Veselam
Psiholoģija

Citu spriedumi, kas sarežģī mūsu dzīvi – kā šīs “dāvanas” atdot atpakaļ0

Foto: shutterstock.com

Bieži vien komunikācijā ar mums svarīgiem cilvēkiem, autoritātēm vai spēcīgā negatīvā emocionālā stāvoklī esošiem ļaudīm (kuri ir dusmīgi, skaudīgi, aizvainoti u.tml.), mēs saņemam no viņiem “dāvanas” – dažādus spriedumus par mums (personību, spējām, izskatu). Nesaprotamu iemeslu dēļ mēs tiem ticam un nekritiski pieņemam. Būtu labi, ja šīs “dāvanas” noskaņotu mūs pozitīvi un vairotu ticību sev. Bet parasti tā nav. Parasti “dāvanas” sarežģī mūsu jau tā grūto dzīvi vai negatīvi ietekmē veselību. Mēs kļūstam par upuri: slimojam, nevaram sakārtot personīgo dzīvi, izvēlamies nepareizo profesiju vai darbu, dzīvojam ne tā, kā vēlamies, bet tā, kā vajadzētu (vecākiem, partnerim, bērniem, Dzimtenei).

Viss, ko jūs dzirdat un paklausīgi pieņemat no apkārtējiem, nekādi uz jums neattiecas. Vienkārši jūs (vienreiz vai vairākkārt) esat kļuvuši kādam par “ērtu cilvēku”, par vietu, kur izgāzt “atkritumus”, lai viņi paši to nenēsātu sev līdzi, atzīmē psiholoģe, ģimenes konsultante Nataļja Nilova. Tā kā dāvanas parasti tiek pasniegtas skaistā iesaiņojumā, dāvinātājs veikli iesaiņo tās “rūpēs par tevi”, “vēlmē palīdzēt”, “lai pasargātu…”, “tikai norādīt…”, un tu esi priecīgs par saņemto.

Kā sevi aizsargāt saskarsmē? Pirmkārt, pastāvīgi jāatceras, ka (saskaņā ar projekcijas mehānismu) viss, ko cilvēks jums saka, viņš saka par sevi. Otrkārt, iespējams, ka daļa patiesības teiktajā ir, tāpēc mēs to dalām ar 2, bet labāk ar 4 vai 6. Treškārt, labāk atdot “dāvanu” dāvinātājam.

Piemēram, draudzene saka, ka “tu neesi sievišķīga”. Visticamāk, viņu pašu šī problēma satraucvisu dzīvi. Atdod to, kas pieder tikai viņai. Ja tavs “bijušais” teica, ka “tu esi vissliktākā sieva pasaulē”, tad atdod viņam šo “vissliktāko variantu” un atstāj sev “labāko”. Ja mamma uzskata, ka tev “nav vērts…” (varianti “par agru/vēlu…”), visticamāk, viņa nosauc savas neizdevušās laulības, veiksmīgās karjera trūkumu vai citus sev svarīgus iemeslus.

Kā atdot

1. Atceries situāciju, kad tevi apvainoja, aizvainoja vai “uzdāvināja” pārliecību, ar kuru tu tagad dzīvo. Ko tu tagad jūti? Kā tas ietekmējis tavu dzīvi?

2. Atslābinies, aizver acis un koncentrējies uz iekšējām sajūtām un tēliem. Kurā ķermeņa daļā tu glabā šo “dāvanu”? Iztēlojies un sajūti to.

3. Iztēlojies cilvēku, kurš “pasniedza” šo “dārgumu”. Skaties tieši uz viņu, izstaro pārliecību par to, ko dari.

4. Domās paņem no sevis “dāvanu” un atdod šim cilvēkam. Pasaki viņam: “Es tev piedodu, bet dāvanu nepieņemu.” Dari to mierīgi, bez domām par atriebību, pārmetumiem un paskaidrojumiem.

5. Ievēro, kā cilvēka tēls mainīsies. Parasti cilvēkam ir kauns vai viņš izskatās apjucis. Pasaki viņam paldies par vērtīgo pieredzi, liec saprast, ka dāvana vairs nav tev vajadzīga, atbrīvo viņa tēlu.

6. Aizpildi vietu ar pozitīvu enerģiju. Lai to izdarītu, jāsaprot, kāds jauns tēls varētu aizņemt brīvo vietu? (parasti tas ir “dāvanas” pretstats) Iztēlojies to un sajūti ķermenī jaunas sajūtas. Kā mainās tavs garastāvoklis?

Izmantojot šo paņēmienu, tu vari “izdalīt” visu, kas uzkrājies, neatkarīgi laika, kas pagājis pēc notikuma. Lai tava turpmākā dzīve ritētu harmoniskāk, nekavējoties atdod “dāvanas” dāvinātāju “dāsnajās rokās”. Pieņem tikai patīkamas, labas un noderīgas dāvanas!

 

Avots: b17.ru

LA.lv