs esam pārliecināti, ka jaunās zāles, lietojot tās ik pēc sešiem mēnešiem, MS pacientiem ļaus mainīt slimības gaitu. Mēs esam apņēmības pilni palīdzēt tiem, kas var gūt labumu, lietojot mūsu izstrādātās zāles.”

Jauno zāļu reģistrācijas pieteikumu ir apliecinājusi arī Eiropas Zāļu aģentūra (EMA; European Medicines Agency), un tas šobrīd tiek izskatīts.

LA.lv
RO
Regīna Olševska
Veselam
Pēc iespējas vairāk kustēties! Pārliecināta 101 gadu vecā Alise Lauva
1 diena
RO
Regīna Olševska
Veselam
Neķeries pie darba saīgušu prātu. 104 gadus vecās Lidijas Katrīnas Sīmanes atziņas
2 dienas
RO
Regīna Olševska
Veselam
126 cilvēki šogad svin simto dzimšanas dienu. Kārļa Dumbrāja gara mūža noslēpumi
3 dienas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

RO
Regīna Olševska
Latvijā
Dāvana Latvijai – 1000 kilometri. Māris Baltais sāka skriet, aizejot pensijā 1
4 stundas
"V
"Mājas Viesis"
Latvijā
Imants Lancmanis: Guvis piepildījumu karjerā un ģimenē, cilvēks var sākt domāt par valsti 2
6 stundas
IP
Ilze Pētersone
Latvijā
Latvijas vēsture pirms valsts dibināšanas 18 jautājumi un atbildes
1 diena
LE
LETA
Latvijā
Politiķi faktiski vienojušies par Saeimas komisiju vadību
1 stunda
AT
Andris Tiļļa
Latvijā
Ģimenē klusēšana nav zelts! Atziņas no pāriem, kas gredzenus mijuši 18. novembrī
5 stundas