Veselam
Ārstēšana

Četras dienas var klausīties HIV pacientu pieredzes stāstus un veikt testus0

Foto – Fotolia

Eiropas HIV testēšanas nedēļā, kas Latvijā norisināsies no 21. līdz 24. novembrim, nevalstiskās organizācijas aicinās ikvienu aizdomāties un atbildēt uz jautājumu “Tu un HIV?”, gan stāstot pacientu pieredzes stāstus par dzīvi ar HIV, gan piedāvājot HIV testēšanās iespēju tirdzniecības parkā “Alfa”.

Latvija ieņem 1. vietu Eiropas Savienībā pēc jaunatklāto HIV gadījumu skaita pret iedzīvotāju skaitu. Šobrīd Latvijā dzīvo 5431 HIV inficētais, taču atbilstoši Pasaules Veselības organizācijas aprēķiniem ar HIV inficēto cilvēku skaits varētu būt gandrīz divas reizes lielāks. Tātad savu HIV statusu zina tikai puse no HIV inficētajiem. Viens HIV pozitīvs cilvēks, kas nezina savu statusu, neaizsargājas un neārstējas, var inficēt pat 12 citus cilvēkus. 2017. gada deviņos mēnešos Latvijā no jauna HIV konstatēts 215 cilvēkiem.*

Lai vairotu cilvēku zināšanas un izpratni, sadarbībā ar HIV pacientu organizācijām “Agihas” un “HIV.LV” portālā “Delfi” testēšanas nedēļas laikā tiks publicētas četras Latvijā zināmu cilvēku intervijas ar HIV pacientiem. “Kā vēzis izpaužas, mēs zinām, jo par vēzi tagad runā ļoti daudz un katram ir blakus kāds, kas ir aizgājis vai ir slims. Par to mēs runājam daudz. Par HIV infekciju mēs neaizdomājamies katru dienu,” konstatē mūziķe Marija Naumova sarunā ar pacienti Gintu (vārds mainīts). “Lielākā problēma ir tā, ka mēs cīnāmies ar cilvēku attieksmi un stereotipiem,” piebilst Ginta.

Interviju ciklā ar HIV pacientiem sarunājas arī žurnāliste un pasniedzēja Ieva Adamss, mūziķis Intars Busulis un kādreizējais Latvijas izlases futbolists, futbola treneris Māris Verpakovskis. Visas sarunas būs lasāmas īpašā sadaļā portālā “Delfi” latviešu un krievu valodā.

Savukārt piektdien, 24. novembrī, biedrība “Baltijas HIV asociācija” aicinās uz HIV testa veikšanu tirdzniecības parkā “Alfa”. Apmeklētājiem laika posmā no 12:00 līdz 19:00 tiks piedāvāti gan bezmaksas HIV eksprestesti (aizņem aptuveni 20 minūtes), gan izskaidrojoša saruna par HIV, gan izlaušanās spēle “Bauda”, kurā var dažu minūšu laikā emocionāli satikties ar HIV.

“Mēs apmeklētājiem jautājam: “Tu un HIV?” un atbildam: “Tu un HIV!”. Jā, HIV tiešām var attiekties uz ikvienu, tādēļ ir svarīgi veikt HIV testu, zināt savu HIV statusu un nepieciešamības gadījumā ārstēties. HIV mūsdienās vairs nav slimība, no kuras noteikti mirst – pareizi lietojot atbilstošās zāles, HIV pozitīvi cilvēki var dzīvot ilgu un pilnvērtīgu mūžu,” stāsta Baltijas HIV asociācijas vadītāja Inga Upmace.

Sākotnēji HIV izplatījās specifiskās, ierobežotās sabiedrības grupās (homoseksuāli orientēti vīrieši, intravenozo narkotiku lietotāji, seksuālo pakalpojumu sniedzēji), taču tagad situācija ir būtiski mainījusies, un HIV izplatās visās sabiedrības grupās. Liela daļa no jaunajiem HIV pacientiem vīrusu ir ieguvuši heteroseksuālu kontaktu ceļā, un šie pacienti ir vidēja vecuma cilvēki ar labu izglītību, darbu un sociālo statusu. Tādēļ testēšanas nedēļas laikā aicinām apdomāt, ka HIV var attiekties uz ikvienu: “Tu un HIV? Tu un HIV!”.

HIV ir cilvēka imūndeficīta vīruss, kas, iekļūstot cilvēka organismā, pakāpeniski sagrauj organisma aizsargsistēmu (imunitāti) un mazina spējas pretoties dažādām slimībām. Latvijā pirmie HIV pacienti tika reģistrēti pirms 30 gadiem, 1987. gadā. Kopumā līdz šā gada septembrim Latvijā konstatēti 7166 HIV / AIDS pacienti, no kuriem dzīvs šobrīd ir 5431 pacients.

LA.lv