Veselam
Dzīvesveids

Ej smagiem soļiem, lai odzes mūk! Bet kā atbaidīt ērces? Droši iet dabā0

Foto – Shutterstock

Svaigā gaisā ir plašas iespējas baudīt aktīvu un veselīgu dzīvesveidu. Šādai atpūtai ir vērts sagatavoties pirms došanās ārā.

Ģimenes ar bērniem nereti nodarbina jautājums, kurp doties un ko darīt, lai izklaidēties varētu gan bērni, gan pieaugušie un lai kopīgi pavadītais laiks raisītu lieliskas emocijas. Daudzviet pilsētās radītas kāpelēšanas zonas, dažādas atrakcijas, skeitparki vai trases skrituļotājiem. Draudzīgas sāncensības piekritēji var sarīkot paši savu basketbola turnīru, savukārt drosmīgākie – uzkāpt kādā skatu tornī un baudīt brīnišķīgas ainavas.

 

Jāizvēlas piemērots apģērbs

Pirmie riteņbraucēji parādās, tikko nokusis sniegs. Dažs savu velosipēdu izmanto visu gadu, jo laika apstākļi tam kļūst arvien piemērotāki. Riteņbraukšana, skriešana, nūjošana un citi aktīvās atpūtas veidi nostiprina muskulatūru, brīvdienas svaigā gaisā sniedz enerģiju un mundrumu, lai līdz rudenim būtu palielināta izturība pret vīrusiem.

Ik gadu daudzas ģimenes dodas atpūsties mežā, lai baudītu dabu vai parūpētos par meža veltēm. Dzīves gudrība vēsta, ka nav sliktu laika apstākļu, ir tikai nepiemērots apģērbs. Dodoties brīvdabas pastaigā, drēbju izvēle ir īpaši svarīga – pārdomāti izraudzīts apģērbs pasargā ne vien no mainīgiem laikapstākļiem, bet arī no kukaiņiem. Turklāt tas vienlīdz attiecas gan uz mežu, gan pilsētas parku.

Pret odiem un ērcēm var izmantot repelentus – izsmidzināmus un smērējamus līdzekļus, taču ar tiem var nepietikt, tādēļ piemērotāks būs apģērbs, kas nosedz atklātās ķermeņa daļas. Uz gaišas krāsas drēbēm ērces ir vieglāk pamanīt, savukārt zeķēs sabāzti bikšu gali neļauj ērcēm nokļūt uz ādas. Atgriežoties no meža, jāpārģērbjas un jāizpurina drēbes, jo tajās var būt ieķēries kāds nevēlams kukainis.

Uzmanies no kukaiņiem!

Lai pārgājiens būtu veiksmīgs un patīkams, nedrīkst aizmirst, ka mežs ir putnu un dzīvnieku mājas, un pret tām ir jāizturas ar cieņu. Uzņēmuma “Latvijas valsts meži” projekta “Mammadaba” eksperts Kristaps Didže uzsver, ka, sastopot dzīvnieku vai putnu mazuļus, ieteicams klusītēm doties prom, jo turpat tuvumā var būt viņu mamma. Tā steigsies aizsargāt savus bērneļus, un šīs rūpes var apdraudēt atpūtniekus.

Arī čūskas, kas nemanītas dzīvo mežos un pļavās, var sagādāt nepatīkamu pārsteigumu, taču, pienācīgi sagatavojoties, tās atpūtai nekaitē. Pamanot rāpuli, tam nav jātuvojas – čūska uzbrūk tikai tad, ja jūtas apdraudēta. Dodoties mežā vai brīvdabas pastaigā, piemēroti apavi ir gumijas zābaki, lai čūska nevar iedzelt kājā. Speciālists iesaka mežā staigāt smagnējiem soļiem, jo rāpuļiem nepatīk vibrācijas, tādēļ tie, visdrīzāk, dosies prom no šīs zemās frekvences svārstību vietas.

Jo siltāks ir laiks, jo biežāk pļavās un piemājas dārzā plūktā ziedu pušķī vai saldas sulas glāzē iespindz pa lapsenei, sirsenim vai bitei. Alerģiska reakcija uz šo kukaiņu dzēlieniem nav retums. Velkot ārā dzeloni, jāizvairās saspiest indes maisiņu. Diemžēl ir gadījumi, kad kukaiņa dzēliens nebeidzas tikai ar sāpēm, tūsku, niezi un apsārtumu, jo retos gadījumos var iestāties anafilaktiskais šoks, kas var beigties pat letāli. Īpaši bīstamas ir situācijas, ja ēdienā vai dzērienā nepamanīta lapsene iedzeļ mutē vai rīklē. Gaidot mediķu palīdzību, sadzelto vietu var dzesēt ar vēsu kompresi no ārpuses un sūkāt ledus gabaliņu vai maziem malkiem dzert aukstu ūdeni.

LA.lv
KB
Kristīna Blaua
Veselam
Kā izaudzināt ģēniju, nevis kaprīzu “niķu podu”. Psihologu ieteikumi
1 diena
VE
Veselam.lv
Veselam
Saulesbrilles vasarā: “must have” kā pieaugušajiem, tā bērniem
1 diena
VE
Veselam.lv
Veselam
“Vaivaros” notiks sporta spēles cilvēkiem ar kustību traucējumiem
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA/AFP
Pasaulē
Tramps asiem vārdiem izsakās par britu tankkuģa sagrābšanu
1 stunda
LE
LETA
Dabā
Svētdien termometra stabiņš pakāpsies līdz +29 grādiem
1 stunda
IK
Inga Kaļva-Miņina
Kultūra
Noraujot viltus maskas. Jāņa Bruģa proza
24 minūtes
LA
LA.LV
Sports
Krievijas hokeja zvaigzne Panarins skarbi par Krievijas politiku un Putinu: Vladimir Vladimirovič, pārdod savas slidas
1 stunda
LA
LA.LV
Latvijā
Valsts policija meklē bezvēsts prombūtnē esošo Elizabeti Mileiko
30 minūtes