Veselam
Bērni

Mūžīgais jautājums: kā bērnu ģērbt pastaigās ziemā. Bērnu ārsta Arta Žeigura ieteikumi 0

Foto-Shutterstock

Mazuļa pirmā pastaiga vecākiem ir lielāks piedzīvojums nekā pašam zīdainim. Svaigs gaiss būtiski ietekmē viņa imunitātes attīstību, taču laika apstākļiem jābūt patīkamiem, bez pārāk liela sala, slapjdraņķa vai vēja. Iziešana ārā labvēlīgi ietekmē arī bērna nervu sistēmu, mazais kļūst mierīgāks, un pat pieaugušie zina, ka pēc atgriešanās mājās ir labāka apetīte un veselīgāks miegs.

Pirmajai pastaigai pietiek ar 10–20 minūtēm, pakāpeniski par dažām minūtēm šo laiku palielinot citās dienās. Ja gaisa temperatūra ir zemāka par -15 °C, bērnam līdz gada vecumam tomēr labāk palikt mājās, bet pirmajos dzīves mēnešos – vēl siltākās dienās.

Bērnu ārsts Artis Žeigurs uzsver, ka bērni ir norūdāmi, taču atgādina, ka tomēr liela nozīme ir ģenētiskai nosliecei uz labu vai vāju imunitāti.

– Ja bērns jau māk staigāt pats, taču visas pastaigas laikā sēž ratiņos, imunitāte nemainās, bet vaigus var apsaldēt, – brīdina ārsts. Pārvietošanās, nevis sēdēšana parkā uz soliņa ir veselīga arī jaunajai māmiņai, jo katra fiziskā slodze pēc grūtniecības un dzemdībām palīdz drīzāk atgūt agrākās ķermeņa aprises.

Daktera padomi

• Lai stiprinātu bērna imunitāti, vecākiem ar 1–2 gadu vecu mazuli jānostaigā apmēram viens kilometrs jau tad, kad viņš vēl guļ vai sēž ratiņos, 2–3 gados attālums jādubulto, bet 3–4 gados pastaigu distance var sasniegt 3-4 km.

• Ārā ir svarīgi elpot caur degunu, jo nāsīs gaiss sasilst un attīrās no putekļiem.

• Pārspīlēti satuntuļots bērns var pārkarst, sasvīst, un tas izraisa saaukstēšanos daudz biežāk nekā atdzišana. Tāpēc mazuļa ģērbšanā jāizmanto tāds pats princips kā pieaugušajiem un papildus – vēl viena apģērba kārta.

Saistītie raksti

• Nēsājot slingā, bērnu var ģērbt plānāk, jo slings gan nav uzskatāms par apģērba kārtu, taču mazulis saņem mātes vai tēva ķermeņa siltumu.

• Lielākam bērnam ir svarīgi, lai apģērbs netraucē kustības.

• Vēss snīpis vai sārti vaidziņi vēl nav atdzišanas pazīmes. Galvenais kritērijs – bērna uzvedība. Ja mazulis raud, āda kļūst bāla un vēss kļūst kakls, ar steigu jādodas mājās.

LA.lv