Veselam
Bērni

Bērnu aizsardzības dienā diskutēs par atbalstu audžuģimenēm 0

Foto – pixabay.com

Atzīmējot Starptautisko bērnu aizsardzības dienu, 1. jūnijā Valsts sociālās aprūpes centrā (VSAC) “Rīga” filiālē “Rīga”, Kapseļu ielā 31, svinēs dārza svētkus, kuru ietvaros notiks ne vien pikniks un dažādas aktivitātes bērnu namā dzīvojošajiem bērniem ar invaliditāti, bet arī diskusija nozares profesionāļiem par nepieciešamo atbalstu audžuģimenēm Latvijā.

Deinstiitucionalizācijas process Latvijā ir ienācis skaļi un ar lielu finansējumu. Ir politiski lēmumi un solījumi rast iespēju katram bērnam augt ģimenē nevis institūcijā. Taču nav izstrādāti reāli atbalsta mehānismi šo lēmumu realizācijai. Pietrūkst audžuģimeņu, tostarp specializēto, kas uzņemtos rūpes par bērniem ar invaliditāti, vēl aizvien nav pielāgotas vides, bet galvenokārt tomēr pietrūkst valsts gribas veicināt šo procesu, nodrošinot tādu atbalstu, kas dod iespēju saņemt nepieciešamos pakalpojumus.

Bērniem ar invaliditāti atrast ģimeni Latvijā vēl aizvien ir ļoti grūti, gandrīz neiespējami. Bieži par šādiem bērniem dzird sakām: “Viņi ir pārāk smagi, kas gan uzņemsies atbildību par viņiem visa mūža garu…” Klusi un nemanāmi mēs norakstām daļu no bērniem mūsu sabiedrībā, jau iepriekš pasakot, ka viņiem vienkārši nav paveicies, viņiem ir invaliditāte, viņiem nepienākas dzīvot savās mājās.

Kas valstij būtu jādara, lai mūsu bērnu namos nepaliktu tikai bērni ar invaliditāti? Tas ir galvenais jautājums, uz kuru rast atbildi nozares profesionāļu diskusijā aicina VSAC “Rīga” filiāles “Rīga” vadītāja Ilze Dzene un Latvijas Cilvēku ar īpašām vajadzībām sadarbības organizācija SUSTENTO. Valstij ir nepieciešama vienota stratēģija, kas paredzētu nepieciešamos atbalsta pasākumus gan ģimenēm, gan audžuģimenēm, kur aug bērni ar invaliditāti, stratēģija, kas noteiktu konkrētus visaptverošas atbalsta programmas ieviešanas soļus un termiņus.

Izteikt savu viedokli diskusijā un veicināt vienlīdzīgu attieksmi pret visiem bērniem Latvijā aicināti Labklājības, Izglītības un zinātnes un Veselības ministrijas pārstāvji, Saeimas deputāti, Rīgas domes pārstāvji, Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas pārstāvji, tiesībsargs, nevalstisko organizāciju pārstāvji un daudzi citi.

Dārza svētki “Katram vajadzīgas savas mājas!” notiks VSAC “Rīga” filiālē “Rīga” Kapseļu ielā 31 šo piektdien, 1. jūnijs no plkst. 11-14; savukārt diskusija sāksies plkst. 12.00.

LA.lv