Veselam
Netradicionāli

Galvenais ir cilvēks kā vienots veselums. Saruna ar homeopāti Ingūnu Vecvagari4

Foto – Elīna Kursīte

Homeopātija ir alternatīva medicīnas metode, kurā ārstēšanā un veselības uzturēšanā izmanto dabiskas vielas. Kādos gadījumos un kā tā var palīdzēt, īsā intervijā stāsta Latvijas Homeopātu asociācijas prezidente Ingūna Vecvagare.

– Vai piekrītat apgalvojumam, ka homeopātija ir saudzīgāka un dabiskāka ārstēšanas metode nekā tradicionālā medicīna?

– Esam pieraduši uzskatīt, ka slimība ir kaut kas slikts, biedējošs un ka, likvidējot tās simptomus, viss būs kārtībā. Tomēr simptomi ir tikai aisberga redzamā daļa. Homeopāts priecājas par katru simptomu un ļoti bēdājas, ja tie ar virspusējām metodēm likvidēti, tā radot augsni hronisku slimību attīstībai. Veselība ir tad, kad cilvēks jūtas labi vai, kā mēs sakām, ir dinamiskā līdzsvarā vai harmoniskā kustībā, bet tad, kad dinamiskais līdzsvars ir izjaukts, parādās sūdzības un cilvēkam nepieciešama palīdzība.

Par spīti daudzu cilvēku pieņēmumiem, homeopātija nav ne fitoterapija, ne tautas medicīna, ne dziedniecība. Tā balstās uz stingriem likumiem un konkrētiem principiem. Pirmais princips, kas homeopātijā ir ārkārtīgi būtisks, – mazas devas. Tas nozīmē, ka preparāti, kurus lietojam, ir lielā atšķaidījumā. Otrais ir līdzības princips preparāta izvēlē. Novērojumi liecina, ka zāļu viela var kļūt ārstnieciska, ja tās iedarbība ir līdzīga slimības simptomiem. Tātad slimības var droši un ātri ārstēt ar tām zāļu vielām, kuras veselā organismā ar vislielāko varbūtību spēj izraisīt līdzīgu slimību. Izvēloties medikamentu pēc līdzības principa, tiek nodrošināta tā mērķtiecīga iedarbība. Slimie audi uz to reaģē ar lielāku jutību nekā veselie. Līdzības princips, kad līdzīgais ārstē līdzīgo, ir homeopātijas pamatu pamats.

Ārsts homeopāts izmanto medikamentus no dabiskām izejvielām, kam atšķirībā no daudziem sintētiskajiem medikamentiem nav kaitīgu blakusefektu.

– Kas homeopātam par pacientu jāzina, lai slimības ārstēšana būtu sekmīga?

– Homeopātijā galvenais un noteicošais ir cilvēks kā vienots veselums, viņa personība, fiziskās, emocionālās un mentālās īpatnības, ne tikai viņa slimība. Izmeklējot pacienta fizisko ķermeni, nedrīkst piemirst arī emocionālo pusi, jo organismam nav lielāka ienaidnieka par stresu.

Saruna ar pacientu homeopātam ir ļoti būtiska diagnostikas metode, tādēļ vizīte nereti ilgst vienu, pat divas stundas. Uzskatu, ka tas, kurš savam pacientam nevar veltīt pietiekami daudz laika, ir slikts homeopāts, jo šis darbs prasa mobilizēšanos, vispusīgas informācijas savākšanu un tās izpratni. Uzklausot pacientu, homeopātam jāsaprot, kādēļ radušās tieši šādas sūdzības un kas tās izraisījis. Iemesli var būt ārkārtīgi atšķirīgi – gan tīri fiziskas dabas, piemēram, skarbi vai nepiemēroti ārējās vides apstākļi, indīgas vielas, gan emocionāli pārdzīvojumi. Homeopāts ir ārsts, kurš mēģina “iekāpt pacienta kurpēs”. Tikai saprotot, kas ar pacientu notiek, viņš spēs tam palīdzēt.

Piemēram, kādu pacienti mocīja sauss, kairinošs klepus līdz pat elpas trūkumam. Šādas lēkmes viņai uznāca vairākas reizes dienā. Sieviete nebija slimojusi ar bronhītu, plaušu karsoni vai alerģiju, bet viņai bija noteikta diagnoze – bronhiālā astma, izrakstīti atbilstoši medikamenti, no kuriem nekļuva labāk. Sarunas laikā noskaidrojās, ka viņa sākusi klepot pēc tam, kad atlaista no darba. Paciente jutusi milzīgas dusmas uz priekšnieku, bet nav varējusi tās izrādīt. Tātad ārstam vajadzēja viņu sūtīt pie psihoterapeita, izrakstīt nomierinošus medikamentus… Kaut vai sūtīt uz mežu, lai izkliedzas, lai atbrīvotos no dusmām.

Lai noskaidrotu diagnozi un – tas ir ļoti būtiski – prognozētu nākotnes situāciju, paralēli sarunai ar pacientu svarīga ir arī objektīvā puse, kas ietver gan laboratoriskās analīzes, gan izmeklējumus.


– Aptiekās nopērkami jau gatavi homeopātiskie līdzekļi. Esmu dzirdējusi, ka pašam uz savu roku gan tos lietot nevajadzētu, ka tie katram pacientam īpaši jāpiemeklē. Vai tā ir?

Saistītie raksti

– Vēlreiz gribu uzsvērt, ka homeopāts ir ārsts. Dodoties vizītē pie ārsta, pacienta mērķis ir atrisināt savas veselības problēmas. Homeopātijā tās novērš ar homeopātisko preparātu palīdzību, bet ārsta uzdevums ir šo vienīgo iespējamo līdzekli atrast. Lai to izdarītu, ārsts izmanto gan pieredzi, gan savas maņas, palīgā ņemot arī datorprogrammas un grāmatas. Kad visa informācija ir apkopota, seko receptes izrakstīšana ar norādījumiem par ārstēšanās norisi. Izrakstot medikamentu, homeopāts skaidri zina, ko sagaidīt no ārstēšanas.

Protams, ļoti svarīgi ir izveidot labu savstarpējo kontaktu, lai iegūtu pēc iespējas pilnīgāku ainu par slimību un priekšstatu par pacientu. Pati vizīte pie homeopāta ir visai parasta procedūra, atšķirīgs ir tās saturs un mērķi – izprast pacienta ķermeņa valodu un dziedināt.

LA.lv