Veselam
Ārstēšana

Ja ir glaukoma, taisni skatoties cilvēks redz normāli. Kā tad slimību pamanīt?1

Foto – Shutterstock

Glaukoma ir viltīga slimība, kas ilgi neliek sevi manīt. Lai nepieļautu nelabvēlīgo pārmaiņu progresēšanu, svarīgi to noķert jau pašā sākumā. Pēc speciālistu aplēsēm, diemžēl aptuveni puse slimnieku par savu kaiti nemaz nenojauš.

Konsultē dr. Volksones acu ārsta prakses acu ārste Lāsma Volksone.

Glaukomas iemesli joprojām nav pilnībā izpētīti. Visvienkāršākā teorija skaidro, ka paaugstināta acu spiediena vai citu apstākļu ietekmē neatgriezeniski tiek bojāts redzes nervs. To var salīdzināt ar elektrisko kabeli, kas nogādā informāciju no acs uz smadzenēm, kur veidojas attēls.

Tā sauktā normālā spiediena glaukoma ir saistīta ar asinsrites pasliktināšanos acīs, ko lielākoties izraisa zems asinsspiediens un asinsvadu tonusa slikta regulācija.

Redzi laupa nemanāmi

Acīs pastāvīgi veidojas īpašs šķidrums, kas tās baro un aizvada vielmaiņas galaproduktus. Tā rašanās daudzumam jābūt līdzsvarā ar atteci. Gadu gaitā sklerotisku bojājumu dēļ acs struktūras kļūst mazāk caurlaidīgas, drenāžas ceļi sašaurinās vai slēdzas, tāpēc šķidrums nespēj pietiekami labi aizplūst prom un paaugstinās acu spiediens.

Glaukomas slimnieks, skatoties taisni, redz labi, taču perifērā redze pamazām sašaurinās, tāpēc uz apkārtni nākas raudzīties kā caur caurulīti. Parasti šis process vienā acī notiek ātrāk, otrā – vēlāk, tāpēc pats to uzreiz nepamana. Slimību atklājot laikus, iespējams ilgāk saglabāt nervu šķiedras un nodrošināt ne tikai labu redzes asumu, bet arī perifēro redzi.

Visbiežāk sastopama atvērta kakta glaukoma, ko sākotnēji var atklāt, regulāri izmeklējot acis. Kad rodas sūdzības, efektīva ārstēšana jau nokavēta.

Retāk izplatīta ir slēgta kakta glaukoma, kad ik pa laikam rodas sāpes acīs un galvā, miglojas redze un, skatoties uz gaismas avotu, parādās varavīksnes loki. Reizēm, acs spiedienam strauji ceļoties, rodas lēkme ar šādiem pašiem simptomiem. Var būt slikta dūša un pat vemšana. Lēkmi mēdz izprovocēt stress vai ilgstošs darbs ar noliektu galvu. To svarīgi pēc iespējas ātrāk pārtraukt, jo redzi iespējams zaudēt pāris stundu laikā.

Jāmēra spiediens

Normāls acu spiediens ir 12–21 mmHg, taču katram pieļaujams individuāls rādītājs, tāpēc nepieciešami padziļināti izmeklējumi, paplašinot zīlīti un pārbaudot redzes nervu. Rezultāts jāvērtē, aprēķinot redzes nerva bojājuma pakāpi, paredzamo dzīves ilgumu un citus apstākļus.

Nosakot tikai acu spiedienu, 50% gadījumu glaukoma paliek neatklāta, jo, piemēram, mērījuma brīdī tas ir normāls, bet citkārt – paaugstināts. Šo rādītāju ietekmē arī radzenes īpašības. Jo tā biezāka, jo spiediens augstāks, taču ne vienmēr tas liecina par slimību.

Tiem, kam veikta tuvredzības lāzerkorekcijas operācija, svarīgi par to informēt ārstu, jo operācijas laikā radzenes biezums bieži vien tiek samazināts, bet mikroskopā šīs pārmaiņas nav pamanāmas.

Dodoties pie acu ārsta, jāņem vērā, ka tiks paplašināta zīlīte un pēc tam 2–4 stundas nedrīkstēs vadīt automašīnu – redze miglosies, un būs traucēts reakcijas ātrums.

Kas veicina glaukomas attīstību

• Vecums pēc 40 un it īpaši 60 gadiem, taču tā sauktā juvenilā glaukoma var būt arī jauniem cilvēkiem.

• Iedzimtība. Pirmās pakāpes radiniekiem saslimšanas risks pieaug 4–8 reizes. Ja kādam no tuviniekiem ir glaukoma, jau kopš 35 gadu vecuma vajadzētu apmeklēt acu ārstu un viņu par to informēt.

• Tuvredzība virs mīnus 4 dioptrijām, jo tad acis jutīgāk reaģē uz paaugstinātu spiedienu.

• Cukura diabēts, jo šī slimība izraisa pārmaiņas sīkajos asinsvados.

• Paaugstināts asinsspiediens, it sevišķi, ja ir sirds ritma traucējumi, jo tas pasliktina asinsriti un redzes nervs jutīgi reaģē uz asiņu plūsmas pārmaiņām.

• Acu traumas, pēc kurām tiek kavēta iekšējā šķidruma attece.

• Acs struktūru pārmaiņas, piemēram, plāna radzene, kas padara redzes nervu jutīgāku pret augstu spiedienu, lai gan šajā gadījumā tas var būt maldīgi zemāks.

• Ja ir nosliece uz glaukomu, tās attīstību var provocēt ilgstoši lietoti kortikosteroīdus saturoši acu pilieni.

• Skābekļa trūkumu redzes nervā un glaukomas progresēšanu var izraisīt krākšana ar tā saukto miega apnoju, kad krācējam uz brīdi apstājas elpošana.

Kā sadzīvot

Glaukomas ārstēšanu parasti sāk ar acs spiedienu pazeminošiem pilieniem, taču pavisam to nav iespējams novērst. Ja slimību atklāj agrīnā stadijā, kamēr nav sūdzību, bieži trūkst motivācijas precīzi ievērot zāļu lietošanas grafiku. Medikamenti var iedarboties 4–24 stundas. Piemēram, ja zāles jāpilina divreiz dienā, tas darāms arī brīvdienu rītos un vakaros, atrodoties ārpus mājas, kas, protams, var būt diezgan apgrūtinoši.

Svarīgi nodrošināt labu asinsriti acīs, tāpēc, lietojot asinsspiedienu pazeminošas zāles, nedrīkst tās pārdozēt un pieļaut, ka vakaros un naktīs tas pazeminās zem 110 mmHg.

Ja ar medikamentiem acs spiedienu neizdodas normalizēt, lai uzlabotu tās iekšējā šķidruma atteci, veic lāzerterapiju vai ķirurģisku operāciju.

Ārstēšanas taktika atkarīga no slimības stadijas, acs spiediena un slimnieka vecuma.

Ja glaukoma sākusi attīstīties tikai 85 gadu vecumā, redze saglabāsies līdz mūža beigām arī bez intensīvas ārstēšanas, jo slimība progresē lēni. Taču, ja pacients ir jauns, spiedienu noteikti jācenšas pazemināt, jo ar slimību nāksies sadzīvot vēl ilgi.

Ja spiedienu nepieciešams regulēt tikai nedaudz, parasti veic lāzerterapiju. Ja efekts saglabājas piecus gadus, tā uzskatāma par veiksmīgu. Gados jauniem slimniekiem dažkārt labāk veikt ķirurģisku operāciju, lai saglabātu nerva šķiedras. Tā nodrošina stabilāku acu spiedienu nekā pilieni.

Saistītie raksti

Nereti zāles jāturpina lietot arī pēc tam, jo spiediens var atkal paaugstināties, taču daudziem, ievērojot ārsta norādījumus, efekts saglabājas ilgu laiku.

Uzziņa

Ar glaukomu slimo vidēji 4% cilvēku virs 40 gadu vecuma, bet pēc 60 gadiem – 7%. Neārstējot progresējošo slimību,15–20 gadu laikā iestājas aklums. Glaukoma ir viens no izplatītākajiem redzes zuduma cēloņiem pasaulē.

KONSULTĒJUSI DR. VOLKSONES ACU ĀRSTA PRAKSES ACU ĀRSTE LĀSMA VOLKSONE

 

 

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
RO
Regīna Olševska
Veselam
Kāpēc ceļu locītavā krājas ūdens un kā ar to cīnīties?
1 diena
RO
Regīna Olševska
Veselam
Lai kauli nelūst kā sērkociņi, palīdzēs saules nogatavināts vitamīns
1 diena
LE
LETA
Veselam
Apmēram 80 gadus vecs, ar hroniskām slimībām – miris vēl viens Covid-19 pacients
1 diena

Lasītākie

LE
LETA
Latvijā
Premjers Kariņš paziņo, no kā būs atkarīga ierobežojumu mīkstināšana pēc 9.jūnija 1
8 stundas
LE
LETA
Latvijā
Cilvēki tiek sodīti un atstāti bez ienākumiem. Opozīcija kritizē koalīciju 6
5 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Par pārkāpumiem novadu reformas kampaņā soda ierēdni. Ministrs Pūce komentē
3 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Iedzīvotāji pasaka, ko domā par Kučinska solījumiem. Kučinskis atbildi parādā nepaliek 1
6 stundas
LE
LETA
Kultūra
Austrija pašnodarbinātajiem māksliniekiem maksās 1000 eiro ikmēneša pabalstu
1 stunda