Veselam
Bērni

Zīdaini čurināt vai lietot autiņbiksītes? Strīdīgie māmiņu jautājumi 0

Foto: shutterstock.com

Tā pierasts pie gatavajām autiņbiksītēm, ka vecāki nespēj pat iedomāties, kā bija vēl pirms ceturtdaļgadsimta, kad māmiņas, gaidot mazuli, apšuva marles gabaliņus, izveidojot no tām autiņus, ko likt bērniņam kājstarpē. Kā vakaros, kad mazais jau bija aizmidzis, visus netīrās veļas kalnus vajadzēja mazgāt ar rokām, jo arī automātisko veļas mazgājamo mašīnu vēl nebija. Tagad toties vecākiem ir citas problēmas – kā mazuli pasargāt no iekaisumiem, dermatīta un citām ar autiņbiksīšu valkāšanu saistītām problēmām.

“Kad autiņbiksīšu nebija, katra māmiņa visu mācēja ievirzīt tā, ka bērns pietekami ātri atskārta, kas ir viņa dabiskās vajadzības un ka tās arī pašam jāuzmana, toties tagad, autiņbiksīšu režīmā, līdzīga piedomāšana izpaliek,” uzskata Latvijas Zīdīšanas veicināšanas konsultantu asociācijas valdes priekšsēdētāja Sandra Lase. “Protams, iepriekšējām paaudzēm bija sava pieredze. Parasti bija tā, ka mamma palīdzēja bērnam apzināt nepieciešamo. Ko tas nozīmē? Kad zīdainis grib čurāt vai kārtot lielās lietas, viņu piemeklē sfinkteru spazmas. Tās sākumā saistās ar dzemdību diskomfortu, kad bērns juta kaut ko līdzīgu. Tāpēc mazie signalizē kliedzot. Citi barošanas laikā atslābinās, atbrīvojas, un tad viss notiek. Ir arī tādi bērniņi, kuri pēkšņi pamet krūti, iekliedzas, nokārtojas un tad gatavi turpināt zīst.”

Sākumā šis process izraisa zināmu stresu. Ja mamma šo signālu no paša sākuma uztver, viņa var īstajā brīdī paturēt bērnu virs bļodiņas vai autiņiem, palīdzot nokārtoties šādā veidā. Kādreiz tā darīja teju vai visās ģimenēs. Līdz ar to bērns padarīja savu, kad mamma uz to praktiski pamudināja. Mazulis drīz pierada, ka mamma šad tad piedāvāja nokārtoties. Daudzas sievietes to pieprot joprojām. Bērns, ja pat uz pāris stundām uz kaut kurieni aizbrauc, paciešas, kaut arī viņam ir uzvilktas autiņbiksītes. Un, pārrodoties mājās, ir sauss.

Traucē sevi iepazīt

Triju četru mēnešu vecumā, kad bērns sāk apvelties uz vēdera, viņš pamazām iepazīst savu ķermeni. Ja nav uzvilktas autiņbiksītes un viņš pačurā, tad var izjust, kā tas notiek. Arī ar mazākiem bērniem novērots – tiklīdz autiņbiksītes novelk, zīdainītis uzreiz atbrīvojas, jo uztver to kā piedāvājumu, un dara.

Bērnam ir svarīga sava ķermeņa identifikācija. Ja visu laiku, kad bērns bezbēdīgi iepazīst savu ķermeni – aptausta kājas, vēderu, dzimumorgānus –, viņš būs autiņbiksītēs, kas nosedz trešdaļu ķermeņa, šī zona viņam paliks noslēpumā tīta.

“Kad bērns mācās rāpot, viņam patīk būt bez autiņbiksītēm. Tad viņš iepazīst arī savas peļķītes,” stāsta Sandra Lase. “Ja bērns izticis bez šīm priekšzināšanām, viņš var baidīties sēsties uz podiņa. Mazais pieradis, ka vienmēr it kā pats no sevis nokārtojas autiņbiksītēs. Tas, ka biksītes mēģina novilkt, viņu biedē. Tā sākas stāsti par bērniem, kuri, lai nokārtotos pa lielam, ielien kādā stūrī, paslēpjas vai vispār dara to tikai stāvus.”

Der vai neder puikām?

Dzirdēts, ka bērns autiņbiksītēs pārkarst, ka īpašs risks ir puikām, taču novērojumi to neapstiprina. Izņēmums – ja autiņbiksītes maina pārāk reti un bērns dienu un nakti atrodas tādā kā slapjā kompresē.

Fizioterapeite Kristīne Stalidzāne uzsver: “Nav nopietnu pētījumu, kas pierādītu, ka autiņbiksītes atstāj nopietnu ietekmi uz bērna fizioloģiju. Agrāk runāja: ja bērns ilgi nēsā autiņbikses, varot deformēties kājas. Tie ir maldi! Vēl viens aizspriedums – autiņbiksītes neesot ieteicamas puisīšiem, jo tas vēlāk iespaidošot dzimumfunkciju. Arī tam pierādījumus neesmu atradusi.”

Sargā vai kaitē?

“Noteikti vēlos atgādināt par higiēnu: autiņbiksītes regulāri jāmaina, un jāsargās no jebkāda iekaisuma zem tām, turklāt dibentiņš nedrīkst izsust,” akcentē Sandra Lase. “Esot autiņbiksītēs visu laiku, ir gaužām silts. Kad mazais ir bez tām, arī rāpo, tā ir dabiska norūdīšanās, kas turklāt novērš iekaisuma risku. Ja bērns kustas ar pliku dupsi un pat sēžas uz grīdas, viņa veselībai tas nāk tikai par labu. Ja būs auksti, bēbis vienmēr paprasīsies mammai klēpī vai uz rokām.”

Runājot par mikrofloru, bērnu kopšanas speciāliste uzsver: vide autiņbiksītēs ir diezgan sterila un sargājoša. Bērnam, kas nav pieradis iztikt bez tām, bez autiņiem pastāv lielāks infekcijas risks. Turpretī tiem, kam ir nieru problēmas, iesaka pēc iespējas ātrāk pārtraukt izmantot autiņbiksītes, bet, runājot par urīnpūšļa slimību draudiem deviņus mēnešus veciem bērniem, urologi atzīst: tiem, kas pārsvarā bijuši autiņbiksītēs, tie ir mazāki.

Podiņam vēl par agru

“Bērnam dabiski jānobriest, lai mēs, pieaugušie, varētu sagaidīt no viņa kontrolētu darbību un vēl jo vairāk – iniciatīvu,” spriež fizioterapeite Kristīne Stalidzāne. Cīrihes pediatrijas profesora Remo Largo veiktajā pētījumā pierādīts: intensīviem uz podiņa iešanas treniņiem nav ietekmes uz zarnu un urīnpūšļa kontroles apgūšanu. Šīs pieaugušo aktivitātes mazulim nozīmē tikai pakļaušanos cita cilvēka kontrolei, taču ir svarīgi respektēt bērna paša ierosmi un aktīvi atbalstīt.

“Ir mammas, kuras pārāk agri – jau četros mēnešos – sāk turēt vai sēdināt bērnu uz poda. Tas nebūtu vēlams. Mazo vispār nedrīkst sēdināt, iekams viņš pats nav iemācījies sēdēt un apsēsties. Turklāt bērnam pirmajā dzīves gadā urinēšanas process notiek neapzināti, spināla smadzeņu refleksa līmenī: urīnpūslis piepildās un uzreiz iztukšojas. Bērns sāk apzināties šo procesu tikai vecumā starp otro un trešo gadu.” Ieteikums – nesteigties ar podiņmācību līdz gadiņam vai diviem un turpināt lietot autiņus. Izņēmums pieļaujams vien tad, ja bērns pats izrāda vēlēšanos vairs nevilkt autiņbiksītes, priecājas par sēšanos uz podiņa un par rezultātu.

 

LA.lv
VE
Veselam.lv
Veselam
Slimnīcā uzstādīts mātes piena analizators – solis tuvāk Latvijā pirmās mātes piena bankas izveidei
23 stundas
VE
Veselam.lv
Veselam
Neliekot vajadzīgās brilles, autovadītāja reakcijas ātrums samazinās
23 stundas
VE
Veselam.lv
Veselam
Aicina ziedot tēju trūkumā nonākušo ģimeņu atbalstam
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

DK
Dace Kokareviča
Latvijā
Latvijas proklamētāju stiprās dzimtas
17 minūtes
SK
Skaties.lv
Latvijā
No kuras vietas vērot 18. novembra salūtu? Atbild “Saules mūža” veidotāji
1 stunda
LA
LA.lv
Ekonomika
Saskaņotos paziņojumus turpmāk varēs noformēt arī mobilajā telefonā
49 minūtes
LA
LA.lv
Latvijā
Varēs apskatīt ASV raķešu sistēmu “Patriot”. Kā noritēs grandiozā militārā parāde?
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Par mata tiesu no lielas nelaimes! Mediķi brīdina gājējus
45 minūtes