Veselam
Ārstēšana

Kardioloģe: bieža asinsspiediena mērīšana padara nervozu. Kas palīdz līdzsvarot0

Foto – Shutterstock

Kardioloģe Margarita Stoma piekrīt, ka ar sirds asinsvadu kaitēm, tostarp infarktu, slimo arvien jaunāki cilvēki, taču viņa saskata citus iemeslus: vides piesārņojumu un 90% gadījumu – neveselīgu dzīvesveidu.

 

Nelaimīgie slimo biežāk

Nav kara, nav bada un katastrofu, tomēr daži nepārtraukti jūtas nelaimīgi, sūkstās, ka dzīve grūta, ka viņus neviens nemīl. Un slimības klāt gan, jo tā taču ceturtā čakra! Vīrietim, kurš nemīl dzīvi, rodas problēmas ar sirdi, sievietei – ar krūtīm.

Svarīgs ir pietiekami ilgs miegs, pareiza poza guļot un atslābināšanās pirms miega. Atbilstoši dabas ritmiem no pulksten 22 līdz 2 naktī organisms ļoti labi atbrīvojas no uzkrātajām emocijām. Dienā nosoļoti desmit tūkstoši soļu, nūjošana, peldēšana, braukšana ar velosipēdu, rāpošana – kardioloģe nosauc vienkāršākos atslābināšanās veidus un uzsver, ka jāelpo tikai caur degunu un ar vēderu.

– Kad cilvēks rāpo un liek uz priekšu roku, aktivizējas viena smadzeņu puslode, bet, kad liek pretējo kāju, – otra puslode. Galvā izveidojas tāda kā saitīte. Ja, nedod Dievs, kaut kas notiek vienā smadzeņu pusē, otra bojājumu kompensē. Lieliska pretinsulta profilakse! Rāpošana brīnumainā kārtā ātri palīdz arī tad, ja mugurā iemetas krika.

Nevajag pilnībā atteikties no sāls, bet, ja lietojam par maz ūdens, organisms jūt stresu. Divi litri dienā ir limits, lai neizžūtu. Naktī iztvaikojušā šķidruma atjaunošanai pirms brokastīm vēlams izdzert 300 mililitru ūdens. Nereti izsalkums tiek jaukts ar slāpēm. Brīnišķīgs izdomājums – termokrūze, jo silta tēja vai ūdens ar ingveru, piparmētru aizvieto vēlmi našķēties starp ēdienreizēm.

Ķermenis nemelo

Asinsspiediena mērīšana trīsreiz dienā var padarīt nervozu, bet, ja spiediens tiešām lēkā, noder asinsspiediena Holtera monitorēšana. Šī metode palīdz ārstam novērtēt sirds ritma traucējumus 24 stundu laikā.

Ja asinsspiediena vidējais rādījums diennaktī ir virs 135, īsti labi nav un jānoskaidro, kas tiek darīts nepareizi.

Paaugstināts asinsspiediens nav tiešs infarkta iemesls, un īsts hipertoniķis par to parasti nesūdzas. To dara pacienti, kuriem asinsspiediens svārstās, bet tas iespējams arī pārmērīgas zāļu lietošanas vai neārstēta stresa dēļ.

– Cilvēks ir brīnišķīga pašregulējoša sistēma, un ķermenis nekad nemelo. Pirms diviem gadiem uz ehokardiogrāfiju ieradās vīrietis ar milzīgu sirds kambari, viņš tik tikko kustējās. Uzrakstīju ieteikumus, jo zāļu, kas to samazina nav, taču pie sevis nodomāju: diez vai vēl tiksimies. Pēc gada pārsteigta ieraudzīju pavisam citu cilvēku – bija zudusi podagra un 15 kilogramu liekā svara, samazinājies sirds sieniņas biezums. Izrādās, cilvēks bija mainījis dzīvesveidu un pirmām kārtām atteicies no gaļas, – stāsta kardioloģe.

 

Konsultējusi kardioloģe MARGARITA STOMA

LA.lv