Veselam
Ārstēšana

Diēta mūža garumā, ja ir celiakija. Bet ja diēta nepalīdz? 0

Foto – Shutterstock

Celiakija pieaugušo vecumā

Autores: LINDA ŠLĒZIŅA, sertificēta uztura speciāliste, uztura zinātnes maģistre un VALDA MADALĀNE

Agrāk uzskatīja, ka celiakija ir zarnu slimība, kas raksturīga vienīgi bērniem. Tagad zināms, ka tas ir iedzimts defekts, kas var klusēt visu bērnību, slepeni attīstīties, pro­gresēt un parādīties jebkurā vecumā. Pieaugušajiem celiakija atklājas pat lielā vecumā un, iespējams, ir slēptas, neievērotas vai vieglas bērnu vecuma celiakijas turpinājums.

Pieaugušajiem raksturīgas netipiskas celiakijas izpausmes, un tas ir galvenais iemesls, kāpēc to grūtāk konstatēt. Izpētīts, ka kopš pirmo veselības problēmu parādīšanās līdz diagnostikai paiet vidēji 2,5–4 gadi (individuāli tas var būt no viena mēneša līdz pat 29 gadiem). Hroniska caureja nav tipiskākā sūdzība, kā tas ir, piemēram, bērniem. Daudz biežāk aizdomas par celiakiju rodas hematologa, ginekologa vai endokrinologa kabinetā. Pieaugušajiem par celiakiju liek aizdomāties anēmija, īss augums, osteoporoze, depresija, sekundārā neauglība vai menstruāciju kavēšanās. Reakcija var arī nebūt, tomēr sākas slēpti organisma bojājumu procesi. Nereti slimība slēpjas ilgi un beidzot var pat nonāvēt (limfomas attīstība).

 

Kā diagnosticēt celiakiju

Ja radušās aizdomas par celiakiju, nekādā gadījumā nedrīkst sākt bezglutēna diētu! Ja glutēns vairs netiks uzņemts, ārsts nevarēs diagnosticēt slimību. Pirms testēšanas jāturpina lietot uzturā glutēnu saturošu pārtiku. Ievērot bezglutēna diētu bez pamatojuma ir muļķīgi – neērti un dārgi.

! Lai pārliecinātos par celiakiju pieaugušo vecumā, ieteicams veikt asinsanalīzes, nosakot vai nu transglutamināzes antivielas (tTGA), vai antiendomīziju (IgA EMA). Ja rezultāti ir pozitīvi vai paaugstināti, nepieciešams izmeklēt tievo zarnu. Procedūras laikā izmanto anestēziju un no zarnas sieniņas nokniebj dažus mikroskopiskus audu gabaliņus. Biopsija ir t.s. zelta standarts celiakijas noteikšanā, tomēr svarīgi ir visi parametri: simptomi, asinsanalīzes (arī hemoglobīna un dzelzs rādītāji), biopsijas rezultāti, kas veido kopējo ainu par slimnieku.

Vienīgās zāles − bezglutēna diēta

Celiakijas slimnieka veselības pamats ir stingra bezglutēna diēta visa mūža garumā – atteikšanās no glutēnu saturošajiem kviešiem, rudziem, miežiem un pārtikas produktiem, kas tos satur. Uzturā nedrīkst lietot lielāko daļu graudu un makaronu izstrādājumus.

Lielākajai daļai cilvēku šī diēta palīdz apturēt simptomus, sadziedēt bojātās vietas zarnās un pasargā no tālākiem zarnu bojājumiem. Rezultāts parādās dažu dienu laikā pēc diētas uzsākšanas. Pieaugušajiem tievās zarnas audu sadziedēšana var prasīt vairākus gadus. Organismā nonākot pavisam nelielam daudzumam glutēna, tas var bojāt tievo zarnu.

 

Ja diēta nepalīdz

Ja diēta nepalīdz, biežākais iemesls ir tādu pārtikas produktu lietošana, kuru sastāvā tomēr ir glutēna daļiņas. Slēptie glutēna avoti bieži vien ir pārtikas piedevas, piemēram, modificētā pārtikas ciete, konservanti, stabilizatori, kas iegūti no graudiem, cīsiņi un desas, žāvējumi ar E piedevām, jebkuri gaļas un zivju pusfabrikāti, majonēze, sojas mērce, citas mērces, zivju konservi tomātu mērcē, buljona kubiciņi, garšvielu maisījumi, jogurti, biezpiena sieriņi, šokolāde, karameles, jebkuri saldumi.

! Veikalā droši var pirkt produktus ar pārsvītrotas vārpas zīmi. Šāds produkts noteikti nesatur glutēnu!

Glutēns ir arī medicīnisko preparātu sastāvā, tāpēc pacientam pirms kāda medikamenta lietošanas jāpārliecinās, ka tas nesatur glutēnu.

Paēdis būsi!

Diēta var būt labi sabalansēta un daudzveidīga. Gaļa, zivis, rīsi, augļi un dārzeņi nesatur glutēnu. Ieviešot auzas savā ēdienkartē, tomēr jāuzmanās. Uzturā var lietot kartupeļus, rīsus, soju, griķus, pupiņu miltus kviešu miltu vietā. Veikalos nopērkama arī bezglutēna maize, makaroni un citi produkti.

! Ministru kabineta noteikumi paredz, ka restorāniem un kafejnīcām ēdienkartē pie katra ēdiena rakstiski jānorāda visi tajā esošie alergēni.

 

Pabalsts un atbalsts

Biedrības “Gluten-Free Experts” vadītāja Irina Rubinčika informē, ka kopš 2015. gada ar celiakiju sirgstošiem bērniem ir tiesības ik mēnesi saņemt 106,72 eiro pabalstu. Tas viņiem pienākas arī pēc 18 gadu vecuma sasniegšanas, mācoties vispārējā vai profesionālās izglītības iestā­dē, bet tikai līdz 20 gadiem, taču, studējot augstskolā dienas nodaļā, – līdz 24 gadu vecumam. Lai saņemtu pabalstu, jāvēršas Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā un ne retāk kā reizi divos gados jāapmeklē gastroenterologs.

Biedrības mērķis ir panākt, lai Latvijā celiakijas pacientiem būtu pieejami droši vietējo ražotāju bezglutēna produkti. Organizācija ir izstrādājusi bezglutēna pārtikas produktu ražošanas standartu un piedāvā apmācības pārtikas industrijas darbiniekiem. Izsmeļošāka informācija par slimību, atbalsta saņemšanas iespējām un biedrības aktivitātēm atspoguļota arī globālajā tīmeklī – www.glutenfree-experts.lv un www.facebook.com/glutenfreeexperts.

 

 

Uzziņa

• Latvijā celiakija ir bieža slimība. Varētu būt 20 000–40 000 un pat vairāk celiakijas apdraudētu vai slimu cilvēku.

• Eiropas ziemeļvalstīs Zviedrijā un Somijā tās izplatība ir 2,5%, bet Vācijā – 0,5%.

• Japānā celiakija ir reta slimība!

LA.lv
VE
Veselam.lv
Veselam
Palielināta apetīte un nogurums var būt cukura diabēta pazīmes bērniem
23 stundas
VE
Veselam.lv
Veselam
Slimnīcā uzstādīts mātes piena analizators – solis tuvāk Latvijā pirmās mātes piena bankas izveidei
1 diena
VE
Veselam.lv
Veselam
Neliekot vajadzīgās brilles, autovadītāja reakcijas ātrums samazinās
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

DK
Dace Kokareviča
Latvijā
Latvijas proklamētāju stiprās dzimtas
45 minūtes
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ekonomika
No jaunā gada maksāsim ne tikai par gāzi 3
5 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
No kuras vietas vērot 18. novembra salūtu? Atbild “Saules mūža” veidotāji
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Par mata tiesu no lielas nelaimes! Mediķi brīdina gājējus
1 stunda
LA
LA.lv
Latvijā
Varēs apskatīt ASV raķešu sistēmu “Patriot”. Kā noritēs grandiozā militārā parāde?
1 stunda