Veselam
Psiholoģija

Domstarpības ģimenē… pārmērīgu mobilo tehnoloģiju lietošanas dēļ0

Foto: Pexels

Izrādās, ka 85% Latvijas iedzīvotāju uzskata mobilo telefonu par jauno atkarības veidu. Gandrīz pusei iedzīvotāju pārmērīga mobilo tehnoloģiju lietošana radījusi domstarpības ģimenē. Tikai 10% sabiedrības domā, ka viedtelefonus lieto normas robežās, tā liecina aptauja, ko veicis Tele2 sadarbībā ar pētījumu aģentūru Norstat par viedtālruņu lietošanas paradumus Latvijā.

Lai mainītu mobilo tehnoloģiju lietošanas kultūru Latvijā, Tele2 ar Veselības ministrijas un vadošo neiroloģijas un psiholoģijas speciālistu atbalstu uzsāk izglītojošu iniciatīvu, kas vērsta uz jēgpilnu interneta izmantošanu un atteikšanos no moderno tehnoloģiju pārmērīgas lietošanas.

Veselības ministre Ilze Viņķele uzsver: “Mobilās tehnoloģijas dinamiski attīstās, un to sniegtās iespējas nepieciešams gudri izmantot savā labā. Vienlaikus mums jāapzinās, ka pārmērīga interneta un mobilo tehnoloģiju lietošana var izraisīt stresu, sasprindzinājumu un nomāktību.

Diemžēl Latvijas iedzīvotāji šādos gadījumos laicīgi nevēršas pēc palīdzības, jo sabiedrībā joprojām valda dažādi aizspriedumi.

Taču to ir iespējams mainīt ar proaktīvu rīcību. Veselības ministrija jau tuvākajā laikā plāno būtiski modernizēt un uzlabot psihiskās veselības aprūpes pieejamību, kā arī veidot kampaņas, lai cilvēkus izglītotu par labas psihiskās veselības uzturēšanu.”

Publicitātes foto

Brīvo brīžu pavadīšana telefonā pirms aizmigšanas un uzreiz pēc pamošanās, sociālo tīklu aplūkošana ģimenes ēdienreizēs un pārāk daudz laika veltīšana spēlīšu spēlēšanai viedtālrunī ir tikai daži no paradumiem, kurus Latvijas iedzīvotāji vēlētos mainīt visbiežāk. Katrs trešais iedzīvotājs, bet jauniešu vidū pat divi no trim aptaujātajiem atzinuši, ka viedierīces izmanto par daudz, bezmērķīgi izmantojot saturu, kas nemaz nav nepieciešams.

Izglītojošā iniciatīvā gada garumā tiks aktualizēta jēgpilna interneta lietošana viedierīcēs un piedāvāti speciālistu risinājumi, lai mobilo tehnoloģiju izmantošana nekļūtu par atkarību un nenodarītu kaitējumu veselībai un attiecībām ģimenē. Mobilo sakaru operators Tele2 turpmāk arī savās produktu reklāmās ievietos brīdinājumu, aicinot klientus internetu lietot atbildīgi.

Par pārmērīgu viedierīču lietošanu ir satraukušies gan ģimeņu psihoterapeiti, gan bērnu neirologi, kuri uzsver, ka šī problēma skar visas paaudzes, un tehnoloģiju patēriņa ierobežošana neattiecas tikai uz bērniem vai pusaudžiem. Tieši vecāku ieslīgšana mobilajos telefonos ir kļuvusi par problēmu, kas jārisina.

“Svarīgi nepieļaut, ka viedierīces aizņem visu mūsu brīvo laiku. Signāls, ka piesaiste telefonam ir kļuvusi pārāk cieša, parādās brīdī, kad sākam melot sev un citiem par internetā pavadīto laiku. Pasliktinās attiecības ģimenē, jo izpaliek sarunas, zūd klātbūtnes sajūta.

Laika pavadīšana telefonā ir veids, kā atpūšamies no saspringtas dienas: ekrānā varam izvēlēties saturu, ko skatīties, bet nepatīkamās ziņas ignorēt. Ģimenē ir tieši otrādi – tuvinieku stāstīto, lūgumus, pārmetumus ignorēt nevaram. Tie jāuzklausa un jārisina. Tādēļ nereti ērtāk ir būt kontaktā ar viedierīci, nevis vīru/sievu, bērniem vai saviem vecākiem.

Risinājums, kā izvairīties no pārmērīgas telefona lietošanas, ir padomāt, kā savu atpūtu varam organizēt citādi.
Saistītie raksti

Piemēram, sastādīt sarakstu ar lietām, ko darīt, kad ir brīvs laika sprīdis – palasīt grāmatu vai satikt sen neredzētu draugu. Varbūt iespējams izvēlēties izklaidi, kurā labprāt iesaistītos visa ģimene,“ ar ieteikumiem dalās Dace Caica, psihoterapeite atkarību jautājumos, biedrības Esi Brīvs valdes priekšsēdētāja.

Par aptauju

Aptauja tika veikta sadarbībā ar Norstat Latvija. Laika posmā no šī gada 5. līdz 13. februārim tika aptaujāti 1033 Latvijas iedzīvotāji vecumā no 18–65+ gadiem.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Veselam
Bērnu slimnīcai ziedoti 120 kilogrami svaigu gurķu un 100 litri medus
16 stundas
LE
LETA
Veselam
Aicina valsts amatpersonas palielināt zāļu kompensācijas apmērus
16 stundas
LE
LETA
Veselam
Tikai 78% pirmsskolu darbinieku nodrošināti ar dezinfekcijas līdzekļiem, vēl mazāk ar sejas maskām un cimdiem
16 stundas

Lasītākie

LE
LETA
Latvijā
Viņķele izdod rīkojumu, nosakot prasības rīcībai ar Covid-19 inficēto personu mirstīgajām atliekām 3
7 stundas
LP
Linda Pužule
Pasaulē
“Mēs nebijām gatavi katastrofai.” Tautietes Lindas stāsts par straujo notikumu attīstību Spānijā
Speciālreportāža 11 stundas
LE
LETA
Veselam
Visstraujāk ar Covid-19 inficēto skaits turpina augt Rīgā 1
9 stundas
LE
LETA
Latvijā
Policija atklāj, kāds sods piemērots vīrietim par pensionāres nogrūšanu veikalā Ozolniekos
8 stundas
LL
LETA, LA.lv
Latvijā
VIDEO. Traģiska avārija Juglā: bojā gājusi gājēja
9 stundas