Veselam
Ārstēšana

Šņāc ausīs… Iespējamie iemesli. Un kāpēc klausīties skaļu mūziku austiņās ir bīstami 0

Foto – Shutterstock

Patīk ļoti skaļa mūzika austiņās? Pēc dažiem gadiem var nākties austiņas nomainīt pret dzirdes aparātu. Pastāvīga dūkoņa un džinkstoņa ausīs vai vēlme ar laiku mūziku klausīties arvien skaļāk liecina, ka dzirde jau ir pasliktinājusies.

Iespējams, katram nācies saskarties ar īslaicīgiem trokšņiem ausīs – dažas sekundes vai dažas minūtes. Tā bieži notiek pēc skaļas mūzikas ilgas klausīšanās ar austiņām, diskotēkā, rokkoncertā, pēkšņas skaļas skaņas apkārtējā vidē vai cita skaļa trokšņa, jo tiek bojātas iekšējās auss matiņšūnas, ko iekustina uztverto viļņu svārstības. Savukārt uztvertie nervu impulsi pa dzirdes nervu nonāk galvas smadzenēs un pēc apstrādes pārvēršas par toņiem. Normālos apstākļos skaņa ir pazīstama un mums saprotama. Jo ilgāku sava mūža periodu cilvēks pavada trokšņainā vidē, jo straujāk matiņšūnas zaudē savas funkcijas – tās noliecas, pat nolūst. Ja matiņšūnas ir bojātas, to uztveram kā troksni no… nekurienes. Organisms, radot šādu diskomfortu, liek saprast, ka kaut kas nav kārtībā.

“LOR klīnikas” dzirdes aparātu akustiķis Kaspars Lapsa uzsver, ka ausīs ievietojamās telefona austiņas – puļķīši – nav paredzētas, lai pastāvīgi klausītos mūziku: – Piemērotākas ir tās, kas apņem ausi, jo nodrošina optimālu izolāciju un mazu spiedienu uz ausīm, kā arī skaņa šķiet sulīgāka, mierīgāka un nav vēlēšanās izmantot maksimāli iespējamo skaņas skaļumu. Austiņas, kas tiek kā puļķīši ievietotas ausī, rada skaņas augstu frekvenču diapazonā un bojā dzirdes matiņšūnas. Ļoti skaļš troksnis tās iznīcina, un dzirde pasliktinās.

Pirmās skaņas, ko cilvēks pārstāj dzirdēt, ir šņācošās. Runājot aci pret aci, tas nav tik jūtami, taču telpā vai citā vidē šī problēma pastiprinās – var dzirdēt, bet ne visu saprast nesaklausīto skaņo dēļ. Sākumā to noraksta uz runātāja it kā neskaidro vai pakluso runāšanu.

Kad īslaicīgu, bet regulāru, vai ilgstoši – 48 stundas – nepārejošu diskomfortu rada neizskaidrojami trokšņi ausīs, Kaspars Lapsa iesaka vērsties pie ausu ārsta vai pie neirologa. Speciālists palīdzēs noskaidrot, vai dzirdes problēma ir tikai skaļa trokšņa dēļ. Tā gadās arī iekšējās auss apasiņošanas, iekšējās un vidusauss uzbūves īpatnību, kakla skriemeļu un galvas traumu (osteohondroze, osteoartrīti), asinsvados notikušu izmaiņu (ateroskleroze, paaugstināts asinsspiediens), vielmaiņas traucējumu (paaugstināts cukura vai holesterīna līmenis asinīs), citu slimību vai zāļu (spēcīgas antibiotikas) lietošanas un pat stresa dēļ. Nervu mēdz nospiest audzēji, gan izraisot dzirdes traucējumus, gan radot troksni ausīs un reiboni.

Ja troksnis ausīs ir pirmoreiz, ir vērts apmeklēt ārstu kaut vai tādēļ vien, lai noskaidrotu, kā rīkoties turpmāk, ja līdzīga problēma atkārtojas. Sniedzot palīdzību laikus – pirmajās divās dienās –, ir iespējams stāvokli uzlabot ar medikamentiem. Speciālistu arsenālā bez apskates un izjautāšanas ir vēl audiometrija un timpanometrija. Sarežģītākos gadījumos izmanto datortomogrāfiju un magnētiskās rezonanses izmeklējumu.

Kad noskaidrojas, ka trokšņus ausīs izraisījis kakla skriemeļu, galvas, kakla, plecu muskuļu sasprindzinājums, ar masāžu, vingrošanu, fizikālās terapijas metodēm var mazināt fizisko vai emocionālo stresu, lai troksnis ausī atkāptos. Savukārt no sēra korķa radītā spiediena un trokšņiem ausīs atbrīvo profesionāla ārējās auss kanāla iztīrīšana. Hroniskos gadījumos lieto gan homeopātiskos preparātus, gan klasiskos medikamentus. Netradicionālu metožu piekritēji var izmēģināt adatu terapiju.

Taču, ja cilvēks joprojām neliekas ne zinis par diskomfortu un neievēro dzirdes higiēnu, septiņu astoņu gadu laikā var pārstāt dzirdēt visas skaņas.

Ausu kopšana un dzirdes higiēna nepieciešama visa gada garumā.

Vasarā piesardzība jāievēro, nirstot un apmeklējot skaļus koncertus. Pavasarī un rudenī vēsākā laikā vēlams nēsāt galvassegu, kas apsedz ausis, jo tās ir cieši saistītas gan ar mutes, gan deguna dobumu. Palīgā var ņemt gan vitamīnus, gan zāļu tējas un citus līdzekļus imunitātes stiprināšanai. Saķerot iesnas, tostarp alerģiskās, no tām jācenšas ātri atbrīvoties, jo nemitīga šņaukāšanās ir nevis deguna, bet gan ausu veselības un dzirdes problēma.

Strādājot ļoti trokšņainā vidē vai apmeklējot autosporta sacensības, jālieto ausu aizbāžņi vai austiņas, kas absorbē skaņu.

Ja trokšņi ausīs bijuši jau iepriekš, tad, plānojot atpūtu, ieteicams izvairīties no vietām, kas var būt nevēlamas saasinātās skaņu uztveres dēļ. Daļa cilvēku ir jutīgi ne tikai dzirdes problēmu dēļ, tā ir viņu organisma īpatnība.

Par laimi, gulēšana pie ieslēgta televizora vai mūzikas dzirdi neietekmē, lai gan arī miegā vizuālie un audio signāli stimulē smadzenes, neļaujot cilvēkam pilnvērtīgi atpūsties. Tas otrā rītā rada noguruma sajūtu, palielina nervozitāti un izraisa citus psihosomatiskus simptomus. Bērniem līdzīgi izpaužas dzirdes problēmas, ko kļūdaini uzskata par disciplīnas trūkumu un uzmanības traucējumiem.

Lai mūzikas klausīšanās austiņās neatstātu paliekošas sekas, ir jāievēro vismaz divi būtiski nosacījumi. Viens no tiem ir ierobežot klausīšanās skaļumu – ražotāji brīdinājumu ir iestrādājuši telefonos, planšetdatoros un citās elektroniskajās ierīcēs, ko var izmantot mūzikas un filmu atskaņošanai. Diemžēl ne katrs melomāns ievēro šo decibelu robežu, kas notrulina dzirdi. Tādēļ vēl būtiskāks ir otrs svarīgais ieteikums – ik pēc stundas dzirde jāatslogo ar 15 minūtēm pilnīga klusuma. Iespējams, tad arī vecumdienās varēs dzirdēt ne tikai 100 metru attālumā aizlidojam odu, bet arī to, kā pavasarī plīst pumpuri!

LA.lv
36,6 °C
Veselam
Kā sagatavoties medicīniskajām analīzēm
14 stundas
VE
Veselam.lv
Veselam
Kuri ir pieprasītākie bērnu ārsti reģionos. Aicina atbalstīt bezmaksas vizītes
1 diena
DE
DELFI
Veselam
Pazīmes, kas liecina – tevi uzaudzināja īstens narciss
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA/LA.lv
Latvijā
Ulme ticis pie kārotās 8247 eiro kompensācijas pēc divu mēnešu darba Saeimā 2
3 stundas
LE
LETA/LA.lv
Latvijā
FOTO, VIDEO. Iemirdzas tradicionālais gaismas festivāls “Staro Rīga”!
3 stundas
JL
Juris Lorencs
Latvijā
Juris Lorencs: Latvijas neatkarības garants esam tikai mēs paši 2
5 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. Inčukalnā pieķer šoferi bez tiesībām: braukā riņķī ar cita auto numurzīmēm
1 stunda
LE
LETA
Pasaulē
Par Stambulas lidostas teroraktu sešiem apsūdzētajiem piespriež mūža ieslodzījumu
1 stunda