Veselam
Ārstēšana

Briļļu vietā – kontaktlēcas. Kā tās izvēlēties?0

Foto – Shutterstock

Sliktas redzes gadījumā ne vienmēr labākais risinājums ir brilles. Nereti priekšroka dodama kontaktlēcām. Kuras labāk izvēlēties?

KONSULTĒJUSI KONTAKTLĒCU SALONA “GALLUS OPTIKA” OPTOMETRISTE VIKTORIJA VLASENKO

Ja vēlas nēsāt kontaktlēcas, svarīgi, lai acis būtu veselas, labi apasarotas un cilvēks uzņemtu pietiekami daudz ūdens. Ja redze nav vājāka par aptuveni piecām dioptrijām, to var labi koriģēt ar brillēm, taču jebkurā gadījumā kontaktlēcām ir savas priekšrocības, piemēram, tās nekropļo attēlu, nodrošina plašāku redzeslauku, netraucē aktīvās nodarbībās, nespiež degunu un neaizsvīst. Tiesa, arī rūpes un izdevumi lielāki nekā par brillēm – tās atbilstīgi jākopj un pēc noteikta laika jāmaina.

Lai iegādātos labas kontaktlēcas, acis svarīgi pārbaudīt ar speciālu aparātu topogrāfu, jo radzene katram, gluži tāpat kā pirkstu nospiedumi, ir atšķirīga. Protams, nepieciešama arī detalizēta redzes pārbaude, jāveic asaru noturības tests. Lai izvēlētos labāko variantu, jāņem vērā redzes korekcijas vajadzības, nodarbošanās, dzīves ritms, paredzētais nēsāšanas biežums, motivācija un finansiālās iespējas. Piemērotāko risinājumu palīdzēs atrast speciālists.

Mīkstās vai cietās?


Kontaktlēcas iedala divās galvenajās grupās – mīkstajās un cietajās, taču tām pastāv neskaitāmi veidi pēc ģeometriskās uzbūves, materiāla, redzes korekcijas iespējām, pieļaujamā nēsāšanas ilguma, izmēra un krāsas.

Standartizēti ražotām lēcām ir atšķirīgs optiskais stiprums, taču pieejamas ne vairāk kā divas formas, kuru pamatā ir acs vidējie parametri. Turpretī, gatavojot tās individuāli, iespējams izvēlēties kādu no vismaz 50 tūkstošiem variantu.

Plašāk pieejamas un lietotas ir mīkstās lēcas, kuras, kā jau rāda nosaukums, viegli deformējas un atveido radzenes formu, taču tām salīdzinājumā ar cietajām, gāzu caurlaidīgajām līdziniecēm ir tikai viena priekšrocība – viegli pierast. Toties liels trūkums ir dažādu nosēdumu piesaistīšana, kurus tās uzsūc gluži kā porains sūklis.

Mīkstajām hidrogela kontaktlēcām, ko var nēsāt vienu, trīs, sešus mēnešus vai gadu, pat rūpīgi kopjot, nav pietiekama gaisa caurlaidība, tādēļ tās nevajadzētu turēt acīs no agra rīta līdz vēlam vakaram.

Vienreizlietojamās lēcas ietaupa laiku un līdzekļus kopšanai. Tās ir piemērotākas neregulārai nēsāšanai, piemēram, sporta un izklaides pasākumos.

Viens no modernākajiem mīksto lēcu materiāliem ir gaisu caurlaidīgais silikona hidrogels. Tā izstrādājumi ieteicami cilvēkiem, kuri strādā daudzas stundas pēc kārtas, kā arī ilgstošos pārbraucienos un lidojumos, kad nav iespējams ievērot lēcu higiēnu. Ražotāji no šā materiāla izgatavotas lēcas pieļauj turēt acīs visu mēnesi, taču speciālisti uzskata, ka tā varētu rīkoties, vienīgi atrodoties tuksnesī vai zemēs, piemēram, Indijā, kur pastāv risks inficēties ar bakteriālo konjunktivītu. Rūpējoties par veselību, acis jāatpūtina un lēcas jānotīra, jo tās aplīp ar putekļiem un citiem netīrumiem, tādēļ mazinās to gaisa caurlaidība.

Mīkstās lēcas var salīdzināt ar galvā uzmauktu celofāna maisiņu, jo tās traucē radzenei elpot un piesaista aplikumu – taukus, olbaltumvielas un sāļus –, ko satur asaras. Laika gaitā šīs vielas sadalās un veidojas toksiski savienojumi, kas bojā radzenes epitēliju. Turklāt, ja lēcām ir daudz dioptriju, tās ir biezas un kavē skābekļa piekļuvi acīm.

Veselīgāka izvēle ir cietās, gāzu caurlaidīgās kontaktlēcas, ko gatavo no augstvērtīga polimēra. Tās nodrošina labāku skābekļa piekļuvi radzenei, tik cieši nepieguļ acīm, noklāj mazāku virsmu un ir vieglāk notīrāmas. Daudzi pie tām pierod ātri, citi – pāris nedēļu vai mēneša laikā, un tikai atsevišķos gadījumos tas neizdodas vispār.

Ļoti sliktas redzes (vairāk nekā 5 dioptrijas) gadījumā redzi ar brillēm iespējams koriģēt par 60–80%, bet ar cietajām lēcām – pilnībā, ja vien nav bojāta tīklene. Tas ir vispilnīgākais redzes korekcijas līdzeklis, ja ir keratokonuss (slimība, kad radzenei ir konusa forma), jo starp radzenes un kontaktlēcas iekšējo virsmu veidojas asaru slānis, kas kompensē šīs acs daļas liekuma nepilnības.

Tie, kuri veiksmīgi pieraduši pie cietajām lēcām, var tās septiņos no rīta ielikt un pusnaktī izņemt – acis jutīsies tikpat labi kā no rīta, jo aplikums uz tām piesaistās krietni mazāk nekā uz mīkstajām kontaktlēcām. Turklāt tās kalpo līdz pat diviem gadiem – daudz ilgāk nekā to mīkstās līdzinieces.

Ar lēcām naktī


Ja tuvredzība nepārsniedz 4,5 dioptrijas, taču brilles un lēcas traucē darbā, kā tas ir, piemēram, ugunsdzēsējiem, atgūt labu redzi dienas laikā palīdzēs nakts kontaktlēcas. Papildu ieguvums ir iespēja brīvi nodarboties ar fiziskajām aktivitātēm, peldēties un apmeklēt pirti. Tiesa, rezultātus var ietekmēt vairāki parametri, kurus iepriekš izvērtē acu pārbaudē.

Šīs kontaktlēcas ieliek īsi pirms gulētiešanas. Tās nerada diskomfortu, jo izgatavotas no speciāla gaisu caurlaidīga materiāla, un miegā mēs acis nemirkšķinām. Lai panāktu vēlamo efektu, tām jāatrodas acīs 6–8 stundas, un šajā laikā ar plakstiņa spiedienu un īpašo kontaktlēcas dizainu tiek nedaudz mainīta radzenes forma. No rīta lēcas izņem, nomazgā un līdz vēlam vakaram vai pat visu nākamo dienu iespējams skaidri redzēt bez brillēm un parastajām kontaktlēcām.

Saistītie raksti

Pārtraucot tās lietot, pirmajā dienā efekts vēl saglabāsies, taču nākamajā redze pasliktināsies. Pētījumi liecina, ka nakts lēcas var palēnināt vai pat apturēt tuvredzības progresēšanu bērniem un pusaudžiem. Diemžēl tālredzības gadījumā to efekts nav noturīgs.

PADOMS


Kontaktlēcas būs piemērotākas nekā brilles, ja:

• ir stipra tuvredzība vai tālredzība, taču ar brillēm redzi neizdodas pietiekami uzlabot;

• redzes asums katrā acī atšķiras par vairāk nekā divām dioptrijām;

• astigmatisma gadījumā, kad gaismas stari acī tiek lauzti nevienmērīgi un dažādās tās vietās nepieciešama atšķirīga redzes korekcija.

 

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
RO
Regīna Olševska
Veselam
Kāpēc ceļu locītavā krājas ūdens un kā ar to cīnīties?
1 diena
RO
Regīna Olševska
Veselam
Lai kauli nelūst kā sērkociņi, palīdzēs saules nogatavināts vitamīns
1 diena
LE
LETA
Veselam
Apmēram 80 gadus vecs, ar hroniskām slimībām – miris vēl viens Covid-19 pacients
1 diena

Lasītākie

LE
LETA
Latvijā
Premjers Kariņš paziņo, no kā būs atkarīga ierobežojumu mīkstināšana pēc 9.jūnija
8 stundas
LE
LETA
Latvijā
Cilvēki tiek sodīti un atstāti bez ienākumiem. Opozīcija kritizē koalīciju 6
5 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Par pārkāpumiem novadu reformas kampaņā soda ierēdni. Ministrs Pūce komentē
3 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Iedzīvotāji pasaka, ko domā par Kučinska solījumiem. Kučinskis atbildi parādā nepaliek 1
6 stundas
LE
LETA
Kultūra
Austrija pašnodarbinātajiem māksliniekiem maksās 1000 eiro ikmēneša pabalstu
1 stunda