Veselam
Ārstēšana

Augsts holesterīna skaitlis ģimenē. Paskatieties, vai nav vēl kādi kopīgi simptomi0

Foto – Shutterstock

Dažreiz ar veselīgu uzturu, aktīvu dzīvesveidu un citiem ģimenes ārsta ieteikumiem vien nepietiek, lai pazeminātu pārāk augsto holesterīna līmeni asinīs. Ja par to sūdzas arī citi ģimenes locekļi un jo īpaši tad, ja kāds no radiniekiem jau 30 – 40 gadu vecumā piedzīvojis miokarda infarktu, iespējams, iemesls ir ģenētiska slimība.

 

Izgulsnējas sirds asinsvados

“Ja holesterīna līmenis asinīs pieaugušajam pārsniedz 7 mmol/l, pastāv aizdomas, ka viņam varētu būt ģimenes hiperholesterinēmija. Par to var liecināt arī tas, ka vairākiem ģimenes locekļiem – tēvam, mātei, brāļiem vai māsām – agrīni diagnosticēts miokarda infarkts, ģimenē bijuši pēkšņas nāves gadījumi un kādam no radiem bijis paaugstināts holesterīna līmenis,” stāsta P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas kardiologs, Latvijas Ģimenes hiperholesterinēmijas reģistra vadītājs, Latvijas Universitātes profesors Gustavs Latkovskis.

Reizēm uz šo slimību norāda blāvs loks ap radzeni jeb radzenes aplis, kurš parādījies līdz 45 gadu vecumam. Retāka un grūtāk pamanāma pazīme ir mazi, blīvi mezgliņi jeb tā saucamās cīpslu ksantomas, kuras izveidojušās holesterīna izgulsnēšanās dēļ. Visbiežāk tās ir uz plaukstu ārējām virsmām, virs elkoņa, ceļiem, kā arī Ahilleja cīpslās.

Ģimenes hiperholesterinēmija ir biežākā ģenētiskā slimība, kas izraisa pieauguša cilvēka pāragru nāvi. 50% gadījumu to pārmanto pirmās, bet 25% – arī otrās pakāpes asinsradinieki. Slimības pamatā ir ģenētiskās mutācijas gēnos, kas regulē zema blīvuma lipoproteīnu nonākšanu aknās, kas savukārt regulē holesterīna vielmaiņu. Tādēļ tas uzkrājas asinīs un nogulsnējas asinsvadu sieniņās, izraisot agrīnas sirds asinsvadu slimības, piemēram, miokarda infarktu, stenokardiju, insultu, pat pēkšņu nāvi. Par relatīvi normālu kopējā holesterīna līmeni var uzskatīt tādu, kas nepārsniedz 5 mmol/l, bet neārstētiem pacientiem ar ģimenes hiperholesterinēmiju tas var svārstīties 7 līdz 14 mmol/l robežās vai būt pat augstāks.

Kādēļ slimība ir tik bīstama? Ievērojami paaugstinātais holesterīna līmenis veicina koronārās sirds slimības attīstību – holesterīna izgulsnēšanos asinsvados, kas apasiņo sirdi. Turklāt tas var notikt jau 30 – 40 gadu vecumā, īpaši tad, ja pacients smēķē, viņam ir liekais svars, paaugstināts asinsspiediens vai cukura diabēts. Tomēr ģimenes hiperholesterinēmijas gadījumā sirds artēriju aizsērēšana ar holesterīnu var notikt, pat ievērojot perfektu dzīvesveidu.

 

Jāpārbaudās jau bērnībā

“Daudzās pasaules valstīs, arī Latvijā, seko ieteikumam, ka pirmo reizi holesterīna līmenis jānosaka bērniem vecumā no 5 līdz 10 gadiem, kad vielmaiņu vēl nav nelabvēlīgi ietekmējis dzīvesveids un iespējams savlaicīgi atpazīt ģimenes hiperholesterinēmiju. Tas nenozīmē, ka bērnam noteikti būs jālieto zāles, taču lielāka uzmanība jāpievērš uzturam un fiziskām aktivitātēm. Iespējams veikt arī tā saucamo reverso skrīningu, lai diagnosticētu šo slimību bērnu vecākiem,” norāda kardiologs. Ja kādam no vecākiem diagnosticēta šī slimība, vēlams ātrāk. Neatkarīgi no tā, vai ģimenē kādam jau ir paaugstināts holesterīna līmenis, bijis miokarda infarkts vai citas sirds asinsvadu slimības, sākot no 18 – 20 gadu vecuma, ikvienam jāzina savs holesterīna skaitlis. Turklāt, jo cilvēks vecāks, jo tam ir lielāka nozīme.

Ja radušās aizdoma par ģimenes hiperholesterinēmiju, vispirms jādodas pie sava ģimenes ārsta, kurš izvērtēs visas pazīmes, kas varētu norādīt uz šo ģenētiski pārmantoto slimību. Ja aizdomas ir pamatotas, pacientam jāsazinās ar Latvijas Ģimenes hiperholesterinēmijas reģistra speciālistiem, lai vienotos par ambulatoru vizīti Latvijas Kardioloģijas centrā, kuras, laikā tiek analizēta ne tikai pacienta slimības vēsture, piemēram, analīžu un iepriekš veikto sirds un asinsvadu izmeklējumu rezultāti, bet arī noteikta diagnoze, izmantojot starptautiski pieņemtu skalu. Ja tas nepieciešams, sadarbībā ar Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centru tiek veiktas arī ģenētiskās analīzes. Latvijā uzsākts arī pacientu kaskādes skrīnings, kura mērķis ir pārbaudīt un apzināt visus pirmās un otrās pakāpes radiniekus, kuriem varētu būt šī slimība. Tas vajadzīgs, lai laikus novērstu komplikāciju, piemēram, miokarda infarkta un citu sirds asinsvadu slimību rašanos, kā arī lai pārbaudītu un pasargātu pārējos ģimenes locekļus.

Ja slimību apstiprina, ar dzīvesveida izmaiņām vien vēlamo zema blīvuma holesterīna līmeni sa­sniegt nevar. Pieaugušajiem pacientiem jāuzsāk terapija ar statīnu grupas medikamentiem jau no 18 – 20 gadu vecuma, bet bieži vien nepieciešama vairāku zāļu kombinācija un regulāras vizītes pie kardiologa.

 

Kad jāvēršas Latvijas Ģimenes hiperholesterinēmijas reģistrā

* Ja šī slimība diagnosticēta pirmās pakāpes radiniekam – vecākiem, brāļiem, māsām, bērniem,

* asinsanalīzēs konstatēts augsts holesterīna līmenis – virs 8 mmol/l,

* ne tikai pašam, bet vēl kādam ģimenes loceklim holesterīna līmenis ir virs 7 mmol/l,

* holesterīna līmenis virs 7 mmol/l un ģimenē bijuši pēkšņas nāves vai agrīnas sirds slimības gadījumi,

* zema blīvuma holesterīna (ZBLH) līmenis ir lielāks par 5 mmol/l,

* ārsts atklājis cīpslu ksantomas,

* pašam vai pirmās pakāpes radiniekiem agrīnā vecumā (vīriešiem pirms 55 un sievietēm pirms 60 gadiem) diagnosticēta sirds artēriju slimība ar holesterīna izgulsnēšanos, piemēram, miokarda infarkts, implantēti stenti u. c.

 

Shutterstock ilustrācija
LA.lv
AN
Annika Niedrīte
Veselam
10 soļi, kā pārtraukt tērēt savu dzīvi “pa tukšo”
1 diena
LE
LETA
Veselam
Tirgotāji: Alkohola un tabakas ierobežojumi dziesmu svētkos motivēs meklēt nelegālu preci
1 diena
LE
LETA
Veselam
Aptieku reforma. Farmācijas nozares pārstāvjiem šodien pēdējā iespēja paust viedokli
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LA
LA.LV
Ekonomika
Vai finanšu pratībā mīņājamies uz vietas
7 stundas
LA
LA.LV
Kultūra
Mārtiņam Eglienam nav bail iejusties maestro Paula tēlā
8 stundas
Uldis Šmits
Pasaulē
Uldis Šmits: Lielais informatīvais karš
7 stundas
LE
LETA
Latvijā
FOTO. “Riga Street Food Festival” Vecrīgā pulcējis aptuveni 8000 apmeklētāju
11 stundas
LE
LETA
Dabā
Svētdiena būs pārsvarā mākoņaina
12 stundas