Veselam
Ārstēšana

Bezmaksas diagnostiku jau saņēmuši 125 limfomas vēža pacienti 0

Foto – Shutterstock

Jau 125 limfomas pacienti labo mērķu programmas „Dzīvo tālāk!” darbības rezultātā bez maksas saņēmuši mūsdienīgos un terapijas noteikšanai kardināli nepieciešamos pozitronu emisijas tomogrāfijas jeb PET/CT diagnostikas izmeklējumus. Latvijas Hematologu asociācijas vitāli nozīmīgo konsilija slēdzienu dinamika norāda uz lielāku nepieciešamība pēc PET/CT diagnostikas izmeklējumiem, nekā iekļauts sākotnējos šīs metodes nepieciešamības aprēķinos.

Pusgada laikā kopš programmas “Dzīvo tālāk!” aizsākuma bezmaksas pozitronu emisijas tomogrāfijas jeb PET/CT diagnostikas izmeklējumi veikti 125 limfomas pacientiem. Pēc PET/CT pielietojuma 30–40 % gadījumu tiek mainīta turpmākā pacientu ārstēšanas taktika, kas kopumā ļauj uzlabot pacienta iespējas uz pilnīgu atveseļošanos. Programmas ietvaros veikto izmeklējumu rezultāti 40 pacientiem ietekmējuši tālākās terapijas taktikas izvēli. Taču, neskatoties uz daudzajām PET/CT izmeklējuma priekšrocībām un ekonomisko efektivitāti, no valsts budžeta tas apmaksāts netiek. Programmu „Dzīvo tālāk!” īsteno veselības uzņēmumu grupa „Repharm” un pacientu atbalsta fonds “O fonds”. Kopumā limfomas pacientu PET/CT diagnostikai „Repharm” ziedo 350 000 eiro.

Vilnis Sosārs, „O fonds” padomes loceklis, onkologs ķīmijterapeits, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Onkoloģijas centra Paliatīvās aprūpes nodaļas vadītājs: “Vispirms jārunā par pacientiem, kuriem tehnoloģiju sniegtās iespējas ir nepieciešamas gan precīzai diagnostikai, gan ārstēšanas rezultātu novērtējumam. Būtiski, ka slimniekiem, nav jāmēro ceļš uz citām valstīm, lai apstiprinātu faktu, ka ārstēšana bijusi sekmīga, tā jāturpina vai arī jākoriģē. Limfoma daudzos gadījumos ir sekmīgi ārstējama un izārstējama, bet tās precīzu novērtējumu var sniegt tikai PET/CT, kurai pēc būtības ir jābūt standartprocedūrai. Pusgada laikā ir izmeklēti jau 125 pacienti. Tas ir Latvijā unikāls gadījums, kad tik liela mēroga ziedojums diagnostikā precīzi novirzīts noteiktai pacientu grupai, ļaujot nezaudējot laiku naudas meklējumiem PET/CT izmaksām. Saskatu programmu kā līdz šim nebijušu vietējā kapitāla uzņēmumu grupas, jauno tehnoloģiju diagnostikas pakalpojumu sniedzēju un nevalstiskas organizācijas sadarbības piemēru mūsu iedzīvotāju veselības labā. Tomēr šādos gadījumos ir jārunā par valsts, daļēju vai pilnu finansiālo atbalstu progresīvo diagnostikas inovāciju ieviešanai Latvijā. Tas vienmēr atmaksājas, jo runa ir par mūsu līdzpilsoņu labklājību un pat dzīvību.”

Programmas “Dzīvo tālāk!” īstenošanai „Repharm” izveidojis sadarbību ar pacientu atbalsta fondu “O fonds”, kas nodrošina limfomas pacientu koordinēšanu PET/CT diagnostikas izmeklējumiem, balstoties uz hematologu konsilija lēmumu un atzinumu par pacientu nosūtīšanu PET/CT diagnostikai, izvērtējot katra pacienta datus un nozīmēto terapiju. Bezmaksas PET/CT diagnostikai limfomas pacientus nozīmē pēc Latvijas Hematologu asociācijas, kā arī Latvijas Pediatru onkohematologu asociācijas konsilija slēdziena. Lielākā daļa pacientu ir Ķīmijterapijas un hematoloģijas klīnikas pacienti Latvijas Onkoloģijas centrā, kā arī ir pacienti no P.Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas, Liepājas, Daugavpils slimnīcas un Bērnu Klīniskās universitātes slimnīcas. Izmeklējumus ir iespējams veikt Rīgas Stradiņa universitātes Nukleārās medicīnas centrā un arī LJMC Diagnostiskās radioloģijas nodaļā.

Limfoma jeb limfmezglu vēzis ir ļaundabīgs audzējs – katru gadu Latvijā nomirst vairāk nekā 100 limfomas pacientu. Saskaņā ar Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) datiem ik gadu Latvijā tiek diagnosticēti ap 50 jaunu Hodžkina limfomas audzēju un pat līdz 200 ne Hodžkina limfomas audzēju. Visbiežāk nāves cēlonis ir novēlota diagnostika un neefektīvas ārstniecības metodes izvēle.

LA.lv
RO
Regīna Olševska
Veselam
Pēc iespējas vairāk kustēties! Pārliecināta 101 gadu vecā Alise Lauva
1 diena
RO
Regīna Olševska
Veselam
Neķeries pie darba saīgušu prātu. 104 gadus vecās Lidijas Katrīnas Sīmanes atziņas
2 dienas
RO
Regīna Olševska
Veselam
126 cilvēki šogad svin simto dzimšanas dienu. Kārļa Dumbrāja gara mūža noslēpumi
3 dienas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

RO
Regīna Olševska
Latvijā
Dāvana Latvijai – 1000 kilometri. Māris Baltais sāka skriet, aizejot pensijā 1
8 stundas
"V
"Mājas Viesis"
Latvijā
Imants Lancmanis: Guvis piepildījumu karjerā un ģimenē, cilvēks var sākt domāt par valsti 2
10 stundas
IP
Ilze Pētersone
Latvijā
Latvijas vēsture pirms valsts dibināšanas 18 jautājumi un atbildes
1 diena
LE
LETA
Latvijā
Politiķi faktiski vienojušies par Saeimas komisiju vadību
6 stundas
AT
Andris Tiļļa
Latvijā
Ģimenē klusēšana nav zelts! Atziņas no pāriem, kas gredzenus mijuši 18. novembrī
9 stundas