Veselam
Ārstēšana

Čakša aptur “ātrās” palīdzības nakts brigāžu samazināšanu0

Foto: NMPD

Veselības ministre Anda Čakša izdevusi rīkojumu Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) vadītājai Lienei Cipulei līdz 1. novembrim neturpināt diennakts brigāžu pārveidi par dienas brigādēm Latgalē, Vidzemē un Zemgalē. Savukārt Rīgā un Kurzemē turpināt pārkārtojumus dienesta darba organizācijā, taču veikt tur pastiprinātu uzraudzību.

Ministres padomnieks sabiedrisko attiecību jautājumos Sergejs Ancupovs informēja, ka rīkojumā ir norādīts, ka NMPD vadībai līdz 1. novembrim ir jāapkopo un jāiesniedz ministrijai informācija par reformu rezultātiem Rīgā un Kurzemē un pēc to izvērtēšanas tikšot lemts, vai Latgalē, Vidzemē un Zemgalē tiks turpināta nakts brigāžu skaita samazināšana.

Ministres rīkojums tapis pēc sarunas ar Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības priekšsēdētāju Valdi Keri un NMP dienesta vadītāju Lieni Cipuli.

Pirms neilga laika LVSADA padome nolēma sākt kolektīvo interešu strīda procedūru un iesniedza NMPD vadībai strīda prasību – nemazināt NMPD Latgales, Vidzemes un Zemgales reģionos diennakts brigāžu skaitu. Arodbiedrība bija saņēmusi “ātrās” palīdzības darbinieku vēstules no reģioniem, kurās pausta neizpratne par reformas būtību, likvidējot nakts brigādes. NMPD arodorganizāciju vadītāji informējuši, ka pēc darba mediķi netiekot mājās un viņiem jānakšņo darba vietā.

Ancupovs norādīja, ka problēmas būtība esot ne tik daudz NMPD reformās, kuras patiešām ir nepieciešamas, cik vadības nespējā komunicēt ar darbiniekiem. “Jāiet normāls sarunu ceļš – vispirms darbiniekiem vajag izskaidrot un izrunāt reformu būtību un tikai pēc tam lemt. Tieši sliktā savstarpējā komunikācija ne tikai starp dienesta vadību un darbiniekiem, bet arī ar mediķu arodbiedrību, ir izraisījusi neizpratni un problēmas,” sacīja Ancupovs.

Savukārt L. Cipule skaidroja, ka no 1. septembra būtu palielināts dienas brigāžu skaits Daugavpilī, Jelgavā un Rīgā. Bija plānots Dobelē un Viesītē samazināts nakts brigādes, lai dotu mediķiem iespēju strādāt līdz pulksten 22.00 vakarā. Par šīm pārmaiņām darbinieki esot laikus informēti un tās uztvēruši ar sapratni, bet tagad līdz novembrim šis process būs jāaptur. Cipule uzsvēra, ka viņa gluži līdz galam neizprot arodbiedrības pārmetumus par darbinieku interešu neievērošanu.

“Vai mums pārmet par to, ka, samazinot nakts brigādes, varēsim palielināt darbiniekiem algas? Vai par to, ka samazināsim virsstundu skaitu?” vaicā dienesta vadītāja un piebilst, ka pārmaiņas darba organizācijā ir dienesta vadības nevis arodbiedrības kompetence. Cipule informēja, ka arī jautājums par darbinieku nogādāšanu mājās tiek risināts.

Piemēram, mediķi, kuri strādā Dunavā, Alsungā un Tilžā tiekot vesti gan uz darbu, gan mājup. Cipules esot tikusies ar mediķiem, kuri pauduši neapmierinātību arodbiedrībai, un lielākā daļa jautājumu esot atrisināti. “Dienestā strādā 3200 darbinieku un man nav pa spēkam satikt pilnīgi visus, tomēr vairākums reformas būtību ir sapratuši,” sacīja dienesta vadītāja.

V. Keris sacīja, ka arodbiedrība prasījusi pārtraukt diennakts brigāžu samazināšanu, jo dienesta vadība neesot pietiekami pamatojusi, kā šie pārkārtojumi ietekmēs pacientus un neesot bijis garantiju, ka tie nepasliktinās mediķu darba apstākļus. Šādi sasteigti pārkārtojumi novestu pie kļūdām, tāpēc labākais veids, kā no tām izvairīties, ir sēsties pie sarunu galda ar NMPD vadības un Veselības ministrijas pārstāvjiem, lai pārskatītu situāciju.

LA.lv