Veselam
Ārstēšana

“Auglības klīnika Mama Rīga” sāk tiesāties ar Veselības ministriju0


Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto: Fotolia

Administratīvā rajona tiesā šodien plāno sākt skatīt strīdu starp SIA “Auglības klīnika Mama Rīga” un Veselības ministriju (VM) par veselības aprūpes organizēšanas un finansēšanas kārtības noteikumiem, liecina tiesu kalendārā pieejamā informācija.

Lietu sākotnēji bija paredzēts izskatīt 26.septembrī, taču tiesneses prombūtnes dēļ datums tika mainīts, aģentūra LETA uzzināja tiesā.
“Auglības klīnika Mama Rīga” vērsās tiesā, pēc būtības apstrīdot Ministru kabineta noteikumu “Veselības aprūpes organizēšanas un finansēšanas kārtība” tiesiskumu, aģentūru LETA informēja klīnikā. Pret VM un Nacionālo veselības dienestu (NVD) celtajā prasībā klīnika norāda, ka VM un NVD ir radījušas veselības aprūpes sistēmu, kas primāri vērsta uz pakalpojumu sniedzēju interešu aizstāvību, savukārt klīnikas ieskatā šādas sistēmas esamība būtiski aizskar pacientu tiesības uz veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību, kā arī neļauj nodrošināt maksimāli efektīvu valsts budžeta līdzekļu izmantošanu.

Auglības klīnika uzskata, ka pacientiem tiek ierobežota pieeja lielākam un kvalitatīvākam medicīnas pakalpojumu klāstam, savukārt valstij tiek ierobežotas iespējas izmantot valsts budžeta līdzekļus maksimāli lietderīgi un efektīvi. “Turklāt šādas sistēmas esamību, tās prettiesiskumu un nepieļaujamību ir konstatējusi arī Konkurences padome,” papildināja klīnikā.

Klīnikā norādīja, ka, reaģējot uz pašreizējo situāciju, “VM līdz ar veselības aprūpes reformu ir apņēmusies mainīt esošo praksi un turpmāk izvēlēties veselības aprūpes pakalpojumu sniedzējus tādā kārtībā, kas ļautu pacientam saņemt pakalpojumus klīnikās, ar kurām NVD noslēgusi stratēģiskā iepirkuma līgumus atbilstoši jaunai iepirkumu kārtībai”. Tādējādi pacientam tiks nodrošinātas tiesības izvēlēties kvalitatīvāko un piemērotāko pakalpojuma sniedzēju, vienlaikus valstij būs pienākums nodrošināt regulāru pakalpojumu sniegšanas kontroli, kas veicinās efektīvāku un kvalitatīvāku veselības aprūpi, pauda klīnikā.

Ņemot vērā VM definētās prioritārās jomas veselības nozarē, VM norāda, ka turpmāk pakalpojumu sniedzēju atlasi paredzēts organizēt trīs pakalpojumu sniedzēju grupās – onkoloģisko pakalpojumu sniedzējiem stacionārajās ārstniecības iestādēs, medicīniskās apaugļošanas pakalpojumu sniedzējiem un ambulatoro pakalpojumu sniedzējiem mamogrāfijas nodrošināšanai.

“VM apņemšanās mainīt ierasto veselības aprūpes organizēšanas un finansēšanas kārtību ir būtisks pavērsiens attiecībā uz pacientu tiesību ievērošanu. Ja VM un NVD pildīs solīto, tad Latvijā tiks uzsākta principa “nauda seko pacientam” iedzīvināšana, tādējādi veicināta godīga konkurence veselības aprūpes pakalpojumu sniedzēju vidū. Līdz šim sistēma vairāk bija orientēta uz pakalpojumu sniedzēju, nevis pacientu, kas savukārt veicināja pakalpojumu nepieejamību, pakalpojumu sniedzēju atlases procedūras slepenību, kas rezultējās neefektīvā valsts budžeta līdzekļu izmantošanā,” norāda zvērināts advokāts Gundars Āboliņš.

Kā skaidroja klīnikas valdes loceklis Imants Smirnovs, ārstniecības iestādē pēc palīdzības neauglības ārstēšanā vēršas daudzi Latvijas iedzīvotāji, kuri vēlas izmantot valsts budžeta apmaksātos neauglības ārstēšanas un medicīniskās apaugļošanas pakalpojumus. Runa ir gan par pirmreizējo un otrreizējo neauglību, gan par sievietes, vīrieša un pāra neauglību, gan par iekaisuma izsauktu neauglību, endokrīno neauglību, imunoloģisko neauglību, kā arī neauglību pēc dažādām smagām slimībām, traumām.

“Līdz šim nebija skaidra VM un NVD pozīcija, lemjot par to, kurās klīnikās ļaut iedzīvotājiem pakalpojumus saņemt, maksājot pacienta iemaksu un kurās kā 100% paša pacienta apmaksātus maksas pakalpojumus. Ceram, ka veselības ministres Andas Čakšas veiktās reformas, kuras atbalstām, un jaunais VM risinājums būs būtisks ieguvums visiem Latvijas iedzīvotājiem veselības aprūpes pieejamībā,” rezumēja Smirnovs.

VM atgādināja, ka līdz ar veselības nozares reformu ir paredzēts pilnveidot valsts apmaksātu veselības aprūpes pakalpojumu sniedzēju atlases procesu, īstenojot stratēģisku iepirkumu. Īstenojot stratēģisko veselības aprūpes pakalpojumu iepirkumu, plānotais ieguvums ir kvalitatīvu, rezultatīvu un izmaksu efektīvu pakalpojumu valsts apmaksātu veselības aprūpes pakalpojumu iepirkšana.

Līdz ar to ir paredzēts pilnveidot katra iepērkamā pakalpojuma kvalitātes kritērijus, kas nosaka pieņemamu ārstniecības kvalitātes līmeni un šī līmeņa nodrošināšanas priekšnoteikumus, uzsākt kritēriju mērījumus un monitoringu, izveidot pakalpojumu finansēšanas izmaksu efektivitātes izvērtēšanas metodiku.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
PL
Praktiskais Latvietis
Veselam
Pētnieki atklāj, kāpēc smarža izraisa atmiņas
2 dienas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Apčī! Atkal šī alerģija…Lietot medikamentus vai dabas līdzekļus? Tereško un citu speciālistu padomi
2 dienas
VE
Veselam.lv
Veselam
Tas apdraudēs dzīvības! Ārsti pauž bažas par Veselības ministrijas plāniem
2 dienas

Lasītākie

LA
LA.LV
Latvijā
Kazinovski uzslavēja un piemānīja. “Saskaņa” ņem palīgā Staļinu. “LA” nedēļas apskats.
2 stundas
ML
Māra Libeka
Latvijā
Tūkstoši Kremļa ruporiem un konkursa noteikumu apiešana – mediji cīnās par valsts naudu
1 stunda
LE
LETA
Dabā
Saule lutinās. Cik silts būs pirmdien?
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Turēja kurtuvē un vainoja cilvēka pazušanā. Kā beigsies lieta par divu policistu cietsirdību?
55 minūtes
VB
Valdis Bērziņš
Pasaulē
“Nav taisnības, nav miera!” Vairākās ASV pilsētās izsludināta komandantstunda
5 minūtes