Veselam
Ārstēšana

Dārgā slimnīcas autostāvieta 0

Foto – Inga Kundziņa/LETA

Jaunā iebraukšanas kārtība Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) teritorijā Vienības gatvē 45, kas stājās spēkā pirms pusmēneša un radīta it kā pašu pacientu interesēs, ir dārgāka par līdzšinējo, uzskata pacienti. Tiesa, tā ir izdevīga, ja bērnu ved saņemt neatliekamo palīdzību, kā arī ja ir bērns invalīds, jo tad par auto novietošanu nav jāmaksā.

Noteikts, ka auto atstāšana slimnīcas teritorijā uz laiku līdz 30 minūtēm ir bez maksas. Sākot ar otru pusstundu, tas ir, jau 31. minūtē, maksa ir eiro stundā. Stāvēšanas ilgumam sasniedzot 10 stundas, summa nepalielinās līdz nākamai diennaktij. Tas nozīmē, ka maksimālā summa par atrašanos slimnīcas teritorijā diennaktī ir 10 eiro. Iepriekš bija jāmaksā 2,85 eiro neatkarīgi no tā, cik ilgi automašīna atradās stāvvietā.

Jāmaksā nav visiem

Jaunie noteikumi ieviesti, lai atvieglotu autotransporta kustību slimnīcas teritorijā, turklāt ne visiem ir jāmaksā, skaidro Vita Šteina. “Pacientiem, kuri teritorijā iebrauc ar ātrās palīdzības mašīnu vai ar savu automašīnu dodas uz Neatliekamās medicīniskās palīdzības un observācijas nodaļu (NMPON), apmaksa nav jāveic. Reģistratorā uzdod jautājumu, vai cilvēks ir atbraucis ar savu auto. Tad reģistrē viņa mašīnas numuru, kura stāvvietā var atrasties stundu, dienu, nedēļu vai pat divas. Brīdī, kad vadītājs izbrauks no autostāvvietas, apmaksa nebūs jāveic. Ja bērns paliek ārstēties slimnīcā un kāds no vecākiem atkārtoti iebrauc slimnīcas teritorijā, tad izbraucot jāveic apmaksa atbilstoši noteikumiem, ja vien atkārtoti nedodas uz NMPON.”

Stāvvietas bez maksas ir tiem vecākiem, kuru bērniem ir invaliditāte – apliecība jāuzrāda izbraukšanas laikā. Tā kā rīdziniecei Lindai Jansonei ir bērns ar īpašām vajadzībām, par stāvvietu jāmaksā nav. “Nesen bijām Bērnu slimnīcā vizītē pie ārsta un izbraucot uzrādījām bērna invalīda kartiņu. Priecē, ka tas atbrīvoja no samaksas. Tomēr uzskatu, ka liela daļa vecāku, kas bērnus vedīs uz dienas stacionāru, nebūs apmierināti ar jaunajiem noteikumiem. Tur jāpavada ilgāks laiks, līdz ar to samaksa būs augstāka, nekā ierasts,” uzskata sieviete.

Jauna sistēma

Apmaksa par stāvvietu attiecas uz pacientiem, kas dodas uz plānveida vizīti. “Parasti ambulatoras procedūras neaizņem vairāk par stundu, ieskaitot atbraukšanu, reģistrēšanos, izbraukšanu. Tādā gadījumā izmaksas nepārsniedz eiro,” teic V. Šteina. “Varbūt retos gadījumos, kad jāveic kāds nopietnāks izmeklējums, tas aizņem divas vai trīs stundas.”

Izbraucot no slimnīcas teritorijas, samaksa jāveic pie izbraukšanas caurlaižu instruktora. Iepriekšējā caurlaižu sistēma (ar ārsta izsniegtām lapiņām) vairs nedarbojas. Tagad iebraukšanas laikā sensors fiksē transportlīdzekļa numuru.

Rīdziniece Līga ir šokā par jaunajiem noteikumiem: “Esmu vientuļā māmiņa ar diviem bērniem, viņiem ir četri un divi gadi. Šajā mācību gadā vien ar meitu slimnīcā nācās būt trīs reizes, divas reizes pa nedēļai un trešajā reizē vairākas dienas. Bija ērti novietot mašīnu slimnīcas teritorijā, jo tuvumā nezinu citu vietu, kur varētu to atstāt uz ilgāku laiku. Tagad, ja diennaktī nākas maksāt 10 eiro, nedēļā tie ir jau 70 eiro. Tas ir vairāk nekā murgs! Protams, var pacelt stāvvietas cenu, bet ne jau par tik neadekvātu summu, kas pielīdzināma izcenojumam Vecrīgas rajonā. Slimnīcas stāvvieta ir nekopts zemesgabals, kurš klāts ar dubļiem un bedrēm,” sašutumā ir vientuļā māmiņa.

“Augustā meita būs jāved uz apskati. Lūkosim, kur atstāt automašīnu. Ja brauksim trijatā, tad noteikti atstāsim to slimnīcas teritorijā, jo ieliņas ap slimnīcu parasti ir pilnas.”

Par daudz automašīnu

Slimnīcas pārstāve pamato: noskaidrots, ka stāvvietā automašīnas novieto arī ar slimnīcu nesaistītas personas. “Iepriekš nakts periodā bija bezmaksas iebraukšana un izbraukšana no 20.00 vakarā līdz 8.00 rītā. To ļaunprātīgi izmantoja apkārtējo namu iedzīvotāji,” atklāj Vita Šteina. Jaunie noteikumi ieviesti, lai šo situāciju risinātu un stāvvietā iebrauktu tikai personāls un pacienti. “Kopējais stāvvietu skaits ir 290. 11. jūlijā izskaitījām, ka stāvvietā novietotas 548 automašīnas. Tas nozīmē, ka liela daļa no tām ir zaļajās zonās un uz gājēju ceļiem.”

Vaicāju, vai tiešām nebija citu veidu, kā risināt šo problēmu, neliekot maksāt pacientiem. “Droši vien, ka varēja rast citu risinājumu. Bet vietu skaits ir ļoti ierobežots. Ja visiem pacientiem ļautu atstāt mašīnas stāvvietā bez maksas, nav pārliecības, ka situācija uzlabotos. Tagad tā vietā, lai pie acu ārsta ierastos ar mašīnu, kāds izvēlēsies braukt ar tramvaju. Stāvvietā atradīsies vieta tiem, kas brauc garāku ceļa posmu, piemēram, no Gulbenes vai Alūksnes.”

Būs izņēmumi

Iekasētā nauda tāpat kā iepriekšējos gadus tiks pievienota kopējam Bērnu slimnīcas budžetam un izlietota ārstniecībai un aprūpei. “Mērķis nav nopelnīt, bet sakārtot autoplūsmu. Ir cilvēki, kuri nodaļā nokļūst neplānoti un šeit pavada nedēļu vai divas. Būsim pretimnākoši un katru gadījumu vērtēsim individuāli. Jau šobrīd saprotam, ka ir izņēmumi, piemēram, onkoloģijas nodaļa, kur bērni uzturas vairākus mēnešus. Uz šo jautājumu raudzīsimies pēc būtības – ar mērķi atvieglot automašīnu kustību, nevis iekasēt līdzekļus,” sola V. Šteina.

Anita no Jūrmalas uzskata, ka jaunajiem noteikumiem ir savi plusi un mīnusi. “Vakar pirmo reizi iebraucu BKUS teritorijā pēc jaunajiem noteikumiem. Tā kā man slimnīcā bija jāieskrien vien uz īsu brīdi, 30 bezmaksas minūtes stāvvietā bija ļoti noderīgas. Ja spēkā būtu iepriekšējie noteikumi, tad šajā situācijā automašīnu noteikti būtu atstājusi ārpus slimnīcas teritorijas.” Tomēr pēc pāris nedēļām Anitas nepilnus divus gadus vecajai meitiņai ir paredzēta plānveida operācija. Dienas nodaļā jābūt jau pulksten 7.30, un tur būs jāpavada vismaz puse dienas. “Ja ir jāveic samaksa, tad automašīnu atstāšu ārpus slimnīcas teritorijas.”

LA.lv
RO
Regīna Olševska
Veselam
Pēc iespējas vairāk kustēties! Pārliecināta 101 gadu vecā Alise Lauva
1 diena
RO
Regīna Olševska
Veselam
Neķeries pie darba saīgušu prātu. 104 gadus vecās Lidijas Katrīnas Sīmanes atziņas
2 dienas
RO
Regīna Olševska
Veselam
126 cilvēki šogad svin simto dzimšanas dienu. Kārļa Dumbrāja gara mūža noslēpumi
3 dienas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

RO
Regīna Olševska
Latvijā
Dāvana Latvijai – 1000 kilometri. Māris Baltais sāka skriet, aizejot pensijā 1
5 stundas
"V
"Mājas Viesis"
Latvijā
Imants Lancmanis: Guvis piepildījumu karjerā un ģimenē, cilvēks var sākt domāt par valsti 2
7 stundas
IP
Ilze Pētersone
Latvijā
Latvijas vēsture pirms valsts dibināšanas 18 jautājumi un atbildes
1 diena
LE
LETA
Latvijā
Politiķi faktiski vienojušies par Saeimas komisiju vadību
3 stundas
AT
Andris Tiļļa
Latvijā
Ģimenē klusēšana nav zelts! Atziņas no pāriem, kas gredzenus mijuši 18. novembrī
6 stundas