Veselam
Netradicionāli

Jolanta Tabaka: Viss mainījās, kad Baha ziedi palīdzēja izkļūt no slimību loka0


Jolanta Tabaka
Jolanta Tabaka
Foto – Matīss Markovskis

Baha ziedu terapija. Par šādu vārdu salikumu un dziedināšanas veidu daudzi brīnās. Kādreiz arī Jolanta Tabaka par to neko nebija dzirdējusi. Viss mainījās, kad Baha ziedi viņai pašai palīdzēja izkļūt no apburtā slimību loka un emocionālās bedres.

 

Jūs vadāt savu uzņēmumu, kas eksportē celtniecības materiālus uz Skandināvijas valstīm. Vēl esat diplomēta medicīnas māsa un psiholoģe. Kā jūsu dzīvē ienāca Baha ziedu terapija?

Tikai tagad, palūkojoties atpakaļ, varu nojaust likumsakarību ķēdi. Medicīna gan bija mana pirmā interese, jau skolas gados zināju, ka to studēšu. Kad man bija 13 gadu, aprūpēju kādu vientuļu vecu kundzi, biju viņas palīdze un morālais atbalsts divus gadus, tāpēc medicīnas skolā jutos kā zivs ūdenī. Jau mācoties otrajā kursā, sāku strādāt intensīvās terapijas nodaļā.

Kad piedzima meita, medicīna atkāpās otrajā plānā. Vēlāk sāku studēt psiholoģiju. Zināšanas pārsvarā noderēja uzņēmējdarbībā, saziņā ar kolēģiem un klientiem. Jāteic, dzīve ritēja visai harmoniski.

Izšķirīgais pagrieziens saistīts ar lielu traģēdiju. Piepeši dažu stundu laikā nomira mamma. Es tajā laikā atrados ceļojumā zemeslodes otrā pusē. Par notikušo uzzināju pēc vairākām dienām, kāpjot lidmašīnā.

Es nespēju pieņemt domu, ka mammas vairs nav. Mans prāts atraidīja realitāti, un ķermenis uz to reaģēja – sākās veselības ķibeles. Imūnsistēma sabruka kā kāršu namiņš, mocīja akūti iekaisumi, pazuda miegs, veselība, pievienojās trauma – braucot ar skrituļslidām, nokritu un izsitu plecu. Neveiksmju sērija nebeidzās.

Kas palīdzēja?

Mums ar māsu (dzejniece Iveta Šimkus – red.) bija noruna – ja ir ļoti slikti, varam viena otrai zvanīt jebkurā diennakts laikā. Pat ja nav ko teikt, var vienkārši klusēt vai raudāt. Tā arī reizēm darījām. Allaž esam viena otrai atbalsts un iedrošinājums. Iveta ir 11 gadu vecāka par mani. Bērnībā karsti lūgusi Dievu un vecākus, lai dāvina māsiņu. Re, ja ļoti lūdz un tic, pat māsu var izlūgties.

Ar savām kaitēm gāju pie dažādiem ārstiem. Kāds dakteris it kā starp citu pavaicāja, vai esmu dzirdējusi par Baha ziedu terapiju, tā varētu palīdzēt… Biju gatava izmēģināt jebko, lai tikai apstādinātu nelāgo karuseli. Man iedeva mazu pudelīti, līdzeklis bija jāpūš mutē. Piektajā dienā piepeši apjautu: šodien neesmu raudājusi un arī vakar ne! Kaut kas bija mainījies. Tagad zinu, ka līdzeklis līdzsvaroja manu šoka stāvokli.

Ieinteresējos par šo metodi un uzzināju, ka to pēc ilgiem pētījumiem pagājušā gadsimta 30. gados izveidoja angļu ārsts Edvards Bahs. Izrādījās, Latvijā ir centrs Ziedu enerģija, ko vada Laura Tidriķe. Viņa tulko grāmatas par šo tēmu un māca jaunos terapeitus. Devos mācīties.

Paskaidrojiet, ko ietver šī metode!

Studējot terapijas metodi un lasot par Baha novērojumiem tolaik, kad viņš strādāja par ķirurgu, pamanīju pārsteidzošu līdzību ar pārdomām, kas jau sen urdīja mani. Kāpēc kāds pacients atveseļojas, bet citam pēc tādas pašas operācijas kļūst vēl sliktāk? Kāpēc vienu skar infekcijas slimība, bet otrs tādos pašos apstākļos nesaslimst? Tas, ko ārstē klasiskā medicīna, ir sekas. Taču svarīgi zināt, kāpēc slimība sākusies.

Prātā projicējas domas, kas izraisa noteiktas emocijas, bet ķermenis uz to reaģē dažādi. Mehānismu, kā tas notiek, zinātnieki vēl pēta, taču nav šaubu, ka emocijas un domas būtiski ietekmē pašsajūtu, veselību un noteiktu orgānu darbību. Arī ārsts Edvards Bahs secināja – patiesie cēloņi meklējami ilgstošā negatīvā emocionālajā stāvoklī. Proti, nevis slimība ietekmē emocijas, bet, tieši otrādi, emocionālais stāvoklis ietekmē iespēju saslimt un atveseļoties. Tātad, lai kļūtu vesels, jābūt līdzsvarā emocijām, domām un prātam, tad ķermenis iedarbina atveseļošanās resursus – medicīnā to dēvē par spēcīgu imūnsistēmu.

Bahs radīja maigu, pilnībā nekaitīgu dziedināšanas metodi, kas ļauj emocionālo pasauli līdzsvarot, izmantojot augus. Astoņus gadus ārsts pētīja dažādus savvaļas augus – to augšanas īpatnības, izskatu, ziedēšanas veidu – un salīdzināja ar cilvēka raksturu. Viņš atklāja 38 atbilstīgus augus, piemēram, puķu sprigani, pērtiķmutīti, ancīti, mežvīteni, ārstniecības verbēnu, cigoriņu… Katra dziedinošais spēks spēj līdzsvarot kādu no negatīvajiem psiholoģiskajiem, emocionālajiem stāvokļiem. Baha ziedi palīdz dzīvi atkal sasiet kopā, lai tā normāli ritētu tālāk.

Lai iegūtu tā dēvēto mātes esenci, augus vāc ziedēšanas brīdī, liek stikla traukā ar avota ūdeni un atstāj tiešos saules staros – tā ir saules metode. Vēl izmanto vārīšanas metodi. Ārstēšanai ņem dažus pilienus, ko atšķaida ar ūdeni. Pūš mutē, jo līdzeklis caur gļotādu ātrāk nonāk organismā. Atkarībā no emocijām var kombinēt vairākus līdzekļus, līdz pat septiņiem vienā lietošanas kursā.

Ar ko Baha ziedu terapija atšķiras no citām metodēm?

Lūk, stāsts par trim pacientiem. Vienam ir urīnpūšļa iekaisums, otram sāp galva, trešais pārcietis insultu. Klasiskajā medicīnā viņus, protams, ārstētu dažādi. Baha ziedu terapijā vispirms noskaidro svarīgus aspektus. Kā pacients reaģē uz savu slimību. Kas notika neilgu laiku pirms saslimšanas. Meklē emocionālo stāvokli, kurā zudis līdzsvars.

Izrādās, pirmais pacients nesen piedzīvojis tuvinieka nāvi, otrais iekļuvis autoavārijā, kurā fiziski nav cietis, bet trešo nupat skāris pēkšņs finansiāls zaudējums. Kļūst skaidrs, ka visiem trim saslimšanas palaidējmehānisms bija pēkšņs šoks. Traumējošais notikums izjaucis smalkā ķermeņa harmoniju, tā pareizu saistību ar fizisko ķermeni.

No Baha ziedu terapijas viedokļa visiem trim var palīdzēt līdzeklis, kas iegūts no čemuru baltstarītes. Tas palīdz pārvarēt šoku, atgūt iekšējo līdzsvaru. Ja cēloni neitralizē, organismā atjaunojas pašsakārtošanās resursi.

Baha ziedu terapijā ir precīzi definēti 38 negatīvie emocionālie stāvokļi, piemēram, noraizējies, dusmīgs, aizvainots, nedrošs, greizsirdīgs, skaudīgs, neiecietīgs… Tiek izmantots auga enerģētiskais potenciāls, kas darbojas, līdzsvarojot pretējo emociju. Auga īpašības un vērtīgums spēj harmonizēt to, kas izgājis ārpus līdzsvara. Ja iemesls ir konkrētas bailes, piemēram, no suņa, gulēšanas tumsā, augstuma vai lidošanas, derēs lāsainās pērtiķmutītes līdzeklis.

Bahs novēroja augus un saskatīja kopsakarības ar cilvēka personības, emociju iezīmēm. Piemēram, puķu spriganei vajag daudz vietas, aug strauji, stublājs ir spēcīgs, smagnējs. Kad pogaļas nogatavojušās, sēklas izšaujas ar lielu spēku. Līdzīgi spriganes tipa cilvēks izšauj to, kas prātā, nedomājot par sekām. Izvirza mērķus un skaidri zina, kā līdz tiem nokļūt. Taču, tiklīdz jūt, ka citi ir tādi lēnīgi, pieaug neiecietība. Straujums, kas viņā ir unikāls un pozitīvs, pavēršas pret pašu. Atrodoties spriganes negatīvajā emocionālajā stāvoklī, cilvēks nereti cieš no muskuļu sasprindzinājuma, asām, spazmatiskām sāpēm, gremošanas traucējumiem. Manā praksē, izmantojot spriganes līdzekli, veiksmīgi tika izārstēts trejzaru nerva iekaisums


Gribas saprast, kā tieši iedarbojas Baha ziedi.

Dzīvē ne visu var līdz galam izprast, ar prātu izskaidrot. Piemēram, precīzos vārdos ne tik vienkārši izteikt labās sajūtas, ko sniedz peldēšanās jūrā. Tomēr ikviens pateiks, ka tā ir jaukāka, citādāka nekā baseinā. Līdzīgi ir ar Baha ziedu iedarbību – šī terapija nav izmērāma, taču darbojas.

Atveseļošanās process nav tik atkarīgs no tā, vai metodei tic vai netic. Tomēr ir vērtīgi saprast, kā ķermenis reaģē uz paša postošajām emocijām un domām. Piemēram, cilvēks, kuram ir migrēna, sāka novērot, kas ar viņu notiek pirms lēkmes. Drīz vien saprata, ka migrēnu ierosina dusmas.

Edvards Bahs vispirms precīzi definēja iedzimtos 12 emocionālos stāvokļus jeb temperamenta tipus. Lai terapeits to noteiktu, jānovēro ķermeņa valoda, jāklausās stāstītajā. Ko jūti, domā un dari – šie jautājumi ir Baha ziedu terapijas pamatā. Kāds biji bērnībā, ko patika darīt, kā izvēlies ēdienu, kā uzvedies slimojot.

Kad sāku praktizēt, jutos pārsteigta, ka daudzi skaidri atceras konkrēto notikumu, par kuru, piemēram, saglabājies aizvainojums. Nosauc gadu, pat mēnesi un dienu. Ja joprojām atceras, tātad tā situācija ir dzīva arī pašlaik.

Vēlāk Bahs konstatēja, ka atsevišķi emocionālie stāvokļi nav iedzimti, bet izveidojas dzīves laikā un ir ļoti stabili, piemēram, pārāk liela atbildības sajūta, kategorisms, valdonīgums. Vēl citi ir saistīti ar īslaicīgiem emocionāliem stāvokļiem, piemēram, vainas apziņa, mazvērtības sajūta, bailes par citiem, aizvainojums.

Emocijas nevaram nosvērt, taču katram ir savs pieļaujamais līdzsvara diapazons, kura ietvaros cilvēks ir vesels, pozitīvs un dzīvi uztver kā fantastiski skaistu iespēju. Ja stāvoklis ir harmonisks, to var salīdzināt ar normālu ķermeņa temperatūru. Ja līdzsvars tiek traucēts, notiek nobīde par dažiem grādiem un tas vēl nav nekas, bet, ja pārspriegojas, tas sāk izpausties emocionālā diskomfortā vai ķermeniskās vainās.

Vai Baha ziedi var arī palīdzēt pēc garās ziemas, kad jūties saguris?

Tuvojoties pavasarim, emocijas mēdz iziet no līdzsvara. Ir iztukšotības sajūta. Baha ziedu terapijā tas ir Eiropas olīvkoks. Bahs rakstīja, ka cilvēks, atrodoties olīvkoka emocionālajā stāvoklī, vairs nejūt sevī spēku kaut ko darīt. Līdzeklis, ko iegūst no olīvkoka ziediņiem, palīdz rast resursus, lai var atjaunoties.

Šajā laikā daudziem ir traucēts nakts miegs. Arī te var palīdzēt Baha ziedi. Ja nevar iemigt un prātā tā vien griežas problēmas par to, kas jāizdara, jāpaspēj, noder līdzeklis no ārstniecības verbēnas. Ja iemieg labi, bet nakts vidū pamostas un kāda doma rotē kā iesprūdusi plate, jāķeras pie parastās zirgkastaņas līdzekļa.

Kur jūs pati gūstat labsajūtu?

Mana laimes terapija ir gleznošana. Mēs ar vīru daudz ceļojām, un ik pa laikam pieķēru sevi domājam – ja vien mācētu uzgleznot, cik pasaule ir skaista… Bet es jau nemāku. Reiz, skatoties kādā brīnišķīgā ainavā, sāku ar zīmuli vilkt līnijas. Mājās lapu parādīju meitai. Viņa uzreiz sarunāja man privātskolotāju.

Vēl es domāju, ka līdz ar Dieva gādību man tika iedots šis rīks, jo gleznot sāku neilgi pirms mammas aiziešanas. Arī tas palīdzēja noturēties pie trauslās sabrukšanas līnijas.

Ir liels prieks likt krāsas uz audekla, atainot to, ko jūtu. Man patīk viss, kas notiek gleznošanas procesā. Esmu pat uzdrīkstējusies dažas gleznas dāvināt.

Vēl es gatavoju sejas un ķermeņa krēmus. Tas ir smaržīgs, sievišķīgs un skaists vaļasprieks, pacilā dvēseli. Kad es saku, ka vāru krēmus, daudzi iedomājas pavārmākslu. Principi tiešām ir līdzīgi. Maisu, kuļu, sildu, kamēr iegūstu viendabīgu masu.

Apguvu to pašmācības ceļā, internetā izpētīju receptes, pareizas vielu kombinācijas. Man patīk, ka zinu krēmu sastāvu. Sākumā gāja dažādi – radās kunkuļi, atslāņojās, bet tagad izdodas labi. Vienmēr pagatavoju daudz vairāk, nekā man nepieciešams. Dāvinu mīļiem un tuviem cilvēkiem.

Vai ir arī kādi kustību prieki?

Man ir diezgan aktīvs dzīvesveids. Dzīvojam Pārdaugavā netālu no upes, tur skrienu, kad izvedu ārā suni. Ar dēlu un vīru braucam ar divriteņiem. Strādāju Baltijas Fizioterapijas centrā, te visi ir sportiski, reizēm kāda kolēģa uzraudzībā dodos vingrot.

Man ļoti patīk saule un siltums. Baudu par visiem simt procentiem un priecājos. Brīnišķīgs siltuma avots ir pirts. Nereti ar draudzenēm taisām meiteņu vakarus pirtī, izmēģinām manu krēmu un skrubīšu arsenālu. Iecienīts ir sāls un zilā māla skrubis, kam piepilinu lavandas ēterisko eļļu. Gatavoju cukura un medus skrubi ar mežrozītēm, ko pati vasarā salasu. Arī pirtsslotas sienu. Tās glabāju saldētavā. Atliek tikai uz dažām minūtēm iemērkt aukstā ūdenī un var pērties. Pirts uzlabo omu un veselību. Tā ir arī kopā būšana ar ģimeni, draugiem.

Dzīvojam privātmājā, un man ir savs trīsreiztrīs dārziņš. Tiešām ir liela laime no rīta basām kājām aizskriet uz dārzu, saplūkt zaļumus brokastīm.

Vasarās mēs īrējam namiņu jūras tuvumā. Jāpateicas vīram, kurš radīja ģimenei tik burvīgu iespēju pavadīt laiku pie jūras. Es priecājos, ka arī meita ar savu vīru atbrauc padzīvot. Džanetei ir 23 gadi, viņa apgūst mūzikla žanru, studē Blekpūlā Anglijā. Arī dēls Patriks ir radošs, viņam ir 13 gadu, dzied zēnu korī un mācās Doma kora skolā.

Ja bērniem gaidāms koncerts vai eksāmens, es jau laikus sagatavoju Baha ziedu versijas, kas šādā brīdī var palīdzēt. Baha ziedus veselības uzlabošanai lietojam tikpat dabiski, kā dzeram zāļu tēju vai ēdam sīpolus ar medu.

Jūs gājāt svētceļojumā pa Camino de Santiago, Svēto Jēkaba ceļu.

Milzīgs paldies manai ģimenei, ka deva tik krāšņu dāvanu – atvēlēja trīs nedēļas būt prom, būt ceļā. Nogāju 333 kilometrus no Leonas pilsētas līdz Finistēras ragam, kas ir vēl aiz Santjago de Kompostelas, kas ir ierastais svētceļojuma galamērķis.

Ideja radās nejauši. Satikāmies ar māsīcu Sarmīti, kura dzīvo Vācijā. Izrādījās, abas esam lasījušas vienu un to pašu grāmatu par šo sakrālo ceļojumu, un abas nodomājām: kādreiz varētu iet… Saskatījāmies. Viss skaidrs – ejam!

Tajā laikā jau apguvu Baha ziedu terapiju. Viens no mācību uzdevumiem bija pētīt emocijas.

To šajā gājienā varēju pārpārēm. Ar katru dienu domām bija vairāk kur izplesties.

Distancējoties no ikdienas, daudz ko ieraugi skaidrāk. Man šķita, ka atbildība ir laba īpašība, tā man piemīt. Pēkšņi ieraudzīju, ka tās ir krietni par daudz. Un cik maz ir uzticēšanās un paļaušanās – Dievam, notikumiem, cilvēkiem, ceļam.

Kādu dienu uz pleca uzkrita ozolzīle. Ieliku to somā un aizmirsu. Kad nonācu galamērķī, ieraudzīju tādu kā ugunskuru no lietām, ko cilvēki nesuši līdzi. Piepeši atcerējos zīli un tik skaidri ieraudzīju savas atbildības nesamērīgo, nevienam nevajadzīgo lielumu. Interesanti, ka pārmērīgi lielu atbildību harmonizē Baha ziedu līdzeklis, kas gatavots no ozola sievišķajiem ziediem.

Ceļā gaidīju no Dieva atbildi – vai man turpināt dziedināt, palīdzēt cilvēkiem atveseļoties. Kādu dienu par to īpaši lūdzu. Pēc dažām stundām tieši priekšā nokrita kāds cilvēks, sniedzu viņam pirmo palīdzību, iedevu arī Baha ziedus, lai emocijas rimtos. Gāju tālāk. Piepeši attapos – kādu atbildi es vēl gaidu, te jau tā bija!

Kopš Santjago ceļa visu daru vieglāk, nespiežu sevi. Mana uzticēšanās pasaulei kļuvusi daudz plašāka.

LA.lv