Veselam
Ārstēšana

Čakša par ārkārtas situāciju NMPD: “Radīt haosu nav liela māksla”1


Veselības ministre Anda Čakša.
Veselības ministre Anda Čakša.
Foto: LETA/Edijs Pālēns

Veselības ministre Anda Čakša (ZZS) lēmumu izsludināt ārkārtas medicīnisko situāciju Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) Rīgas reģionālajā centrā vērtē piesardzīgi, izriet no Čakšas paustā aģentūrai LETA.

Kaut arī ministre neizteica tiešu kritiku par NMPD direktores Lienes Cipules lēmumu, viņa nepauda arī atbalstu attiecīgajam lēmumam, norādot, ka lēmumu nevērtē pozitīvi vai negatīvi, bet skatās uz pieņemto lēmumu, kā reaģēšanu uz konkrētu situāciju.

Čakša uzskata, ka jāspēj saglābāt mieru

Čakša sacīja, ka, izdzirdot vārdu “krīze” vai “ārkārtas situācija” mediķis reaģē vienā veidā, bet pacients uz šo faktu var reaģēt citādi. Ministres ieskatā, ir svarīgi neradīt lieku paniku pacientos.

Vērtējot lēmuma pamatotību, Čakša norādīja, ka jāskatās uz to, vai ar ārkārtas situācijas izsludināšanu kaut kas ir būtiski radikāli mainījies. Šajā gadījumā ārkārtas situācijas izsludināšana ļāvusi mainīt Ministru kabineta noteikumus, nosakot plašāku spektru diplomētu ārstu, kuri var vadīt brigādi, kā arī lūgt jaunajai valdībai pieturēties pie solījumiem, kas bija saistīti ar mediķu atalgojuma palielināšanu, atzina ministre.

Vienlaikus viņa sacīja, ka veselības nozarē ļoti svarīgi, ka augsta līmeņa vadītājs spēj saglabāt mieru kritiskās un sarežģītās situācijās.

“Radīt haosu nav liela māksla, vadītāja māksla ir situāciju vākt un organizēt,”

norādīja ministre, kura gan atzina, ka ir svarīgi pievērst uzmanību būtiskajam.

Čakša norādīja, ka saprot, cik liela spriedze ir šādās situācijas atrast pareizos risinājumus, kā arī uzskata, ka Cipule ir ļoti laba vadītāja.

Ministre norādīja, ka patlaban svarīgi sniegt stabilitātes sajūtu visiem, kas strādā dienestā un kopumā veselības aprūpes sistēmā. “Arī man iekšēji ir trauksme par to, lai mediķiem nākamgad būtu atalgojuma pieaugums,” sacīja Čakša.

Cipule: Papildus 10 brigādes būs par maz

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) brigādēs strādājošo mediķu loka paplašināšana ļautu NMPD Rīgas reģionālajā centrā izveidot apmēram 9 līdz 10 brigādes, aģentūrai LETA sacīja dienesta direktore Liene Cipule.

Pēc viņas paustā, tas varētu būt būtisks atspaids, tomēr arī papildus izveidotās desmit brigādes būs par maz, lai situāciju uzlabotu. Ārkārtas medicīniskās situācijas pārtraukšanai nepieciešamas apmēram 20 brigādes, piebilda Cipule.

Viņa skaidroja, ka brigāžu veidošanas procesā lielākās grūtības sagādā vadītāju vakanču aizpildīšana. Patlaban Ministru kabineta noteikumi paredz, ka brigādes vadītājam jābūt neatliekamajā medicīniskajā palīdzībā sertificētam ārsta palīgam.

Pēc Cipules teiktā, izmaiņu ieviešana pieļaus, ka brigādi varēs vadīt diplomēti ārsti, kuri nav sertificēti neatliekamās medicīniskās palīdzības sniegšanā.

Patlaban apzinot mediķus, kuri atbilstu prasībām un būtu gatavi strādāt šajā amatā, secināts, ka būtu iespējams izveidot apmēram desmit šādas brigādes.

Veselības ministrija gatavo grozījumus

Kā ziņots, Veselības ministrija (VM) steidzamības kārtā gatavos grozījumus, lai paplašinātu mediķu loku, kas var strādāt NMPD, šodien Ministru kabineta komitejas sēdē sacīja veselības ministre Anda Čakša (ZZS).

Grozījumi noteikumos par obligātajām prasībām ārstniecības iestādēm un to struktūrvienībām varētu tikt sagatavoti līdz nākamajai nedēļai.

LETA jau ziņoja, ka NMPD izlēmis izsludināt ārkārtas medicīnisko situāciju dienesta Rīgas reģionālajā centrā saistībā ar to, ka mediķi lielos apmēros pamet darbu dienestā.

Kā žurnālistiem sacīja dienesta direktore Cipule, patlaban dienestā notiek “masveida mediķu aizplūšana”, kas saistīta ar mediķu neapmierinātību ar lielo slodzi un nesamērīgi mazo atalgojumu, kā arī par neskaidrību, kas ar mediķu atalgojumu notiks nākamgad.

Cipule norādīja, ka situācijas risināšanai pastiprināta uzmanība tiks pievērsta brigāžu darba plānošanai un izsaukumu šķirošanai, kas iedzīvotājiem nozīmēs biežākus atteikumus gadījumos, kad nebūs apdraudēta cilvēka dzīvība.

Pēc Cipules teiktā, patlaban plānots runāt ar VM un Ministru kabinetu, lai meklētu problēmas risinājumus. Dienests rādītājus un datus par savu darbu iesniegs gan ministrijā, gan valdībā.

Vienlaikus Cipule norādīja, ka iedzīvotājiem nav pamata satraukties, ka palīdzība neatliekamos gadījumos netiks sniegta, jo dienests darbu turpinās ierastajā ritmā, proti, dzīvībai un veselībai tiešu apdraudējumu gadījumos palīdzība viennozīmīgi tikšot nodrošināta.

Cik ilgi turpināsies ārkārtas situācija?

Ārkārtas medicīniskā situācija Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) Rīgas reģionālajā centrā, visticamāk, turpināsies vismaz līdz gada beigām, aģentūrai LETA prognozēja Cipule.

Pēc viņas paustā, ārkārtas medicīniskā situācija nevar tikt atrisināta ļoti ātri un kādu laiku tā noteikti turpināšoties, jo, lai pārtrauktu ārkārtas situāciju, nepieciešamas apmēram 20 brigādes.

Cipule atzina, ka VM viņai sākotnēji norādīja, ka ārkārtas medicīniskās situācijas izsludināšana nav vēlama, tomēr pēc šodienas sarunām NMPD direktorei radās iespaids, ka veselības ministre Anda Čakša (ZZS) izprot Cipules un viņas komandas rīcību. Cipule norādīja, ka ne ministre, ne pati dienesta direktore nebija gatavas šādai situācijai.

Vienlaikus NMPD direktore sacīja, ka neviens ministrs nespētu priecāties par šādu rīcību,

tomēr svarīgo lēmumu par ārkārtas medicīniskās situācijas izsludināšanu nepieņēma tikai NMPD direktore, bet gan dienesta un NMPD Rīgas reģionālā centra vadība kopā.

NMPD vadītāja: Pareizi darījām

Cipule uzskata, ka ārkārtas situācijas izsludināšana bija pareiza, jo pretējā gadījumā arī šonedēļ turpinātu pieaugt atlūgumu skaits.

NMPD direktore sacīja, ka Čakša ir ļoti iedziļinājusies esošajā situācijā, un Cipule cer, ka to pašu varēs teikt arī par nākamo veselības ministru.

Saistītie raksti

Vienlaikus Cipule atzina, ka mediķu atalgojuma jautājums joprojām nav atrisināts, jo, šīs valdības skatījumā, tas jārisina jaunajai valdībai. Pēc Cipules domām, tā diemžēl nav laba ziņa, jo nevar prognozēt, kā un cik ilgi veidosies jaunā valdība.

Cipule gan uzsvēra, ka dienests ir gatavs strādāt īpašajā režīmā un neatliekamā medicīniskā palīdzība iedzīvotājiem tiks sniegta.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Veselam
Grieķija pievienojas koronavīrusa statistikai
9 stundas
LE
LETA
Veselam
Itālijā ar jauno koronovīrusi inficējušies 374 cilvēki; 12 miruši
9 stundas
LE
LETA
Veselam
Tenerifē koronavīrusa skartajā viesnīcā atrodas viens Latvijas valstspiederīgais 1
9 stundas

Lasītākie raksti

IB
Ivars Bušmanis
Ekonomika
Valsts apēd sēklas kartupeļus. Par eksporta atbalstu un “kapitālā remonta” blaknēm
Intervija 4 stundas
LE
LETA
Dabā
VUGD brīdina, ka snigšana ceturtdien var traucēt satiksmi
6 stundas
LE
LETA
Sports
Atceļ pasaules čempionātu šorttrekā
2 stundas
VI
VIKTORS IVBULIS
Pasaulē
Viktors Ivbulis: Latviešu skaits dzimtenē rūk, bet žēl, jo dzīvojam vismaz dabas apstākļu ziņā laimīgā zemē
5 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
Gājējai Jelgavā uzgāžas mikroautobuss
3 stundas