Veselam
Ārstēšana

Austrumu slimnīcā bez tuvinieku ziņas sievietei pārtrauc dzīvības uzturēšanu 0

Foto – CARO/Scanpix

Veselības inspekcija (VI) saņēmusi iesniegumu par gadījumu, kurā Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā (RAKUS) bez tuvinieku piekrišanas no dzīvības funkcijas uzturošiem aparātiem atvienota paciente, aģentūrai LETA apstiprināja inspekcijas pārstāve Līga Jeroščeva.

Viņa norādīja, ka sākts ekspertīzes process. Iesnieguma izskatīšanas termiņš ir četri mēneši.

Latvijas Televīzijas raidījums “Panorāma” šovakar vēstīja, ka Austrumu slimnīcas valde nolēmusi veidot komisiju notikumu apstākļu izmeklēšanai, savukārt Valsts policija par notikušo ir ierosinājusi kriminālprocesu pēc 13.nodaļas “Noziedzīgi nodarījumi pret personas veselību”.

Vienlaikus veselības ministre Anda Čakša raidījumam apliecinājusi, ka pēc šī gadījuma stacionāriem uzliks par pienākumu informēt tuviniekus par iespēju atvadīties no pacienta. “Profesionālās asociācijas jau ir sākušas gatavot, ko mainīt Ministru kabineta noteikumos par šo protokolu, kas fiksē smadzeņu nāvi, un kam tur jābūt iekšā papildus,” sacīja ministre.

Austrumu slimnīcā gadījumu skaidro ar komunikācijas trūkumu, jo slimnīcas dežūrārsts ar pacientes tuviniekiem bija runājis par sirdsdarbības un elpošanas stabilizēšanos, ko izdevās mākslīgi panākt, pieslēdzot pacienti dzīvības funkcijas uzturošiem aparātiem, tomēr acīmredzot ārsts nebija pietiekami skaidri norādījis uz aizdomām par smadzeņu nāvi.

Kā norādīja RAKUS pārstāve Aija Lietiņa, pēc smadzeņu nāves konstatēšanas paciente tika atslēgta no dzīvības funkcijas uzturošiem aparātiem saskaņā ar noteikto kārtību, kādā veicama smadzeņu un bioloģiskās nāves konstatēšana, proti, veicot elektroencefalogrammu, pacienti 24 stundas novērojot un aizpildot smadzeņu nāves diagnostikas karti.

Lietiņa uzsvēra, ka Austrumu slimnīcas mediķi darīja visu iespējamo, lai pacienti glābtu, taču diemžēl tas neizdevās. “Izsakām visdziļāko līdzjūtību pacientes piederīgajiem un atvainojos slimnīcas vārdā par iespējamu komunikācijas trūkumu, nepietiekami izskaidrojot pacientes veselības stāvokli,” sacīja slimnīcas pārstāve.

Vienlaikus Austrumu slimnīcas anestezioloģijas un neatliekamās medicīnas galvenais speciālists Viesturs Liguts norādīja, ka diemžēl pacienti glābt nebija iespējams, jo smagu pēcoperācijas sarežģījumu dēļ viņai iestājās smadzeņu nāve – pilnīgs un neatgriezenisks visu smadzeņu funkciju zudums. “Izsakām visdziļāko līdzjūtību tuviniekiem par sāpīgo zaudējumu,” pauda Liguts.

LA.lv