Veselam
Ārstēšana

Veselīgas receptes locītavām: lai nekrakšķ un pavasarī neīd0

Foto – LETA

Zinām brīžus, kad jāprasa palīdzība kardiologam, dermatologam, neirologam vai citas specialitātes ārstam. Bet tāda locītavu ārsta nav… Lai gan – ir, un ne viens vien!

Gaidot, ka locītavu sāpes “gan jau pāries”, aizrit ne viens vien gads… Nauda beidzas, sāpes pieņemas spēkā, pastaigas laikā skatiens cenšas atrast tuvāko soliņu. Un tikai tad cilvēks beidzot iet pie ārsta. Bet seko vilšanās, jo godprātīgam ārstam nākas pacientam paskaidrot, ka locītavu saslimšana nozīmē hronisku slimību un no tās nav iespējams atbrīvoties ar “burvju tabletes” palīdzību. Lai sāpju periodi kļūtu arvien retāki un vieglāk panesami, jārēķinās ar ilgu, neatlaidīgu ārstēšanos. Un jāsāk ar diagnozes noteikšanu, jo viens un tas pats simptoms – sāpes – rodas dažādu iemeslu dēļ.

Ja locītavu saslimšana saistīta ar traumu vai anatomisku defektu, ar ārstēšanu nodarbojas ķirurgs vai ortopēds. Ja sāpju un diskomforta iemesls ir cits – infekcija, vielmaiņas traucējumi vai autoimūnas slimības –, padoms jālūdz reimatologam.

 

Katra vecuma pazīmes

Ķermeņa labsajūta atkarīga no dzīvesveida. Tam jābūt gana kustīgam un pārtikai veselīgi gardai – ar pietiekamu olbaltumvielu un vitamīnu daudzumu. Labumā neiet ne mazkustīgums vai pārslodze, ne badošanās vai pārēšanās.

Ārste, ortomolekulārās terapijas speciāliste Antra Briede atgādina vispārzināmo – pusmūžā mainās organisma vielmaiņa, jo organisms pamazām izsmeļ savus resursus, un kļūst krietni pamanāmāk, ja organismā ir kādi iekaisīgi procesi vai vielmaiņas traucējumi. Tas bieži ir arī locītavu sāpju, stīvuma, pietūkuma, vēlāk arī deģeneratīvu pārmaiņu (artrozes) cēlonis.

Ziemā slimas locītavas bieži par sevi atgādina “roņiem” – aukstuma procedūru mīļotājiem, bet vasaras ir mokošas, daudz laika pavadot pludmalēs. Locītavām nepatīk ne augsta, ne zema temperatūra, tādēļ svarīgi arī rudenī un pavasarī nepieļaut organisma atdzišanu.

Nav retums, ka par locītavu sāpēm un krakšķēšanu sūdzas jaunieši un pat pusaudži. Lai gan nevar izslēgt reimatismu (šajā vecumā to sauc par juvenilu artrītu), bieži diskomfortu izraisa ļoti strauja augšana. Cita jauniešu liksta ir reaktīvais artrīts, kas rodas kā organisma reakcija uz elpceļu, gremošanas trakta, urīnceļu vai dzimumceļu infekciju, kas rada kļūmīgu imunoloģisku reakciju, bet tā reaģē ar iekaisumu locītavās.

Veselīgas receptes

Locītavām veselīgas aktivitātes ir peldēšana, braukšana ar velosipēdu, nūjošana vai parastas pastaigas, tostarp ogošana vasarā un sēņošana rudenī, dejošana, turklāt – ritmiskas dejas, bet gados veciem ļaudīm arī valsēšana pagarinās locītavu labsajūtu. Ja iespējams, šīm nodarbēm laiks jāatrod ik dienu.

Ēdienkartē jāiekļauj zivis un jūras produkti, to sastāvā ir vērtīgas taukskābes un D vitamīns, kas nepieciešams kalcija vielmaiņai kaulos. Uzturā biežāk jālieto salāti, kas aizdarīti ar nelielu daudzumu pirmā aukstā spieduma olīveļļas. Vērtīgs deserts ir augļi, bet našķis – rieksti.

Lai gan neviens papildlīdzeklis neatjauno locītavas pilnībā, Mēness aptiekas farmaceite Nellija Majore uzsver glikozamīna un hondoitīna kombinācijas nozīmi. Pirmā uzdevums ir nodrošināt skrimšļa reģenerāciju vai vismaz pasargāt no tālākiem bojājumiem, palīdzēt uzturēt skrimšļu elastīgumu un stiprumu, bet otrais palīdz saglabāt locītavu kustīgumu, padarot skrimšļa virsmas slidenas. Tādējādi glikozamīns un hondroitīns darbojas pret sāpēm, lai gan speciālus pretsāpju līdzekļus lietot var nākties tik un tā. Citi pilnvērtīgai skrimšļa biosintēzei nepieciešamie komponenti ir hialuronskābe, B grupas un C vitamīns u. c.

Sasitumi un traumas veicina hroniskas locītavu saslimšanas gluži tāpat kā svara lieko kilogramu slodze. Dāmām kritiskāk jāizvērtē arī nepieciešamība ikdienā valkāt augstpapēžu apavus un apspīlētu apģērbu, kas ierobežo kustības.

Locītavu saslimšanas akūtā periodā ne vienmēr ieteicamas sildošas procedūras, piemēram, podagras gadījumā tās veicina iekaisuma izplatīšanos. Smalko “drīkst” un “nedrīkst” robežu spēj noteikt speciālists. Daudz drošāk lietojamas atvēsinošas ziedes vai kompreses.

Ja skrimslis jau ir nodilis, arī tad var dzīves kvalitāti uzlabot, tiesa – nepieciešama operācija. Atkarībā no bojājuma apmēra tā var būt gan saudzīga – ar nelieliem iegriezumiem, gan izmantojot protezēšanu. Dažu nedēļu laikā cilvēks var atgūt kustību prieku un uz visiem laikiem aizmirst par nogurdinošajām sāpēm.

Nekavējoties nepieciešama medicīniska konsultācija, ja sāpes un pietūkums locītavā sākas spēji un pieaug intensīvi vai līdz ar sāpēm un tūsku ķermeņa temperatūra paaugstinās virs 38 °C.

LA.lv