Veselam
Psiholoģija

Narkologs Jānis Strazdiņš: Iebiedēšana alkoholisma ārstēšanā nedarbojas. Bet kas palīdz?0

Foto – Shutterstock

“Laukos un Rīgas guļamrajonos var redzēt klaiņojošus, noskrandušus un pēc alkohola smirdošus vīrus. Sievietes viņu vidū ir retums, un, ieraugot kādu no viņām, garāmgājēji atskatās un šausminās,” teic narkologs Jānis Strazdiņš. “Ar vīriešu nodzeršanos jau esam apraduši. Ja arī vīrietis kaut kur guļ pārdzēries, viņam neviens klāt nepieies un palīdzību nesniegs, lai gan viņš var būt apsaldējies vai guvis smagu traumu. Latvijā pret viņiem izturas ļoti nežēlīgi, uzskatot, ka alkohola atkarība ir izlaidība, nevis slimība, ka alkoholiķis pats vien vainīgs, un soda, izstumjot no sabiedrības.” Kā saprast, ka robeža, kas šķir mērenu glāzītes cilātāju no alkoholiķa, jau pārkāpta?

 

Narkotikām līdzīga iedarbība

Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas datiem Latvijā alkoholu nekad nelieto tikai 14% iedzīvotāji, kas vecāki par 15 gadiem. Pārējie retu reizi iemalko, šad tad iedzer vai pamatīgi plosto. Par hroniskiem alkoholiķiem kļūst 6 – 10% no visiem alkohola lietotājiem, vīrieši – daudz biežāk nekā sievietes.

“Pēdējā laikā pieaug sieviešu skaits, kas cieš no alkohola atkarības, it sevišķi emancipēto, labi atalgoto sieviešu vidū. Viņām ir atbildīgi amati, kur prasības ir ļoti augstas, rodas stress, pārslodze. Sākas tā sauktais vīna alkoholisms – iedzer mājās, vienatnē, izgaršojot labus vīnus, lai nomierinātos, noņemtu sasprindzinājumu, atslēgtos,” novērojis narkologs. Viņš norāda, ka tradicionāli vīrieti uzskata par stiprāku, izturīgāku pret alkohola lietošanu. Pusaudžu vecumā iedzerot it kā tiek apliecināta vīrišķība. Tiem, kuriem skaidrā prātā ir psiholoģiskas problēmas tuvoties, uzrunāt meitenes, reibumā uzlabojas komunikācijas spējas. Ir arī tādi, kas vienkārši atdarina grupas līderi, kuram ir tieksme uz iedzeršanu.

Alkohola ietekmē izmaiņas sākas smadzeņu pamatnē, zemgarozā, kur atrodas centri, kas kontrolē dziņas, tieksmes, garastāvokli, labsajūtu. Pierādīts, ka alkohola sadalīšanās blakusprodukts acetaldehīts spēj savienoties ar dopamīnu, tā saukto laimes hormonu. Kopā tie izveido savienojumu, kas ir ļoti līdzīgs opiātam morfijam. Tas arī ir viens no atkarības iemesliem. Sākumā alkohols izraisa labsajūtu, eiforiju, pacēlumu, arī seksuālajā ziņā. Pēc kāda laika organisms sāk pieprasīt alkoholu, rodas nepārvarama tieksme, lietotāji nonāk apburtajā lokā. Ja organisms pieradis pie alkohola, tieksme un jutība pret to saglabājas visu mūžu.

Šogad sabiedrības iniciatīvu portālā “Manabalss.lv” sākta parakstu vākšana par alkohola ievietošanu narkotisko vielu sarakstā, no kura tas tika izsvītrots 1971. gadā. Iniciatīvas pieteicējs uzsver, ka zinātniski pierādīts – alkohols ir narkotiska viela, kas izraisa neatgriezeniskas sekas cilvēka organismā. Pagaidām par iniciatīvu gan nobalsojuši tikai 312 cilvēki.

 

Atlabšana paša rokās

“Pats svarīgākais, lai alkohola atkarīgais pats vēlētos kaut ko mainīt savā dzīvē un meklētu nevis brīnumdaru, bet kvalificētu speciālistu – narkologu, psihoterapeitu – palīdzību. Paralēli medikamentu lietošanai, kas novērš tieksmi un kuri diemžēl nav iekļauti valsts kompensējamo zāļu sarakstā, nepieciešams veidot arī motivāciju, lai nostiprinātu apņēmību atmest dzeršanu,” uzskata Jānis Strazdiņš.

Narkologs ir ļoti skeptiski noskaņots pret atkarības ārstēšanas metodēm, kas balstītas uz iebiedēšanu, piemēram, tā saukto kodēšanu, ar kuru cilvēkam iedveš nepanesību pret alkoholu, solot smagus veselības traucējumus. Daudz efektīvākas nav arī tā sauktās torpēdas, kad vēnā ievada medikamentu, kas rada pilnīgu alkohola nepanesību, un ampulas iešūšana, kad šo līdzekli ievada pacienta muskuļu šķiedrās. “Diemžēl šīs metodes neatbrīvo no atkarības. Pacientam periodiski var uznākt tā dēvētās sausās paģiras, kad tieksmes dēļ sākas slimības recidīvs ar milzīgu trauksmi, neapmierinātību. Šādā stāvoklī cilvēks visbiežāk “noraujas”, jo gatavs uz visu, lai saņemtu alkohola devu.”

 

Valsts apmaksāta alkoholisma ārstēšana

Tā jāuzsāk pie sava ģimenes ārsta, saņemot nosūtījumu pie narkologa, tad par konsultāciju jāmaksā tikai pacienta līdzmaksājums 4,27 eiro.

Atbilstoši narkologa sastādītajam plānam ārstēšana notiek ambulatori vai dienas stacionārā. Par narkoloģisko ārstēšanu dienas stacionārā jāmaksā 7,11 eiro, sākot ar otro diennakti.

Vairākās vietās Latvijā – Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centrā, Jūras medicīnas centra Vecmīlgrāvja slimnīcā, slimnīcā “Ģintermuiža” Jelgavā – no alkohola atkarīgajiem pieejamas Minesotas programma, kas ilgst 28 dienas. Nodarbinātības valsts aģentūras nosūtītiem pacientiem ārstēšanās ir bez maksas.

Ārstēšanās rezultātus var nostiprināt kādā no apmēram 60 anonīmo alkoholiķu pašpalīdzības grupām visā Latvijā.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
RO
Regīna Olševska
Veselam
Kāpēc ceļu locītavā krājas ūdens un kā ar to cīnīties?
1 diena
RO
Regīna Olševska
Veselam
Lai kauli nelūst kā sērkociņi, palīdzēs saules nogatavināts vitamīns
1 diena
LE
LETA
Veselam
Apmēram 80 gadus vecs, ar hroniskām slimībām – miris vēl viens Covid-19 pacients
1 diena

Lasītākie

LE
LETA
Latvijā
Premjers Kariņš paziņo, no kā būs atkarīga ierobežojumu mīkstināšana pēc 9.jūnija 1
9 stundas
LE
LETA
Latvijā
Cilvēki tiek sodīti un atstāti bez ienākumiem. Opozīcija kritizē koalīciju 6
6 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Par pārkāpumiem novadu reformas kampaņā soda ierēdni. Ministrs Pūce komentē
3 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Iedzīvotāji pasaka, ko domā par Kučinska solījumiem. Kučinskis atbildi parādā nepaliek 1
6 stundas
LE
LETA
Kultūra
Austrija pašnodarbinātajiem māksliniekiem maksās 1000 eiro ikmēneša pabalstu
2 stundas