Veselam
Ārstēšana

Palātas skaistas, bet atbilstošas pieredzes nav. Klupieni jaunajā Transplantācijas centrā0


Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas teritorija.
Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas teritorija.
Foto: Edijs Pālens/LETA

P. Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā (PSKUS), veidojot Latvijas Transplantācijas centru, likvidēta 2. nodaļa, kur daudzus gadus tika transplantētas nieres. Tagad nieru transplantācijas operācijas tiek veiktas ķirurģijas nodaļā, bet, lai slimnieki varētu atlabt, viņus pārvieto uz slimnīcas jaunajā korpusā izvietoto nefroloģijas nodaļu. Šie stratēģiskie pārkārtojumi radījuši neapmierinātību gan pacientos, gan ārstos, un šim jautājumam vakar pievērsās arī Saeimas Sabiedrības veselības apakškomisija.

Latvijas Nieru slimnieku asociācijas pārstāve Jolanta Baranovska-Kaša, kura bijusi 2. nodaļas paciente un tagad bieži kontaktējas ar slimniekiem, kam transplantētas nieres nu jau ķirurģijas nodaļā, pastāstīja, ka medicīnas māsām tur pietrūkstot profesionālās prasmes šo slimnieku aprūpēšanā, jo 2. nodaļas māsas pēc reorganizācijas darbu esot pametušas. Arī sanitāru attieksme un tīrības ievērošana nebūt neesot tāda, kā tas bijis likvidētajā nodaļā.

“Palātas ir skaistas, bet palagi netīri.

Asinsspiediens vispār netiek mērīts, kaut gan nieru slimniekiem to nepieciešams darīt divreiz dienā, un agrāk to vienmēr ievēroja.

Pieredzējušais medicīnas personāls zināja visu nepieciešamo gan par zālēm, kas pacientiem jādod, gan asinsspiediena mērīšanu un citiem jautājumiem, bet jaunajos apstākļos māsiņas nezina pat elementāras lietas. Likvidējot 2. nodaļu, situācija pacientiem nav kļuvusi labāka,” sacīja bijusī paciente.

Latvijas Transplantācijas centrs pirms reorganizācijas sākšanas veica ne tikai nieru transplantācijas un pēc­operācijas novērošanu, bet arī “asinsvadu pieejas” izveidi, gatavojoties nieres aizstājterapijai, kā arī nieru funkciju bojājuma smaguma novērtēšanu. Centrā bija iekļauts arī Nacionālais transplantācijas koordinācijas dienests, kas nodarbojās ar transplantācijas “gaidīšanas saraksta” izveidi, orgānu donoru atklāšanu, popularizēja transplantāciju sabiedrībā, veidoja donoru, recipientu un transplantēto pacientu reģistru. To vadīja transplantologs Jānis Juršinskis, kurš komisijas deputātiem skaidroja, ka “mazāk sagatavots personāls – tas ir risks”.

Pēc nodaļas likvidēšanas darbu transplantācijas jomā esot pametušas piecas ilggadējās medicīnas māsas, kā arī divi ārsti. “Nodaļā turējām pacientus tik ilgi, cik nepieciešams. Zinājām, kad palaist mājās un kad pacients jāaicina atpakaļ uz nodaļu. Tagad situācija ir mainījusies uz slikto pusi – slimniekus pēc nieru transplantācijas jau ceturtajā piektajā dienā ved projām no ķirurģijas nodaļas uz nefroloģijas nodaļu, kas atrodas jaunajā korpusā, un pārvadāšana pa ārpusi viņiem nenāk par labu,” sacīja ārsts un piebilda, ka pārkārtojumi notiekot lielā steigā.

Savukārt PSKUS valdes pārstāve Eva Strīķe atgādināja, ka Stradiņa slimnīcas attīstībā nodokļu maksātāji ir investējuši vairākus simtus miljonu.

“Nauda ir ieguldīta, lai veidotu jaunu vietu, kur pacientiem būtu droši ārstēties, lai četru gadu intervālā turpinātu darbu pie šīs attīstības un pabeigtu tos projektus, kas nepieciešami slimnīcas stratēģijas īstenošanai. Tajā skaitā jauna operācijas bloka un intensīvās terapijas uzņemšanas nodaļas izveidi.

Visas struktūrvienības, kas šobrīd funkcionē vecajās ēkās, būs jaunā vietā ar jaunu plānu un jaunu stratēģisko uzstādījumu. Tāpēc orgānu transplantāciju nevajadzētu uzskatīt tikai par nieru transplantāciju. Tās nav tikai sirdis, tās nav tikai aknas. Tās ir zarnas, acis, aizkuņģis, kas visiem cilvēkiem attīstītās Eiropas valstīs ir pieejams. Latvija nav sliktāka par citām valstīm, kuru iedzīvotājiem ir nepieciešama šāda palīdzība.”

Saistītie raksti

Arī Stradiņa slimnīcas valdes priekšsēdētāja Ilze Kreicberga uzsvēra, ka Latvijas Transplantācijas centrā tiek apvienota ne tikai nieru transplantācija, bet arī sirds un aknu, bet nākotnē paredzēts transplantēt arī plaušas, jo slimnīcā torakālā ķirurģija esot augstā profesionālā līmenī.

Bet Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas vadītājs Andris Skride, kurš arī piedalījās sēdē un ir ne tikai deputāts, bet arī strādā par kardiologu “Stradiņos”, apsolīja izpētīt, kā tiek organizēts darbs jaunizveidotajā Transplantācijas centrā, un par to ziņot deputātiem.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
PL
Praktiskais Latvietis
Veselam
Pētnieki atklāj, kāpēc smarža izraisa atmiņas
1 diena
RO
Regīna Olševska
Veselam
Apčī! Atkal šī alerģija…Lietot medikamentus vai dabas līdzekļus? Tereško un citu speciālistu padomi
2 dienas
VE
Veselam.lv
Veselam
Tas apdraudēs dzīvības! Ārsti pauž bažas par Veselības ministrijas plāniem
2 dienas

Lasītākie

LA
LA.LV
Latvijā
Kazinovski uzslavēja un piemānīja. “Saskaņa” ņem palīgā Staļinu. “LA” nedēļas apskats.
1 stunda
ML
Māra Libeka
Latvijā
Tūkstoši Kremļa ruporiem un konkursa noteikumu apiešana – mediji cīnās par valsts naudu
57 minūtes
LE
LETA
Dabā
Saule lutinās. Cik silts būs pirmdien?
29 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Turēja kurtuvē un vainoja cilvēka pazušanā. Kā beigsies lieta par divu policistu cietsirdību?
18 minūtes
LL
LETA, LA.lv
Pasaulē
FOTO. Šausmas, ko atklāj fotogrāfi. Kādas izskatās protestu un grautiņu plosītās ASV pilsētas 2
11 stundas