Veselam
Ārstēšana

Austrumu slimnīcas urologi kungiem reģionos bez maksas pārbauda veselību0

Foto – Shutterstock

Jau trešo gadu Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Uroloģijas klīnikas ārsti dodas uz Latvijas reģioniem, kur trūkst urologu, lai vīriešiem bez maksas sniegtu konsultācijas un pārbaudītu veselību. Šogad urologi nolēmuši pilnu darba dienu pieņemt vīriešus Dobelē, Cēsīs, Rēzeknē un Jēkabpilī.

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas urologi jūnijā jau viesojušies Dobelē, Cēsīs un Rēzeknē. 29. jūnijā urologs vīriešus gaidīs Jēkabpils poliklīnikā (tālr. reģistrācijai 65237840). Taču lielās kungu intereses dēļ urologi uz šīm pilsētām nolēmuši šogad doties vēlreiz – jau jūlijā.

Konsultācijas reģionos notiek, pateicoties labdarības un ziedojumu vākšanas akcijai „Pīļu skrējiens”, ko jau vairākus gadus Tēva dienā organizē vīriešu organizācija „Round Table Latvija” sadarbībā ar Rīgas Austrumu klīnisko universitātes slimnīcu un Austrumu slimnīcas Atbalsta fondu. Katrs, kurš ziedo reģionos dzīvojošo vīriešu veselības pārbaudēm, saņem mazu, dzeltenu rotaļu pīlīti ar kārtas numuru. Pēc tam visas pīles vienlaikus tiek ielaistas Rīgas kanālā, kur tās, straumes nestas, uzsāk sacensības. Ātrāko pīlīšu īpašnieki iegūst dažādas atbalstītāju sarūpētas balvas, bet saziedotā nauda tiek izmantota, lai nodrošinātu Rīgas urologu izbraucienus uz reģioniem.

„„Pīļu skrējiens” ir labdarības akcija, kas jau vairāk nekā 20 gadus tiek rīkota dažādās pasaules valstīs, lai atraktīvā veidā pievērstu sabiedrības uzmanību vīriešu veselībai un vāktu ziedojumus. Arī Latvijā šī akcija jau kļuvusi par tradīciju,” stāsta Austrumu slimnīcas urologs Māris Jakubovskis.

Austrumu slimnīcas urologi kungus reģionos konsultē un pārbauda, nesaņemot par to samaksu. Ar labdarības akcijā saziedotajiem līdzekļiem tiek segti izdevumi par transportu, telpu un aparatūras īri, instrumentiem un materiāliem.

„Vislielākais cietējs valstī pašlaik ir lauku cilvēks, kuram nav viegli nokļūt pie urologa. Bieži vien rajona slimnīcā šāda speciālista nav, bet aizbraukt uz Rīgu dažādu iemeslu dēļ ir sarežģīti. Tāpēc radās ideja organizēt urologu izbraucienus uz laukiem,” stāsta dakteris Jakubovskis.

„Šīs akcijas mērķis ir arī uzlabot vīriešu attieksmi pret savu veselību. Nav noslēpums, ka liela daļa vīriešu ir kūtri uz veselības pārbaudēm. Ja sievietei kaut kas kaiš, viņa aiziet pie ārsta. Bet īsts vecis taču neies, jo viņš jau vēsturiski ir audzināts neraudāt un nesūdzēties, ziedot savu dzīvību ģimenes un valsts labā. Tāpēc, lai gan puiku piedzimst vairāk, gadiem ejot, liela daļa vīriešu iet bojā un sieviešu paliek vairāk. Lielu daļu no šīm nāvēm varētu novērst, ja vīrietis būtu laikus vērsies pie ārsta.”

Runājot par vīriešu veselību, parasti visvairāk tiek akcentēts prostatas vēzis, ko joprojām bieži konstatē novēloti. Tomēr tā nebūt nav vienīgā uroloģiskā slimība, kas apdraud vīriešus un ko būtiski atklāt pēc iespējas ātrāk. „Vīrieši cieš arī no nieru un urīnpūšļa slimībām, tai skaitā ļaundabīgiem audzējiem. Viņiem ir arī seksuālas dabas traucējumi. Ja vīrietim ir problēmas seksuālajā dzīvē, vai tad viņam var būt laimīga ģimene, laba dzīves kvalitāte?” retoriski jautā Jakubovskis. „Tādēļ uz bezmaksas konsultācijām reģionos vīrieši ir aicināti nākt ar jebkuru problēmu. Var nākt arī vienkārši pārbaudīt veselību vai aprunāties ar urologu. Mūsu galvenais mērķis ir veselīgs, motivēts un labi noskaņots vīrietis.”

Austrumu slimnīcas urologs Juris Jansons, kurš 14. jūnijā konsultēja pacientus Cēsīs, stāsta, ka gribētāju apmeklēt bezmaksas urologa konsultācijas šajā pilsētā ir patiešām daudz. „Ļoti liels prieks darīt kaut ko vairāk un darīt to tieši Cēsīs. Piestrādājot Cēsu klīnikā par dežūrķirurgu, esmu novērojis, ka Cēsis ir stipru vīru pilsēta un vienīgais, kas šos vīrus var nogāzt no kājām, ir slimība,” viņš saka. „Uz bezmaksas konsultācijām pie manis todien bija pierakstīti 16 vīrieši un vēl divtik diemžēl bija palikuši aiz strīpas. Konsultētie pacienti lielākoties bija vīri gados, kuri nekad nebija bijuši pie urologa. Starp viņiem bija tādi, kuriem bija nepieciešama tālāka rūpīga izmeklēšana.”
Arī jūlijā Austrumu slimnīcas urologi dosies pie vīriešiem Dobelē, Cēsīs, Rēzeknē un Jēkabpilī, katrā pilsētā veltot pilnu darba dienu vīriešu konsultēšanai un izmeklēšanai. Pieteikšanās uz konsultācijām tiks savlaicīgi izsludināta vietējā presē. Jau zināms, ka Cēsu klīnikā Austrumu slimnīcas urologs pacientus uzņems 7. jūlijā (tālr. reģistrācijai 64125634).

LA.lv