Veselam
Dzīvesveids

Dūņas: Locītavām, zobiem un labam seksam0

Foto – Uldis Muzikants un no Guntas Tabores personiskā arhīva

Filmās par savvaļas zvēriem bieži redzams, cik laimīgus tos dara izvārtīšanās purvainos dumbrājos. Dzīvnieki instinktīvi jūt, ka dūņas glabā informāciju no aizlaikiem, kad pasaule vēl bija harmoniska un vesela. Prasme šo vēstījumu uztvert un izmantot svarīga arī mums.

Dūņas ir viena no lielajām un joprojām pienācīgi nenovērtētajām balvām, ar ko daba mūs aplaimojusi. Daudzus gadu tūkstošus atrazdamies bezskābekļa vidē, augu un dzīvnieku sabrukšanas produkti tajās pamazām sabiezējuši viendabīgā bioloģiski aktīvā masā, kas satur tādas minerālvielas, antioksidantus, fitohormonus, vitamīnus, aminoskābes, antibiotiķu analogus un citus komponentus, ko mūsu organisms atpazīst, spēj uzņemt un izmantot.

Kā dūņas iespējams lietot gan dažādu kaišu ārstēšanā, gan veselības profilaksei, stāsta daktere Dzintra Vāvere.

Vētra ir laba, bet no negaisa jāvairās

Dūņas ir bioloģiski aktīvs produkts – izkustinot visu, kas sastāvējies un mazkustīgs, tās organismā var izraisīt pamatīgu vētru. Tāpēc allaž jāraugās, lai šis dabas spēks nepārvērstos postošā negaisā. Pirms sākt dūņu jeb peloīdu terapiju, noteikti vajadzētu aprunāties ar speciālistu. Viszinīgākās konsultācijas iespējams saņemt tajās medicīnas iestādēs, kurās ar dūņām strādā.

Pat tad, ja pamatmērķis ir tikai labsajūtas uzlabošana, ar dūņu procedūrām stiprinot imunitāti, stabilizējot nervu sistēmu, uzlabojot vielmaiņu, kavējot iekaisuma perēkļu veidošanos un veicinot gremošanas sistēmas darbību, sākumā tomēr noderētu izmēģināt to iedarbību.

Melno putriņu uzklāj uz pusstundu un patur uz pavisam neliela ādas laukuma, piemēram, plaukstas virspuses. Pēc pāris dienām būs nepārprotami redzams, kā organismam tas patīk, jo mēdz būt arī individuāla dūņu nepanesība.

Jāielāgo, ka dūņas glabājamas nevis ledusskapī vai pagrabā, bet gan istabas temperatūrā.

Mazina sāpes, uzmundrina šūnas

No senlaikiem pazīstama dūņu spēja kavēt dažādus iekaisuma procesus un mazināt sāpēs.

*Uzliktas sāpošām rokām, ceļgaliem, pleciem un mugurai, tās pabaro skrimsli, kliedējot iekaisumu un darot elastīgākas locītavu saites.

*Dažkārt uz kaula, skrimšļa vai locītavām veidojas sāpīgi sabiezējumi, ko mēdz saukt par radziņiem. Dūņas palīdz šos sablīvējumus mīkstināt, veicinot to uzsūkšanos.

*Dūņu biostimulējošā iedarbība pastiprina šūnu aktivitāti, tāpēc kavē novecošanos, veicina brūču un iekaisumu dzīšanu, sekmē arī dažādu nevēlamu veidojumu, piemēram, cistas, iekapsulēšanos.

*Šīs masas šķīdums ūdenī palīdz iekaisušām smaganām un mutes gļotādai stomatoloģisku sarežģījumu gadījumos. Ja pēc akūtā procesa novēršanas zobs tomēr vēl sāp, tam var piespiest dūņās samērcētu vates pikucīti un minūtes desmit paturēt.

*Dūņas ir brīnisšķīgs līdzeklis, lai attīrītu un turētu labā kondīcijā asinsvadus. Tās palīdz paplašinātu vēnu nogurdinātām kājām, ja vien asinsvadus nav skāris sāpīgs vēnu sieniņu iekaisums jeb tromboflebīts – tad problēmas novēršana jāatstāj speciālistu kompetencē.

*Dūņām piemīt spēcīga antimikroba iedarbība – tās kavē patogēno mikroorganismu attīstību, tāpēc šī dabas viela lietojama ginekoloģijā. Šim nolūkam kalpo vaginālie tamponi. Tos liek, gan lai normalizētu maksts mikrofloru vai saglabātu to, ja lietotas antibiotikas, gan dažādu mazā iegurņa kaišu ārstēšanai un menstruālā cikla normalizēšanai.

* Tā kā dūņās ir bioloģiski aktīvi fitohormoni, tās noder neauglības novēršanai.

*Rektālie dūņu tamponi taisnajā zarnā ieteicami hemoroīdu ārstēšanai un profilaksei, bet vīriešiem – prostatas veselības stiprināšanai un dzimumspējas uzlabošanai un ilgākai saglabāšanai.
Ar stipru vienmēr prātīgi

Lietošanā svarīgi ievērot mērenību. Katrai dienai dūņu procedūras noteikti nav paredzētas.

*Liekot aplikācijas uz sāpošiem locekļiem, pietiks ar pāris reizēm nedēļā, taču veikt vairāk par 10 procedūrām noteikti nevajadzētu. Šādas kūres var atkārtot 2-3 reizes gadā.

*Ja dūņas izmanto tikai ādas stāvokļa uzlabošanai, uzklājot uz sejas, kakla un dekoltē zonas, pietiek ar vienu, augstākais – divām reizēm nedēļā. Ja četras nedēļas bijušas ar procedūrām, divi mēneši lai paliek atpūtai.

*Pirtī veiktai visa auguma ieziešanai vēlams no 6-8 ik nedēļu veiktām procedūrām, un biežāk kā divreiz gadā tās atkārtot nevajadzētu.
Jāatceras: dūņas var izraisīt arī tā saukto balneoloģisko reakciju, kad pēc pirmajām procedūrām sūdzības nevis mazinās, bet saasinās: vielas, kas radījušas iekaisumu, sāk cirkulēt, izraisot sāpes vai kustību ierobežojumus locītavās. Tās nozīmē: jāietur pauze!

Kā jārīkojas ar dūņām

Iepakojumā nopērkamās dūņas ir laboratoriski pārbaudītas un lietošanai drošas. Visvienkāršāk – uzlikt problēmu vietai, piemēram, elkonim, aplikāciju.

*Drāniņu iemērc karstā ūdenī, noklāj ar pāris milimetru biezu dūņu kārtiņu un blīvi apsaitē locītavai. To vēl aptin ar plēvīti, virsū uzklāj dvieli un atstāj mierā uz 40-50 minūtēm.

*Pēcāk melno zieķi noskalo, bet roku sasmērē ar barojošu krēmu vai masāžas eļļu. Taukvielas veicina dūņās esošo vielu dziļāku iekļūšanu ķermenī arī pēc procedūras beigām.

Iedarbojoties uz konkrētu vietu, lielāks labums tiek visam organismam.

Šādas kompreses var likt uz jebkuras ķermeņa daļas. Sāpošas kājas noziež visā garumā līdz pat cirksnim, tikai atpūtas laikā jācenšas šo celofānā ietīto kokonu turēt horizontāli.

Vēl labāk noziest ar dūņām visu augumu; to gan pareizāk veikt speciālista uzraudzībā. Pēc noskalošanās nedrīkst aizmirst ieglāstīt eļļu – virzienā no attālākās vietas uz sirds pusi – tas veicina limfas atteci.

*Kāda riekšava dūņu piejaucama vannas ūdenim – tas uzlabos ādas veselību, nāks par labu locītavām, asinsvadiem, nervu sistēmai.

*Dūņām jābūt viegli uzsildītām. To vispareizāk darīt ūdens peldē: pialas formas trauciņā ieliktas dūņas ievieto katliņā ar ūdeni un, lēni maisot, silda aptuveni līdz 42 grādiem. Uzvārīt nedrīkst, jo tad bioloģiski aktīvie komponenti iet bojā.

Vēsas dūņas klājamas vienīgi uz akūta iekaisuma neskartām kājām.

*Ideāla vieta dūņu terapijai ir pirts – tās top par pretcelulīta līdzekli, mazina peļu vēderiņus uz roku augšdelmiem un cisku iekšpusē, dara tvirtākas tauku krokas uz vēdera un gūžu kukulīšus – aktivizējoties vielmaiņai, nevajadzīgie uzkrājumi no šūnām tiek izspiesti.

Noziesties vēlams tik plānā kārtiņā, lai vietvietām varētu redzēt cauri miesu. Tad vismaz pusstundu uzturēties rēnā siltumā. Bet pēc pirtspriekiem labāk neplānot nekādas aktivitātes, bet doties pie miera un ļauties dūņu izraisītajiem procesiem organismā.

 

Vairāk par augiem var lasīt žurnāla “36,6°C” pielikumā “Dabas Dziedniecības Ceļvedis”

 

 

LA.lv