Veselam
Ārstēšana

Ausis ūdenī… Kā pasargāt no iekaisuma0

Foto – Shutterstock

Ko nozīmē jēdziens peldētāja auss? Vai ausis no ūdens jāsargā ikvienam? IVARS JELGAVĀ

 

Veselas ausis, kurās ir pietiekami daudz sēra, ūdenī spēj sevi aizsargāt. Ārstu prakses “Locus Medicus” ausu, kakla un deguna ārste Dace Snipe iesaka uzmanīties, ja ir bojāta auss ejas āda. Tad, atmiekšķējoties sēram, kam piemīt antibakteriālas īpašības, noslēgtajā mitrajā, siltajā un tumšajā vidē var savairoties baktērijas. Peldoties bieži, iekaisums mēdz atkārtoties. Ar laiku ādas virsējais slānis sabiezē, auss eja sašaurinās, samazinās sēra izdale, un ausis tiek sliktāk aizsargātas no infekcijām.

Ārējās auss ejas iekaisums, ko dēvē par peldētāja ausi, visbiežāk piemeklē, vasarā peldoties, taču to var iegūt visu gadu, pat apmeklējot baseinu vai mazgājoties vannā.

Par šo kaiti vispirms liecina auss kņudēšana, pietūkums un apsārtums, var izdalīties strutas. Rodas stipras sāpes, kas pastiprinās, pavelkot ausi vai kustinot žokli.

Visbiežāk šī vaina piemeklē tos, kuri ausis berzē, kasa, tīra ar vates kociņiem, regulāri ievieto tajās austiņas vai lieto dzirdes aparātu, jo šādi mēdz rasties ādas mikrotraumas.

Problēmas var rasties, arī nirstot zem trīs metru dziļuma. Tad auss aizkrīt, rodas vidusauss iekaisums vai asinsizplūdums, sāpes.

Ja agrāk ūdenī radušās problēmas ar ausīm, jārūpējas par profilaksi. Tiem, kuriem bungplēvītē ir caurums, ausis no ūdens sargās mīkstie silikona aizbāžņi.

Pirms ilgstošākas peldes auss ejā aizsardzībai var iepilināt olīveļļu vai iepūst speciālu aerosolu. Pēc iznākšanas no ūdens ieteicams lietot 2–3 auss ejas higiēnai paredzētus pilienus, kas radīs skābu vidi. Peldot atkārtoti, pietiks to darīt reizi dienā, vakarpusē. Izmirkušās ausis labāk izpūst ar fēnu, nevis slaucīt ar dvieli.

LA.lv