Veselam
Bērni

Dziesmu svētki bez pudelēm un tabakas! Ārsti deputātiem rosina grozīt likumdošanu0

Foto: Zane Bitere/LETA

Latvijas vadošie ārsti atklātā vēstulē Saeimas priekšsēdētājai Inārai Mūrniecei un 13. Saeimas deputātiem, Ministru prezidentam Krišjānim Kariņam, Latvijas Ministru kabinetam, Rīgas domes priekšsēdētājam Oļegam Burovam un Rīgas domes deputātiem izklāsta viedokli par alkohola un tabakas izstrādājumu pieejamību tuvojošos XII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkos.

“Mēs – Latvijas ārsti un medicīnas augstskolu mācībspēki vēršamies pie Jums ar aicinājumu laikus pievērst uzmanību Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku rīkošanai. Šogad, 2020. gadā no 6. jūlija līdz 12. jūlijam Rīgā notiks XII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki, pulcējot tūkstošiem dziedātāju un dejotāju un citus mākslinieciskos kolektīvus no visas Latvijas.

Iepriekšējais šāda veida pasākums notika 2015. gadā un paliks vēsturē ar „ģībšanas epidēmiju” Dziesmu svētku estrādē, ar atceltu un atjaunotu dziesmu svētku gājienu, kurā daļa dalībnieku nepiedalījās, kā arī visai plašu alkoholisko dzērienu lietošanu skolēnu starpā Daugavmalā.

Iepriekšējie Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki izcēlās arī ar to, ka Izglītības ministrijas darbinieki nevērīgi ieklausījās vai pat pilnīgi ignorēja mediķu ieteikumus, daudziem bērniem bija nepieciešama medicīniskā palīdzība Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā.

LA.LV Aptauja

Vai piekrīti šādam ierosinājumam?

  • Jā, jauniešiem nav jābūt pieejamam alkoholam un tabakas izstrādājumiem
  • It kā, bet nesaprotu, kā to varētu reāli īstenot
  • Nē, neredzu tam jēgu

Ņemot vērā pētījumos gūtiem pierādījumus, kuri liecina par augstu divas un vairāk reizes piedzērušos īpatsvaru 15 gadu vecumā Latvijā – 30,5% zēnu un 25,6% meiteņu, alkohola vieglo pieejamību – 70% 15 gadus veciem skolēnu atzinuši, ka viņiem bijis viegli vai ļoti viegli iegūt kādu no izplatītāko alkoholisko dzērienu veidiem, mums ir priekšlikums valdībai, Saeimai un Rīgas domei:

Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku laikā no 6. līdz 12. jūlijam aizliegt alkoholisko dzērienu un tabakas un nikotīna, tai skaitā jaunieviesto izstrādājumu mazumtirdzniecību.

Tas nav nekas jauns – līdzīgi aizliegumi pasaulē ir regulāri.

Olimpisko spēļu laikā, nozīmīgu sporta un kultūras pasākumu laikā daudzās pasaules valstīs aizver spēļu zāles un alkohola veikalus.

Mēs vēršamies pie Jums ar konkrētiem priekšlikumiem, ko iestrādāt speciālā likumā par XII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkiem vai arī Rīgas pilsētas saistošajos noteikumos.

Mēs pieprasām, lai XII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku laikā Rīgā un tai piegulošajās pašvaldībās tiktu noteikts tabakas un nikotīna, t.sk. jaunieviesto izstrādājumu un alkohola mazumtirdzniecības aizliegums, bet alkohola tirdzniecība izlejamā veidā kafejnīcās un restorānos ierobežota no plkst. 16.00 līdz 23.00.

Foto: Timurs Subhankulovs/Latvijas Avīze

Tas ļaus kaut vai šajā laikā aizvērt noziedzīgās 24 stundu „kafejnīcas– veikalus”, kur naktī jebkurš var iegādāties atvērtu pudeli.

Mēs pieprasām, lai XII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku laikā jebkāda smēķēšana un jebkāda alkohola lietošana svētku pasākumu norises vietās t.sk. Mežaparka teritorijā, plašā teritorijā ap Mežaparku un plašā teritorijā ap Daugavas stadionu, kā arī Lucavsalā svētku noslēguma pasākumā būtu aizliegta.

Mēs norādām, ka tiesiskajā regulējumā elektronisko cigarešu un tabakas karsēšanas ierīču lietošana ir pamatoti pielīdzināta tabakas smēķēšanai, un šai normai ir jāattiecas arī uz jebkuru tabakas un nikotīna, t.sk. jaunieviesto izstrādājumu lietošanu.

Foto: Timurs Subhankulovsv/Latvijas Avīze

Nolūkā paaugstināt drošību Rīga pilsētas ielās, mēs aicinām Jūs noteikt arī braukšanas ātruma ierobežojumu šajā laika periodā uz 40 km/h.

Atļaujiet Jums, godātie valdības locekļi un Saeimas deputāti, atgādināt, ka Jūs pērn samazinājāt alkohola akcīzi, jo pakļāvāties savu sponsoru spiedienam.

Alkohola lietošanas izplatība vismaz vienu reizi pēdējā mēneša laikā 15 gadus veciem zēniem 2018. gadā bijusi 23,5%, bet meitenēm 13,8% – attiecīgi 13 gadīgo grupā 10,8 un 6,4%, 20,7 % 15 gadīgo zēnu un 24% 15 gadīgo meiteņu smēķē – attiecīgi 13 gadīgo grupā 7% un 8%, kaut tiesiskais regulējums Latvijā liedz bērniem iegādāties alkoholu un tabaku, bet pieaugušajiem– piedāvāt, iesaistīt dzeršanā un smēķēšanā, iegādāties nepilngadīgo lietošanai alkoholiskos un tabakas izstrādājumus.

Vispārzināms, ka vienīgie līdzekļi, kas ietekmē pusaudžu smēķēšanas un dzeršanas paradumus ir pieejamības ierobežošana – piekļuves liegšana un augsta cena.

Saistītie raksti

Godātie Saeimas deputāti! Šogad Jūs valsts budžetā iestrādājāt milzīgas naudas summas partiju finansēšanai. Pieņemot šīs normas Saeimā, visi pozīcijas deputāti apgalvoja, ka tas ļaušot izvairīties no sponsoru spiediena un godīgi vadīt valsti. Mēs aicinām Jūs pierādīt, ka Jūs varat būt brīvi no alkohola ražotāju un tirgotāju sponsorēšanas, un ka variet rīkoties Latvijas iedzīvotāju, īpaši bērnu veselības interesēs.”

Vēstuli parakstījuši: Valts Ābols, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas valdes priekšsēdētājs, Pēteris Apinis, žurnālu „Latvijas Ārsts” un „World Medical Journal” galvenais redaktors, Ieva Beķere, bērnu anestezioloģe, Zāļu valsts aģentūras, Ģirts Briģis, Rīgas Stradiņa universitātes profesors, Sabiedrības veselības un epidemioloģijas katedras vadītājs, Andrejs Ērglis, kardiologs, Latvijas Universitātes profesors,LZA akadēmiķis, LZA viceprezidents, Latvijas Kardiologu asociācijas prezidents, Roberts Fūrmanis, anesteziologs, neatliekamās palīdzības ārsts, Latvijas ārstu biedrības viceprezidents, Dace Gardovska, pediatre, Rīgas Stradiņa universitātes Pediatrijas katedras vadītāja, profesore, LZA akadēmiķe, Bērnu KUS Bērnu slimību klīnikas vadītāja, Ilze Grope, Rīgas Stradiņa universitātes dekāne, profesore, Latvijas Pediatru asociācijas prezidente, Dzintars Mozgis, bērnu ķirurgs, Rīgas Stradiņa universitātes profesors, Slimību profilakses un kontroles centra direktora vietnieks, Jana Pavāre, pediatre, Rīgas Stradiņa universitātes profesore, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas klīnikas vadītājas vietniece, Aigars Pētersons, bērnu ķirurgs, Rīgas Stradiņa Universitātes rektors. profesors, LZA akadēmiķis, Anita Villeruša, pediatre, Rīgas Stradiņa universitātes profesore, Sabiedrības veselības institūta Zinātniskās padomes priekšsēdētāja.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VE
Veselam.lv
Veselam
Dzīve sākas pēc 50! Padomi senioriem labsajūtas un veselības saglabāšanai
1 diena
VE
Veselam.lv
Veselam
Kampaņā “Cilvēks, nevis diagnoze!”aicina saskatīt vērtības, kas vieno sabiedrību
1 diena
AN
Annika Niedrīte
Veselam
TESTS: Kāds būtu tavs kūrorta romāns?
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

RO
Regīna Olševska
Latvijā
Ramona Petraviča: Dosim iespēju cilvēkiem ar invaliditāti strādāt
Intervija 9 stundas
GN
Gints Narogs
Sports
Brāļi Šici: Veicām divus gandrīz ideālus braucienus
10 stundas
LE
LETA
Dabā
Svētdien debesis apmāksies, daudzviet gaidāms lietus 1
13 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Zemestrīcē Turcijas austrumos vismaz 29 bojāgājušie, gandrīz 1500 ievainoti
7 stundas
LE
LETA
Latvijā
Kopš kiosku demontāžas sākšanas konstatēti deviņi jauni nelegālas cigarešu uzglabāšanas gadījumi Centrāltirgū 5
19 stundas