Veselam
Dzīvesveids

Neravē, sēžot uz ķeblīša! Kā dārza darbos nesabeigt muguru 2

Foto – Shutterstock

Sākoties pavasara dārza darbiem, biežākas ir traumas un locītavu problēmas – sāpes un stīvums.

Locītavas ir svarīgs mehānisms, lai cilvēka ķermenis varētu pilnvērtīgi darboties. Ar laiku locītavas nolietojas, tāpēc rodas sāpes, kas ierobežo kustības un apgrūtina ikdienas dzīvi, mēdz būt krampji, ko izraisa magnija trūkums organismā. Sūdzības rodas arī no fiziskas pārslodzes – biežāk starp lāpstiņām vai jostas vietā.

Osteorefleksoterapeite  mudina nesākt ar fiziski smagākajiem dārza darbiem vai plānot visu apdarīt dažās dienās, jo jāiesildās pakāpeniski, ar mazāku slodzi. Cilvēki, kuri cieš no spondilozes vai izteiktas osteoporozes, smagas nastas celt vispār nedrīkst.

Pirms dārza darbiem, tāpat kā pirms sporta sacensībām, der nedaudz patrenēties. Dažādi stiepšanās vingrojumi no rīta pamodina ķermeni, prātu un uztur veselas locītavas. Nūjošana vai pietiekami ilga un enerģiska staigāšana ir gan veselīga, gan lieliski uzmundrina. Pirms skriešanas tomēr jākonsultējas ar ārstu vai jāaprunājas ar profesionālu treneri un jāizveido individuāls aktivitāšu plāns. Mugurkaula stiprināšanai piemērota peldēšana, skriešana un riteņbraukšana.

Pirms rakšanas ieteicams 10–15 minūtes iesildīties – cilāt kājas, apļot plecus, pieliekties utt. Neiekustināts ķermenis dārza darbos par sevi visbiežāk atgādina ar muguras sāpēm. Aptiekas gan piedāvā dažādas bezrecepšu zāles un ziedes sāpju tūlītējai novēršanai un līdzekļus kustību problēmu profilaksei, bet vienkāršākais veids, lai izvairītos no muguras sāpēm, ir prasme pareizi pieliekties, celt smagumus un turēt muguru.

Instrumenti un palīglīdzekļi

Lāpstām, grābekļiem, dakšām jāatbilst augumam, lai šos instrumentus var ergonomiski pareizi izmantot – strādāt ar taisnu muguru. Kāta piemērotību var noteikt, lāpstu vai grābekli turot vertikāli: kātam vajadzētu būt apmēram 10 cm zemāk par plecu. Rokot vai strādājot ar grābekli, atbalsta roka ir jāmaina, lai slodze būtu vienmērīga.

Daudzi dārzā rušinās, sēžot uz zema ķeblīša. Lai gan tā šķiet vieglāk, mugurkaulam tā ir vissliktākā poza. Daudz veselīgāk ir mesties rāpus uz speciāla paliktņa, kas ceļgalus pasargā no zemes aukstuma, mitruma un pasaudzē apģērbu. Nedrīkst ilgstoši strādāt noliecoties, bet ar taisnām kājām.

Ceļot smagumus, mugurai vienmēr jābūt taisnai! Saudzīgs paņēmiens ir pietupiens un celšana ar taisnu muguru, sasprindzinot kāju muskuļus. Mugurai vieglāk, ja nelielus smagumus nes nevis uz priekšu izstieptās rokās, bet gan piespiestus pie sevis. Starpskriemeļu locītavu nobīdi un muskuļu spazmas izraisa smagumu celšana, vienlaikus pagriežoties.

Laiks darbam, laiks − atpūtai

Regulāri ik pēc 15–20 minūtēm jāmaina ķermeņa stāvoklis un jāizstaipās. Pēc pāris darba stundām muguru var atpūtināt, kaut uz īsu brīdi noguļoties uz horizontālas vir­smas, taču ne uz aukstas zemes.

Ja nepieciešams nogriezt zarus augstu kokā, talkā jāņem trepes. Strādājot ar atpakaļ atliektu galvu, tiek pārslogots kakls un traucēta asinsrite, kas var izraisīt reiboni vai pat samaņas zudumu.

Nevajadzētu strādāt tūliņ pēc ēšanas, kad gremošanas orgāni ir noslogoti un pieplūst vairāk asiņu. Vēl izpētīts, ka sātīga maltīte tūliņ pēc fiziskās slodzes veicina aptaukošanos.

Ja pēc fiziska darba muskuļu sāpes pāriet 2–3 dienu laikā, tās ir tikai pārpūles sekas. Ja diskomforts saglabājas pāris nedēļu vai ir jūtams pat naktīs, vai izstaro uz roku vai kāju un tās tirpst, ir vajadzīga ārsta konsultācija un izmeklējumi.

Tāpat nedrīkst ļaut viltīgajai pavasara saulei sildīt sasvīdušu muguru!

Uzmanību arī sīkai traumai

Retais darba cēliens dārzā beidzas bez zilumiem vai nobrāzumiem. Sasistai vietai nekavējoties jāpieliek auksts priekšmets, bet zilums ātrāk pāriet, ja cietušajai vietai pusstundu pieliek salveti, kas samērcēta pusglāzē 9% etiķa, kam pievienota pustējkarote sāls.

Sīkas, grieztas brūces vai nobrāzumi nav patīkami, taču lielāka bīstamība ir iespējamā infekcija, ko rada saskarsme ar melnzemi. No tās rētā mēdz nonākt baktērijas, kas izraisa stingumkrampjus. Par laimi, lielākā daļa cilvēku pret šo slimību ir vakcinēti jau bērnībā.

Grieztu brūci apmazgā ar siltu ūdeni un bez ziepēm, jo tās kairina bojātos audus. Kālija permanganāta šķīdums vai ūdeņraža pārskābe jāizmanto tikai gar brūces malām, taču briljantzaļā šķīdums vai jods pēc mazgāšanas būs gana labs arī bez citiem šķīdumiem. Ja brūce ir paprāva, der uzlikt pārsēju, kas pirms gulētiešanas jānoņem, lai savainotajai vietai piekļūst gaiss un tā drīzāk sadzīst.

 

LA.lv
VE
Veselam.lv
Veselam
Slimnīcā uzstādīts mātes piena analizators – solis tuvāk Latvijā pirmās mātes piena bankas izveidei
23 stundas
VE
Veselam.lv
Veselam
Neliekot vajadzīgās brilles, autovadītāja reakcijas ātrums samazinās
23 stundas
VE
Veselam.lv
Veselam
Aicina ziedot tēju trūkumā nonākušo ģimeņu atbalstam
23 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ekonomika
No jaunā gada maksāsim ne tikai par gāzi 3
4 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
No kuras vietas vērot 18. novembra salūtu? Atbild “Saules mūža” veidotāji
1 stunda
LA
Laukos.lv
Laukos
Viedoklis. Ukraiņu olu rēgs klīst pa Latviju
1 stunda
LE
LETA-INTERFAX
Latvijā
Gobzems vai Pabriks? Vējonis atbild, kā rīkosies tālāk 2
3 stundas
LA
LA.lv
Ekonomika
Pie lidostas noticis agresīvs incidents. Apsvērs radikālus risinājumus 1
2 stundas